Lovec drahokamov Ladislav (44) z Fiľakova prezradil, kde sa dajú uloviť obrovské zafíry
18. 4. 2025, 15:45 (aktualizované: 21. 4. 2025, 9:55)
Dnes sa o zafírovej lokalite v okolí Hajnáčky a Gemerského Jablonca vie po celom svete. Ladislav Oravec objavil a potvrdil existenciu unikátnych zafírových ložísk, ktoré vznikli pred miliónmi rokov v sopečných procesoch. „Známy geológ Daniel Ozdín mi raz povedal, že len tu v tejto oblasti sa vytvorili špecifické geologické podmienky, vďaka ktorým mohol tento minerál vôbec vzniknúť,“ vysvetľuje Ladislav.
Kráľ z Hajnáčky
Jeho najväčší objav je zafír, ktorý nazýva „Kráľ z Hajnáčky“. Tento zafír meral až 1,43 cm, čo je na tieto oblasti skutočne mimoriadne. „Ľudia mi zaň ponúkali tisíce eur, ale ja som ho daroval do mineralogickej zbierky Prírodovedeckej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave. Tento zafír bude publikovaný vo vedeckých časopisoch a môže byť prístupný všetkým,“ hovorí hrdo.
Jeho objavy nezostali bez povšimnutia. O Ladislavových nálezoch sa začalo verejne hovoriť, a čoskoro začali prichádzať odborníci z rôznych krajín. Ladislav spolupracuje aj s Prírodovedeckou fakultou Univerzity Komenského a s Múzeom Bélu Dornaya v Maďarsku. Tento entuziazmus ho vedie aj k ďalšiemu bádaniu a hľadaniu ďalších minerálov, ktoré sa ukrývajú v regionálnych lokalitách.
Zdroj: archív Ladislava Oravca
Jeho intenzívna vášeň sa však naplno rozvinula po objavení vzácnych zafírov v okolí Hajnáčky a Gemerského Jablonca.
Zafírová horúčka
Aj keď sa v okolí Fiľakova spustila doslova „zafírová horúčka“, väčšina ľudí odchádza sklamaná. „Na nález zafíru je potrebná trpezlivosť, skúsenosti a správne podmienky. Mnohí to vzdajú už po niekoľkých pokusoch,“ hovorí bádateľ, ktorý svoje nálezy nepredáva.
Drahokam ako dar
Je presvedčený, že tieto poklady majú byť dostupné pre širokú verejnosť, nie len pre zberateľov s peniazmi. „Sú to naše jedinečné kamene,“ zdôrazňuje. Preto jeho nálezy nie sú len v jeho súkromnej zbierke, ale sú aj verejne vystavené v múzeách, kde si ich môže pozrieť každý.