Obete vlaňajšieho zemetrasenia dostanú ďalšie peniaze: Komu štát pomôže a kedy?
6. 12. 2024, 14:59 (aktualizované: 6. 12. 2024, 15:16)

Zdroj: Lukáš Koco
Majitelia domov, ktoré po vlaňajšom zemetrasení, ostali neobývateľné alebo boli zbúrané a neboli oprávnené na pomoc z doteraz poskytnutých programov, dostanú kompenzácie z rezervy predsedu vlády.
Zdroj: tim
Zdroj: tim
Zdroj: Ingrid Timková
Galéria k článku
Na tlačovej konferencii vo Vranove nad Topľou to uviedol minister práce Erik Tomáš (Hlas-SD), ktorý informoval, že zoznam týchto domov vytvorila nadácia Prešovského samosprávneho kraja.
"V uplynulých týždňoch odovzdala vláde prostredníctvom mňa zoznam, ktorý obsahuje 12 domov. Boli buď úplne zbúrané, alebo sú neobývateľné, a preto títo ľudia nemali nárok prakticky na žiadnu pomoc, okrem možno tej humanitárnej," uviedol Tomáš.
Zdroj: Ingrid Timková
Obecný úrad v Ďapalovciach. Starosta obce Ján Cmar vraví, že v obci práve prebieha demolácia zničených stavieb, zbúrali už desať domov.
Proces kompenzácií by sa mal uskutočniť v budúcom roku. "Sú tam vyčíslené sumy pri jednotlivých domoch, ktoré sú mierne rozdielne, ale budú to vyššie kompenzácie ako tie, ktoré boli poskytnuté v rámci humanitárnej pomoci," dodal.
V rámci humanitárnej pomoci, ktorá bola poskytovaná zo strany ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny fyzickým osobám či domácnostiam, vyplatili spolu 3,5 milióna eur. Tomáš tiež spomenul, že pokračuje program obnovy domov pod názvom Obnovme si svoj dom. Tento program, ktorý má na svojom účte vyčlenených 32 miliónov eur, doposiaľ uspokojil 1450 žiadostí a vyplatil zálohy. Ďalšou formou pomoci boli prostriedky z Ministerstva financií určené na obnovu verejných a cirkevných budov.
Zdroj: Ingrid Timková
Vrch domu museli zbúrať. Pani Mária Babinská (76) sa pár minút pred zemetrasením rozprávala po telefóne so švagrinou. “Vravela som jej, že pozerám správy a tam samé nešťastie. Vojna, zemetrasenia. Povedala mi, že nám zemetrasenie nehrozí. Len čo som zložila, začala sa triasť zem a s ňou aj môj dom."
Východ Slovenska zasiahlo 9. októbra 2023 zemetrasenie. Malo silu 4,9 lokálneho magnitúda a epicentrum v katastri obce Ďapalovce v okrese Vranov nad Topľou. Vo viacerých obciach po ňom zostali materiálne škody.
Najväčšie škody boli v Ďapalovciach >>>
Epicentrum bolo v katastri obce Ďapalovce (okres Vranov nad Topľou) a záchvevy zeme tam spôsobili najväčšie škody. Práve tam otrasy poškodili takmer každý dom. Mnohé z nich v sa v obci nepodarilo zachrániť a museli ich zbúrať. Niektorým hrozila dokonca demolácia, no napokon ich so súhlasom statika a podľa jeho inštrukcií opravujú.
“Museli sme dať cez 50 železných pásov, aby sme stiahli popraskané kvádre,” opísali nám problémy s domom, ktorému hrozilo zbúranie, manželia Mária (66) a Cyril (67) Babinskí. Hoci dostali peniaze od poisťovne, nestačí to. “Ešte nám nevyplatila všetko. Od štátu sme dostali iba dvakrát po 800 eur. Pritom iba omietky dole nás stáli 14-tisíc,” dodali.
Podobne sú na tom viacerí dedinčania. “Celé vrchné poschodie sme museli zbúrať. Preto máme novú strechu, nové okná, elektriku sme museli prerábať. Doteraz nás to celé stálo vyše 20-tisíc eur,” povedala nám vdova Mária Babinská (76), ktorej manžel zomrel v roku 2021 na covid.
Zdroj: Ingrid Timková
V Ďapalovciach bol poškodený takmer každý dom, ich oprava trvá aj po roku.
Na asanáciu bol určený aj najviac poškodený dom Andrejčákovcov na začiatku dediny. Tí už rok bývajú u príbuzných. Stavbu nezbúrali. Hoci im pôvodne stati povedal, že dom budú musieť zbúrať, iný im poradil, ako ho opraviť. Keďže ho však nemali poistení, sú odkázaní len na seba.

Zdroj: Lukáš Koco
Škody vlani evidovali aj v obciach Nižná Sitnica, Holčíkovce, Kolbovce a Girovce. Najvážnejšia situácia bola v obci Ďapalovce, kde pre poškodenie rodinných domov evakuovali viac ako 40 ľudí.