Reklama

Dôchodok nemusí byť len starobný. Státisíce ľudí majú aj... Prečo je ale dôležité číslo 40?

Reklama

Keď sa povie invalidita, mnohým ako prvý napadne stav po úraze a život na invalidnom vozíku. Avšak úrazy tvoria len malé percento invalidít. Väčšinu priznáva Sociálna poisťovňa pre choroby. Onkologické ochorenia, choroby svalovej, kostrovej sústavy a spojivového tkaniva, duševné poruchy a choroby obehovej sústavy a nervového systému sú tými, ktoré invalidizujú Slovákov. Invalidný dôchodok poberá takmer 218 tisíc ľudí.

Ak je človek uznaný za invalidného a jeho znížená schopnosť pracovať je do 70 %, priemerný dôchodok, ktorý vypláca Sociálna poisťovňa, je na úrovni necelých 317 eur mesačne. Ak má takzvanú plnú invaliditu, teda percento vyššie ako 70 %, priemerná penzia je niečo vyše 571 eur.

Základným kritériom na to, aby ste mohli o invalidný dôchodok žiadať a aby vám bol priznaný, je fakt, že váš zdravotný stav musí spĺňať podmienku dlhodobosti. Musí teda existovať predpoklad, že bude trvať dlhšie ako jeden rok a zároveň musíte mať mieru poklesu schopnosti pracovať vyššiu ako 40 % v porovnaní so zdravou osobou. To, či je váš zdravotný stav naozaj taký vážny, neposudzuje ošetrujúci lekár, ale posudkový lekár sociálneho poistenia Sociálnej poisťovne.

„Pokles schopnosti pracovať sa posudzuje porovnaním telesnej, duševnej a zmyslovej schopnosti poistenca s dlhodobo nepriaznivým zdravotným stavom a telesnej, duševnej a zmyslovej schopnosti zdravej osoby. Lekár pritom vychádza z podkladov zdravotnej dokumentácie, odborných lekárskych nálezov, vyhodnocuje všetky ochorenia, ktorými osoba trpí,“ vysvetlil hovorca Sociálnej poisťovne Martin Kontúr.

Posudkový lekár určuje mieru poklesu schopnosti pracovať v percentách. Hodnotí vždy najzávažnejšie zdravotné postihnutie a určí príslušnú percentuálnu mieru poklesu schopnosti pracovať. Závažnosť všetkých ostatných ochorení, teda vedľajšie choroby, môžu všetky spolu ovplyvniť celkové percento navýšením najviac o 10 %.

Anketa

Uvažovali ste niekedy nad odchodom do invalidného dôchodku?

  • áno 50%
  • áno, ale neschválili mi ho14%
  • nie, našťastie som zdravý/á35%

Hlasovanie bolo ukončené

Na vznik nároku na invalidný dôchodok a jeho výplatu vám nestačí, aby ste splnili len medicínsku podmienku. Dôležitý je aj dostatočný počet odpracovaných rokov. Platí, že čím má človek žiadajúci o invalidný dôchodok vyšší vek, tým musí byť aj dlhšie dôchodkovo poistený.
Mnoho ľudí je presvedčených o tom, že na to, aby mohol o túto dávku požiadať, musí byť dlhodobo na péenke. „Zákon o sociálnom poistení nedefinuje, že invalidite musí predchádzať dlhodobá péenka. Sú prípady, že žiadateľ o invalidný dôchodok nie je dočasne práceneschopný,“ vysvetľuje Kontúr.

Stávajú sa ale aj prípady, že posudkový lekár prizná invaliditu vyššiu ako 70 %, napriek tomu ale dávku človek nedostáva. Podľa Martina Kontúra má poistenec nárok na invalidný dôchodok ak sa stal invalidný, získal počet rokov dôchodkového poistenia a ku dňu vzniku invalidity nespĺňa podmienky nároku na starobný alebo mu nebol priznaný predčasný dôchodok. To znamená, že okrem uznania invalidity musí spĺňať aj ďalšie podmienky. „Ak žiadateľ o invalidný dôchodok nespĺňa podmienku potrebného počtu odpracovaných rokov, má možnosť si ho dodatočne zaplatiť za obdobie po 1. januári 2004, kedy bol v evidencii nezamestnaných, sústavne sa pripravoval na povolanie štúdiom po 16. roku veku alebo za obdobie po 1. januári 2005, kedy mal prerušené poistenie z dôvodov vymedzených v zákone. Zaplatiť poistné je potrebné za obdobie pred dňom vzniku invalidity,“ uviedol Kontúr.

Na toto pozor, toto treba dodržať...