Reklama

Lovec drahokamov Ladislav (44) z Fiľakova prezradil, kde sa dajú uloviť obrovské zafíry

Reklama

Ladislav Oravec (44) z Fiľakova je vášnivý amatérsky mineralóg a nezastaviteľný lovec pokladov. Jeho príbeh začal skôr ako záľuba, no dnes je to takmer životná misia. Zmenil pohľad na jednu z najväčších prírodných zaujímavostí juhovýchodného Slovenska.

„Ja som sa vždy zaujímal o minerály, ale naplno to začalo asi v roku 1994, keď prebiehal výskum na Pohanskom hrade pri Šuriciach. Kamarát ma vtedy zavolal, že poďme pomôcť pri mapovaní jaskýň. Tak som išiel, no úprimne, ešte som z toho nebol úplne unesený,“ začína svoje rozprávanie.

Jeho záujem o minerály však postupne rástol, a preto sa sa rozhodol vyskúšať aj to, čo predtým považoval za neznáme. „Povedal som si, prečo nie? Skúsim to. A odvtedy som roky trávil v kameňolome. Dá sa povedať, že som to aj tak trochu ‘vyštudoval’.“

Intenzívna vášeň sa však naplno rozvinula po objavení vzácnych zafírov v okolí Hajnáčky a Gemerského Jablonca. „Prvé milimetrové úlomky sa našli v Kostnej doline, ale nikto netušil, kde v podloží sa tie kamene vlastne berú,“ vysvetľuje. A práve od tohto momentu sa začal jeho intenzívny, päťročný proces hľadania.

Zdroj: Jana Čavojská

Pamätník. Informačná tabuľa v Gemerskom Jablonci pripomína, že ide o lokalitu s najväčšími zafírmi v Karpatoch.

„Klepal som, rozbíjal kamene, testoval. Nebola známa ani Hajnáčka, nieto ešte Gemerský Jablonec,“ spomína. Ladislav sa spoliehal len na svoju vlastnú intuíciu a trpezlivosť, a aj keď to nebolo ľahké, zlom nastal, keď konečne našiel prvý zafír v lome nad Gemerským Jabloncom. A odvtedy sa to už pomaly rozbehlo.

„Nikto mi neveril, keď som prvýkrát zverejnil nález na internete. Smiali sa mi. Preto som vyhľadal odborníka, mineralóga z Košíc, a osobne som za ním zašiel,“ pokračuje Ladislav. Odborník bol úplne zaskočený, keď mu Ladislav ukázal svoj nález – zafír s veľkosťou 1,2 cm.

Anketa

Viete, ktorý minerál je podľa Mohsovej stupnice najtvrdší na svete?

„Pýtal sa ma, že odkiaľ to mám, či z Indie alebo zo Srí Lanky, a ja že nie, že z Hajnáčky, z Gemerského Jablonca,“ spomína s úsmevom. Tento okamih bol preňho zlomový. “Potvrdil mi, že ide skutočne o zafír a nechcel tomu veriť ani on, skoro ho odviezla sanitka,” smeje sa.

Prečo sa vyskytujú zafíry práve v tejto oblasti, si prečítajte na ďalšej strane:

Autor článku

Ako reportérka sa venuje spravodajstvu a mapovaniu zaujímavostí najmä v Banskobystrickom kraji.