Odpad, špina, bordel, smrad! Po Partizánskom ide ďalšie mesto zatočiť s neplatičmi a asociálmi
2. 2. 2024, 17:00 (aktualizované: 1. 6. 2024, 16:43)
Len pred pár týždňami vysťahovalo mesto Partizánske z bytovky na Nábrežnej ulici neplatičov. Vyhodilo ich na ulicu bez náhrady bývania a bytovku zrovnalo so zemou. Teraz sa ďalšie mesto rozhodlo vysporiadať s asociálmi po svojom.
Zdroj: Archív mesta Handlová
Zdroj: Archív mesta Handlová
Zdroj: Archív mesta Handlová
Galéria k článku
Hnus, špina, šváby, potkany. Takto to ešte pred krátkym časom vyzeralo v bytovke v Partizánskom. Mesto sa však už v roku 2012 rozhodlo začať uplatňovať princíp trikrát a dosť a na porušovanie verejného poriadku či neplatenie nájomného začalo nekompromisne reagovať nepredlžovaním nájomných zmlúv.
Mesto tak postupne deložovalo viac ako dvesto domácností, pričom zdevastované bytovky postupne búralo. Ľudia museli z bytov odísť bez možnosti náhradného bývania. Viacerí skončili u príbuzných, jedna rodina v útulku pre bezdomovcov a niektorí sa stali nástrojom pomsty, keď im ľudia prenajali svoje byty, aby takto naštvali susedov.
S podobným problémom ako v Partizánskom sa už dlhší čas potýka aj mesto Handlová, kde sa kedysi ukážková štvrť, známa ako banícka kolónia, premenila na jedno veľké smetisko. Mesto preto vyzvalo obyvateľov kolónie, aby si upratali svoje domy a okolie a nechalo im čas približne dva týždne. Nedopadlo to však podľa predstáv vedenia mesta.
Zdroj: Facebook/Silvia Grúberová - Primátorka Handlovej
Viete, na čo sa pozeráte? Na strechu domu v baníckej kolónii, ktorá je pokrytá použitými jednorazovými papierovými plienkami! Aj takýto bordel si dokázali obyvatelia kolónie vytvoriť vo svojom okolí.
V kolónii v minulosti bývali prevažne rodiny baníkov. Miestni doteraz spomínajú, že šlo o ukážkovú štvrť s krásnymi domami, ktoré majú dnes už viac ako sto rokov. Teraz však vyzerá kolónia ako smetisko. Všade sa povaľujú odpadky, neporiadok, špina, jedna zo striech domov je dokonca pokrytá použitými papierovými detskými plienkami! Ľudia neplatia, správajú sa asociálne.
Na ultimátum zo strany mesta zareagovala len jediná rodina v kolónii. Keď sa vedenie mesta prišlo po dvoch týždňoch pozrieť, či si ľudia bordel po sebe upratali, čakal ich šok. „Hoci k nejakej náprave aj došlo, celkový dojem je stále veľmi, veľmi zlý,“ zhodnotil pre Regionálnu televíziu Prievidza viceprimátor Radoslav Iždinský.
„Obyvatelia si niektoré dvory upratali, v ďalších odpad dokonca pribudol. Jednou z najhorších častí je svah zvažujúci sa k Ligetskej ulici. Aj napriek tomu, že tento priestor bol niekoľkokrát vyčistený nielen obyvateľmi, ale aj aktivačnými pracovníkmi mesta Handlová, neviedlo to k náprave a lokalita je opakovane znečisťovaná,“ upresnila hovorkyňa mesta Jana Paulínyová.
Primátorka: Pristúpime k rušeniu trvalých pobytov! Čítajte na ďalšej strane
K bezútešnej situácii v kolónii sa vyjadrila aj primátorka mesta Silvia Grúberová. "Obyvatelia, ktorí neporiadok vytvorili, s výnimkou jednej rodiny, neboli schopní za týždeň čierne skládky odpadov odstrániť. Po rokoch nerešpektovania pravidiel občianskeho spolunažívania, znečisťovania verejného priestranstva, asociálneho správania, neoprávneného bývania, neplatenia nájomného, daní za psa a poplatkov za komunálny odpad, pristúpime k riešeniu problematických obyvateľov cez prešetrenie políciou, výpovede nájomných zmlúv, rušenie trvalých pobytov a k deložáciám z obydlí," vyjadrila sa primátorka mesta.
Pokusov, ako zamedziť ľuďom neustálemu znečisťovaniu okolia už bolo zo strany mesta niekoľko. Nepomohli návštevy lokality zo strany vedenia mesta, nepomohlo dohováranie ani umiestnenie veľkokapacitných kontajnerov či tabuliek zakazujúcich vyhadzovať odpad kde-kade.
Ak by mesto odpad zlikvidovalo, doplatili by na to slušní ľudia
Vedenie mesta tak musí pristúpiť, rovnako ako Partizánske, k ráznemu kroku. „V zmysle legislatívy existujú dva spôsoby ako naložiť s takýmto odpadom, ktorý sa voľne nazýva „čierna skládka. Jednou z možností je odpad zlikvidovať na vlastné náklady,“ hovorí Peter Kerata z oddelenia životného prostredia Mestského úradu v Handovej.
Ak by však mesto dalo odpad zlikvidovať, náklady by sa následne prepočítali do poplatku za komunálny odpad, ktorý by tak zaplatili všetci slušní obyvatelia Handlovej, ktorí si poctivo platia. „Druhou možnosťou je riešiť problém v súvislosti s políciou,“ dodal P. Kerata.
Začína pátranie po pôvodcoch čiernej skládky
Mesto sa tak pokúsi formou vyšetrovania vypátrať a stotožniť páchateľov, ktorí odpad takto vyhadzujú a ten bude následne riešený v zmysle legislatívy. Ak páchateľa nenájdu, opäť zostáva bremeno likvidácie odpadu na meste.
Domy, ktoré stoja v kolónii sú staršie ako sto rokov a mesto nemá dostatok peňazí na to, aby ich sanovalo, tak ako to spravilo mesto Partizánske. Podľa J. Paulínyovej preto bude samospráva zatiaľ pokračovať v kontrolách v kolónii. „Okrem poriadku budú zamerané aj na nájomné zmluvy a obyvatelia, ktorí nebudú chcieť spolupracovať, môžu o svoje bývanie prísť,“ uzavrela hovorkyňa.