Na strednom Slovensku je magický Stonehenge. Stojí nad Štiavnicou a má liečivú silu
30. 3. 2025, 11:45
Už ste niekedy počuli o Štiavnických menhiroch, ktoré sa týčia nad historickou Banskou Štiavnicou? Toto fascinujúce miesto si určite zaslúži pozornosť návštevníkov, a to hneď z viacerých dôvodov!
Zdroj: Facebook/Supervulkán Štiavnica
Zdroj: Facebook/Supervulkán Štiavnica
Zdroj: Facebook/Adéla Irbis
Galéria k článku
Jar už máme v plnom prúde a s ňou opäť ožíva turistika. Ak hľadáte menej známe, no fascinujúce miesto, rozhodne by ste nemali vynechať kopec Predné Rosniarky, ktorý sa nachádza oproti Sedlu Červená studňa.
Zdroj: Manu Fernandez
KK35 El Gordo - Na snímke 7000 rokov starý Dolmen de Guadalperal 13. augusta 2022 v španielskom El Gorde. Španielsko čelí mimoriadnemu suchu, čo stláča na historické minimá aj hladiny tamojších riek a vodných nádrží. Nedostatok vody po dlhých rokoch znovu odhalil 7.000 rokov starý Dolmen de Guadalperal. Za normálnych okolností ho ukrýva hladina nádrže Valdecanas na rieke Tajo. Megalitický unikát dostal prezývku španielsky Stonehenge. Nápadný kruh desiatok megalitických kameňov objavil nemecký ar
Práve tu sa rozprestiera nevšedná kamenná megalitická stavba, ktorá pripomína menšiu verziu slávneho Stonehenge. Táto jedinečná kamenná kompozícia vznikla v roku 2018 vďaka skupine nadšencov, ktorí ju vytvorili s cieľom podporiť harmonizáciu energie a pomôcť pri zdravotných ťažkostiach. Autori stavby na svojom informačnom obrázku vysvetľujú jej účel.
„Podobné, no ešte rozsiahlejšie zoskupenia kameňov využívali naši predkovia na harmonizáciu nielen seba, ale aj krajiny a celej planéty. Ak sa medzi menhirmi zastavíš, môžeš sa uvoľniť, precítiť spojenie so Zemou a vesmírom. Energia, ktorú tieto kamene vyžarujú, si sama nájde to, čo potrebuješ zharmonizovať,“ píše sa tam.
Megalitické stavby
Menhiry sú praveké kamenné kultové piliere zasadené do zeme vo forme neotesaného obelisku. Podľa etnológie je menhir sídlom duší zomrelých, pochovaných v megalitických hroboch.
Záhadných päť kamenných blokov dal na Rosniarkach ešte v roku 2018 postaviť Banskoštiavničan Slavomír. Ako uviedol pre denník SME, jeho cieľom bolo vytvoriť niečo neobvyklé a na Slovensku v tom čase neznáme.
Zdroj: iStock
Stonehenge.
Menhiry podľa neho pôsobia upokojujúco, harmonicky a liečivo. Na výstavbu menhirov použili vyťažený kremenec z miestneho kameňolomu Šobov. Turistov poteší aj náučný chodník, ktorý vedie od Červenej Studne na toto zaujímavé miesto. Ten je lemovaný menšími kamennými pyramídami a každá je vystavaná z iného kameňa.
Či už veríte v silu menhirov, alebo ste len zvedaví na toto mystické miesto, návšteva stojí za to. Okrem jedinečnej atmosféry ponúka aj nádherný výhľad na okolitú krajinu, ktorý ešte umocňuje výnimočnosť tohto miesta. Turisti, ktorí toto miesto navštívili tvrdia, že tam načerpali novú energiu a oddýchli si.
Rovnako je odtiaľto aj čarovný výhľad na pozostatky supervulkánu Štiavnica, známu banskoštiavnickú Kalváriu či väčšiu časť mesta.
Cestou sem sa navyše vďaka informačným tabuliam dozviete viac o vzniku spomínaného supervulkánu a na malých kopách zase môžete objavovať vzorky hornín z okolia.