Protesty po prepustení šéfa odborov: Zasiahli politici! Pomôžu ich opatrenia?
15. 4. 2025, 7:16

Nielen na Slovensku, ale aj v celej Európe sa čoraz viac objavuje problém protizákonného prepúšťania odborárov. Do redakcie sa nám ozval predseda odborovej organizácie spoločnosti, ktorá sídli v Nitre. Situácia vraj začína byť kritická a niektorí preto hovoria o nutných legislatívnych zmenách!
Zdroj: AŠ
Zdroj: Facebook/Odborový zväz KOVO
Zdroj: Facebook/Odbory Mobis Predseda
Galéria k článku
Poslanec Európskeho parlamentu Branislav Ondruš spolu s poradcom premiéra pre ochranu práv zamestnancov Arturom Bekmatovom preto predstavili opatrenia, ktoré majú zabrániť zamestnávateľom v obchádzaní zákonov.
Ondruš zdôraznil, že kľúčovým riešením bude novela pracovného práva a skrátenie neprimerane dlhých súdnych konaní. „Legislatíva musí obsahovať dostatočné opatrenia, ktoré odradia firmy od nezákonného prepúšťania a nátlaku na zamestnancov. Je neprípustné, aby zamestnávatelia zneužívali svoju moc voči odborárom, ktorí chránia pracovné práva a kolektívne zmluvy,“ vysvetlil.
Podľa neho Európsky parlament už pracuje na novej smernici o zamestnaneckých radách. Dodal, že súdne spory s prepustenými odborármi na Slovensku často trvajú roky, no vo väčšine prípadov ich odborári vyhrajú. „To jasne dokazuje, že praktiky zamestnávateľov sú nezákonné,“ podčiarkol. Napriek tomu firmy v prepúšťaní odborárskych funkcionárov pokračujú – aj s vedomím, že nakoniec súdny spor prehrajú.
Stále viac a viac prípadov
Podľa Artura Bekmatova sa v poslednom období objavilo viacero prípadov, keď zamestnávatelia nezákonne prepustili odborových funkcionárov alebo na nich vyvíjali nátlak s cieľom odstrániť ich z pracoviska. Títo odborári si pritom len plnili svoje povinnosti – hájili záujmy kolegov, snažili sa zlepšiť pracovné podmienky a zabezpečiť spravodlivé zaobchádzanie pre všetkých zamestnancov.
Bekmatov vyjadril znepokojenie nad tým, že sa stávajú terčom perzekúcií len za svoju odborársku činnosť. „Je neprijateľné, aby odborári čelili nátlaku a vyfabrikovaným obvineniam, ktoré ohrozujú ich zamestnanie a živobytie. Nejde len o problém jednotlivcov, ale aj o ohrozenie ekonomickej slobody mnohých zamestnancov a ich rodín,“ upozornil.
Cítil výrazný tlak
Adrián Šuba, predseda odborovej organizácie čínskej spoločnosti Air International Thermal Systems v Nitre, opísal svoje skúsenosti so zakladaním odborov a bojom za práva zamestnancov. Vysvetľuje, že zo začiatku prebiehalo všetko hladko, no keď začal upozorňovať na dodržiavanie zákonov, situácia sa postupne vyostrovala.
„Odbory sme zakladali u mňa doma. Keby to bolo vo firme, na druhý deň by som tam už asi nebol,“ spomína. Upozorňoval na prikázanú prácu v sobotu, obmedzovanie takzvaných paragrafov, či prekrývanie prekážky na strane zamestnávateľa dovolenkou zamestnancov. „Cítil som, že čím viac som hovoril a bojoval za práva zamestnancov, tým som sa stával viac nepohodlným,“ pokračuje.
V roku 2024 tlak naňho výrazne zosilnel. Preto reagoval 28-stranovým podnetom na inšpektorát práce, v ktorom upozornil na viaceré problémy ako nelegálne zamestnávanie, porušovanie BOZP, kamerový systém na pracovisku a ďalšie, za ktorý dostal status oznamovateľa protispoločenskej činnosti.
„V spoločnosti stále funguje systém, kde ľudia pracujú na živnosť namiesto práce na trvalý pracovný pomer," upozorňuje. Napriek spomínanému podnetu však firma aj naďalej má využívať externých živnostníkov.