Reklama

Policajtka cestou do práce zachránila život. Pozrite, koho si priniesla v taške na oddelenie

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Záchranári voľne žijúcich zvierat: Najhoršie je odliepať zvieratko z lepiacej pasce na myši
    Reklama

    Policajtka Dominika Janíková z Obvodného oddelenia Policajného zboru v Pezinku cestou do práce zachránila život. Už na prechádzke so psíkom si všimla, že medzi bytovkami leží zranená sova. Dominika neváhala a hneď rozbehla záchrannú akciu.

    Za našou bytovkou v Pezinku na sídlisku som venčila psíka. Vtedy som zbadala na tráve sovu. Ležala hlavou do zeme. Ľudia tam chodia venčiť psov, bála som sa, aby jej nejaký neublížil. Bežala som rýchlo pre syna, ktorého som viezla do škôlky a sova už stála, žila, evidentne však bola zranená,“ hovorí D. Janíková.

    Tá sa bála, že sova je chorá, zranená a rozhodla sa, že ju vezme so sebou. „Zavolala som hneď na Chránenú krajinnú oblasť Malé Karpaty do Modry a ďalej som sa riadila ich inštrukciami. Povedali, že ak sa mi podarí, mám ju chytiť a oni si po ňu prídu,“ opísala Dominika.

    Zranenú ušiarku do rúk nechytala. „Podarilo sa mi ju umiestniť do papierovej tašky. Tiež mi povedali, že jej nemám dávať ani nič jesť, ani piť. Ja som musela ísť do práce, tak som ju vzala so sebou na policajné oddelenie,“ povedala Dominika s tým, že onedlho si po ušiarku prišli ochranári.

    Ušiarka, ktorá pri nočnom love na sídlisku pravdepodobne do niečoho narazila, poputuje rovno do rehabilitačného centra, kde sa jej spravia potrebné vyšetrenia a zistí sa, či nemá niečo zlomené.

    Monika Hološková zo Záchrannej stanice pre voľne žijúce živočíchy v Brezovej pod Bradlom potvrdila, že občas aj u nich v stanici končia myšiarky, ktoré sa zranili na sídlisku. „Väčšinou to bývajú otrasy, zlomené krídla. Na sídliskách sa im stávajú nehody, kedy buď do niečoho narazia, alebo ich nachádzame pri ceste zrazené autom,“ povedala M. Hološková.

    Myšiarky sa v zime sťahujú bližšie k ľuďom

    Myšiarka ušatá, alebo sova ušatá je stredne veľký druh sovy hnedého a čierneho sfarbenia. Charakterizuje ju predĺžené operenie okolo ušných otvorov. Patrí medzi najmenej ohrozené druhy.

    Na Slovensku ide i jednu z najčastejších a najrozšírenejších sov vôbec. Jej prirodzeným prostredím sú prevažne riedko porastené otvorené krajiny. Cez deň sa zdržiava v lesoch. Aktívna je za súmraku a v noci, loví prevažne hlodavce, ale aj menšie druhy vtákov a hmyz.

    Najčastejšími príčinami úmrtia tohto druhu bývajú predátori, strata prirodzeného biotopu, nedostatok potravy, ale aj časté kolízie s vozidlami. V zime sa myšiarky často sťahujú bližšie k ľudský obydliam a ich pobyt v mestách je častý.

    Prečítajte si tiež: