Nelegálnu osadu zrovnali so zemou. Miestni ľudia to chvália, TÁTO mimovládka kritizuje!
29. 1. 2024, 6:00 (aktualizované: 1. 6. 2024, 16:43)

Zdroj: FB/Martin Chren - starosta Ružinova
Obyvatelia bratislavského Ružinova sa už dlhšiu dobu trápili s nelegálnou osadou, kde sa mali grupovať aj narkomani a díleri.
Zdroj: FB/Martin Chren - starosta Ružinova
Zdroj: FB/Martin Chren - starosta Ružinova
Zdroj: FB/Martin Chren - starosta Ružinova
Galéria k článku
Pracovníci mestskej časti celú kolóniu zlikvidovali a vyviezli tony odpadu. Ružinovčania starostu síce chvália, ale dostal sa pod paľbu mimovládnej organizácie.
Tá tvrdí, že mestská časť Bratislava – Ružinov "zbúrala a odstránila príbytky ľudí v bytovej núdzi" v blízkosti Astronomickej ulice v Bratislave.
Dva pohľady na ten istý problém
„Sme presvedčení, že nútené vysťahovanie ľudí v zimnom mrazivom období bez zabezpečenia náhradného ubytovania, je absolútne neprípustné, neľudské a v rozpore s ľudskoprávnymi záväzkami Slovenska,“ tvrdí riaditeľ Amnesty International Slovensko Rado Sloboda.
„Koncom jesene som vám písal o tonách odpadu, o rozsiahlej drogovej činnosti, o náraste majetkovej kriminality, o vzniku nelegálnych osád, o desiatkach závislých osôb, užívajúcich a predávajúcich drogy, ktorí sa sem presunuli najmä z okolia Pentagonu vo Vrakuni," napísal na sociálnej sieti starosta Ružinova Martin Chren.
Zdroj: FB/Martin Chren - starosta Ružinova
Nelegálna osada v Ružinove.
Podľa neho touto nelegálnou osadou bolo priamo dotknutých takmer 17-tisíc Ružinovčanov, ktorí mali pod oknami rozsiahlu drogovú účinnosť a injekčné striekačky sa povaľovali všade i na detských ihriskách. „Čistenie tohto priestoru (do súčasného stavu) trvalo 15 pracovných dní a kolegovia tu zozbierali viac ako 600 ton odpadu," zosumarizoval Martin Chren.
O žiadnu prepadovku vraj nešlo
„Nelegálne osady a príbytky boli zbúrané. Celý priestor bol vyčistený od náletovej zelene, čím sa zrušila jeho "intimita" a stratil atraktívnosť pre osoby, ktoré potrebovali priestor na svoje aktivity. Drvivá väčšina problémových osôb túto lokalitu opustila a nevracia sa sem," informoval. Na okolité sídliská sa tak vrátil pokoj a prudko klesli podnety obyvateľov na problémy.
Starosta tvrdí, že zásah bol síce razantný, ale: "postupovali sme s maximálnou slušnosťou a opatrnosťou voči "obyvateľom" tohto územia. Nebola to žiadna prepadovka a nedialo sa to v treskúcej zime."
Iné však hovorí známa mimovládka. „Búranie a vypratávanie obydlí nebolo uskutočnené s vedomím organizácií, ktoré sa venujú pomoci ľuďom v bytovej núdzi, ani v súčinnosti s Mestským terénnym tímom, ktorý pôsobí v rámci hlavného mesta Bratislavy," tvrdí Amnesty International. Tieto organizácie tak vraj nemali možnosť vopred informovať ľudí bývajúcich v zbúraných obydliach ani s nimi hovoriť o možnostiach náhradného bývania či ubytovania.
Ako sociálni pracovníci podľa Chrena pomohli ľuďom bez domova, si prečítate na ďalšej strane >>>
Mestská časť však na obvinenia reaguje tým, že niekoľko týždňov vopred príslušníci polície aj sociálni pracovníci informovali všetkých, ktorých sa to týkalo, o likvidácii nelegálnej osady. Podľa Martina Chrena všetci dotknutí vedeli o krokoch, ktoré si mestská časť Ružinov naplánovala.
Anketa
Súhlasíte s tým, ako postupoval starosta Ružinova Martin Chren?
- Áno, starosta Ružinova postupoval správne99%
- Nie, starosta mal postupovať inak0%
Hlasovanie bolo ukončené
Preto tiež dobre vedeli i o bezproblémových osobách bez domova, ktoré sa tu zdržiavali aj dlhodobo. Vďaka zásahu napríklad pomohli babke s maloletou vnučkou, ktoré obývali provizórnu chatku. „Dokázali sme im expresne rýchlo zabezpečiť bývanie a škôlku pre vnučku," pochválil sa Martin Chren.