Kultúrne dedičstvo Gemera chceli presunúť, ľudia sa VZBÚRILI: Norik muránsky ZOSTÁVA!
14. 4. 2023, 8:00 (aktualizované: 1. 6. 2024, 14:57)

Horúca téma, panika a hnev! Ešte pred pár dňami reálne hrozilo, že sa národné plemeno, Norik muránsky, už nebude voľne pásť na siahodlhých lúkach v horách, vo svojom prirodzenom prostredí. Intenzívne sa hovorilo o jeho presunutí do výbehu v Národnom žrebčíne v Topoľčiankach. Dnes je však tomu inak.
Zdroj: Branislav Caban
Zdroj: Facebook/Lenka Kmetova
Zdroj: NORBERT SKALIČAN
Galéria k článku
O presune 43 koní, plemena Norika muránskeho, rozhodlo Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR (MPaRV) vďaka zmenám v súvislosti s novým zákonom o národných parkoch z dielne ministerstva životného prostredia (MŽP). Hlavným problémom podľa ministerstva pôdohospodárstva bolo, že envirorezort po prevode majetkov do Správy národného parku Muránska planina neprevzalo kone a ani personál.
“Keďže ani v dodatočnej lehote nedošlo k podpisu dohody a právnych úkonov umožňujúcich štátnemu podniku Lesy SR využívať pozemky a stavby na Veľkej lúke, pripravujeme presun stáda Norika muránskeho typu z Veľkej lúky do Národného žrebčína v Topoľčiankach, ktorý má s chovom a zachovávaním vlastností plemien vyše storočnú skúsenosť,” informovalo MPaRV ešte začiatkom mesiaca. “Pokiaľ sa envirorezort rozhodne prevziať zodpovednosť za chov norika vo Veľkej lúke, budeme spolupracovať,” upozornilo zároveň ministerstvo.
Ako sa k tejto otázke vyjadrili samosprávy, si prečítajte na ďalšej strane:
Proti takémuto rozhodnutiu sa však postavili samosprávy i mnohí aktivisti. Jednou z nich je aj zakladateľka a predsedníčka OZ Nádej pre kone a ľudí, Lenka Kmeťová. Na Slovensku sa už podľa jej slov v chove koní udialo toho veľa, no toto nemá obdobu.
“Priatelia prosím, kontaktujte ministrov Samuela Vlčana a Jána Budaja, ako aj Jaroslava Karahuta, predsedu Výboru NR SR pre pôdohospodárstvo a životné prostredie, aby kone na Muráni ostali. Oslovila som ministra Vlčana s ponukou pomoci ako kone na Muráni zachovať… riešenie existuje, len treba chcieť a rozmýšlať,” vyzvala ľudí na sociálnej sieti.
Chov norika považujú ľudia žijúci na Gemeri za svoje kultúrne dedičstvo. Proti jeho presunu do národného žrebčína sa postavili aj zástupcovia samospráv z Muráňa, Revúcej či Tisovca. Starosta obce Muráň Roman Goldschmidt pripomenul, že chov koní na Muránskej planine má viac ako 70-ročnú tradíciu a v minulosti si prešiel viacerými zložitými obdobiami. "A teraz máme doplácať na chyby a nekomunikáciu dvoch ministrov. Doplácajú na to obyčajní ľudia, ktorí sa o kone starajú a aj celý región," skonštatoval Goldschmidt.
Ako sa napokon vyriešila táto otázka, si prečítajte na ďalšej strane:
V stredu (12.4.) však domácich i aktivistov potešila dobrá správa - Norik muránsky napokon zostáva na Muránskej planine. Na sociálnej sieti to potvrdil štátny tajomník MŽP Michal Kiča. “Envirorezort a ministerstvo pôdohospodárstva sa tiež dohodli na férovom financovaní chovu a bezplatnom využívaní všetkých nehnuteľností,” priblížil Kiča. Chov bude podľa neho spadať pod Národný žrebčín Topoľčianky.
"Verím, že takéto riešenie zabezpečí nielen plnohodnotné zachovanie, ale aj rozvoj chovu, podporu biodiverzity a agroturizmu na Muránskej planine," poznamenal. Kone plemena norika muránskeho typu sú špeciálne vyšľachtené na prácu v náročnom lesnom teréne a pri lesných prácach, ktoré umožňujú starostlivosť o lesy. Ako šľachtiteľský chov bol norik muránskeho typu uznaný v roku 1995, tradícia jeho chovu na Muránskej planine siaha do roku 1950.