Reklama

Niektorí hubári prichádzajú o rozum: Za zistenie lokality, kde rastie TENTO hríb, ponúkajú SEX!

Reklama

Hubárska sezóna je tu opäť a vášniví hubári sa už nevedia dočkať toho, čo sa im podarí vyzbierať aj tento rok! V susedných Čechách to platí rovnako, no aj keď to bude možno znieť trošku prehnane, začal sa u nich boj o jeden konkrétny druh. Zaň sú ľudia ochotní platiť horibilnú sumu!

Doslova by sme mohli hovoriť o "love na drahú hubu"! Každý milovník hubárčenia si stráži miesta, ktoré ponúkajú množstvo rôznorodých a ojedinelých druhov húb a rovnako je tomu aj v susedných Čechách. Ako informoval český Blesk, práve tam je obrovský záujem o smrčok, ktorý patrí v Česku k najdrahším hubám. Len pre predstavu, za 1 kilogram tejto huby reštaurácie zaplatia takmer 80 eur! Je to aj v tom, že je problematické smrčok nájsť. Vyzerá to tak, že sú miestni hubári pre nájdenie tejto huby urobiť aj nemožné.

Ako povedal pre Blesk hubár Jiří Dubec z Benešova, aj on zbiera túto vzácnu hubu a prezradiť, kde sa ju dá nájsť, rozhodne nemieni: "Každý hubár by mal ctiť kódex hubárčenia a ochranu svojich stanovíšť. Vyzradiť si miesto na tieto druhy je čistá blbosť," upozornil Dubec. "Niekto to skúša za úplatu, iný ponúkajú dokonca aj sexuálne služby, aj keď to je povedané trochu s nadsádzkou,“ priznal Dubec. Ten na smrčky našiel asi 130 miest.

Ako uvádza portál polovnictvo-rybarstvo.pluska.sk, keďže smrčky (Morchella) v konzumovateľnom stave môžeme zbierať asi len dva týždne v roku, každý jeden deň predstavuje vzácnu príležitosť na preskúmanie osvedčených lokalít. Treba myslieť na to, že smrčky sa z roka na rok tešia väčšej popularite a ani konkurencia nečaká so založenými rukami. Už koncom zimy striehnu pod vrstvou lístia ich neforemné zárodky. Netreba podceniť ani predčasný príchod jari, ktorý jedinú rastovú vlnu smrčkov posunie aj o niekoľko týždňov.

"Úspešne sa maskujú a ak na ne nemáte správne zaostrené, ľahko vám uniknú v záplave včasnej vegetácie. Blízke stretnutie s prvou plodnicou smrčka v sezóne je kľúčový okamih, vďaka ktorému „prekuknete“ ich finty a hneď sa ľahšie hľadajú. Zrazu ich na malej ploche vidíte celú armádu, hoci pred chvíľou by sme dali ruku do ohňa, že tam bol len ten jeden. Niektorí hubári, a môžu to byť aj najväčší borci v zbere dubákov, hovoria, že na smrčky majú smolu," píše sa na stránke.

Tí sa niekoľko sezón po sebe pripravujú na vytúžený okamih. Striehnu, až začnú kvitnúť trnky, analyzujú každé hlásenie o výskyte prvých jarných húb, snažia sa odfiltrovať falošné správy a možno aj merajú dĺžku listov medvedieho cesnaku, len aby vystihli najideálnejšie obdobie, kedy sa vybrať do lesa. "A keď opäť premárnia tie dva drahocenné týždne, môžu čakať do nasledujúcej sezóny. Už nejeden "smrčkár" sa zľutoval nad niektorým z týchto nešťastníkov a zaviedol ho na lokalitu v tej pravej chvíli, aby mu ukázal, čo „smrčkobranie“ obnáša."

Prečítajte si tiež: