Je príjemné dať si večer pohár piva či vína alebo štamperlík. Má to však háčik. „Problém alkoholu spočíva v tom, že je to depresogén, teda látka spôsobujúca depresiu,“ hovorí psychoterapeut Martin Zikmund. „Po jeho konzumácii sa v našom tele na dlhý čas znižuje hladina serotonínu, čo je látka, ktorá nám pomáha neprepadnúť pocitu, že všetko je nanič,“  vysvetľuje odborník.

6 kritérií závislosti

Keď hladina serotonínu poklesne, padáme do pomyselnej priepasti a je nám čím ďalej tým horšie. A tak si znova dáme pohárik, ktorý nám okamžite poskytne úľavu, ale za cenu ešte hlbšieho prepadu na ďalší deň. „Presne takto vzniká veľmi rýchlo závislosť na alkohole, z ktorej sa už nemusíte vymaniť,“ upozorňuje Zikmund na zradnosť alkoholických nápojov.

Klinických kritérií závislosti je 6. Podľa odborníka stačí splniť tri, a to aspoň raz za posledných 12 mesiacov. „Väčšina z nás pritom prvé dve spĺňa, a to, že pijeme alkohol, hoci vieme, že škodí zdraviu a druhé je občasná silná chuť na alkohol, doslova túžba dať si pohárik,“ vypočítava psychoterapeut.

F10 nie je len klávesa, je to problém

Potom už stači len stratiť kontrolu na konzumovaným množstvom: Dnes si dám „výnimočne“ ešte jedno pivo (panáka, fľaštičku), hoci som si pôvodne chcel dať len jedno. „To úplne stačí na to, aby sa otvorili dvere k veľmi vážnemu ochoreniu - substančnej závislosti, odborne označovanej F10. Ubezpečujem vás, že zatvoriť tieto dvere sa síce dá, ale je to mnohonásobne ťažšie ako ich otvoriť,“ varuje odborník.  

Pre vysvetlenie: Písmenom F se v mezinárodnom systéme diagnóz WHO označujú psychiatrické ochororenia. Kategória F10 je vyhradená tým, ktoré súvisia s alkoholom.

Anketa
Aj vy riešite problémy alkoholom?
  • 32%
  • 14%
  • 14%
  • 40%

Mohlo by vás zaujímať: