Reklama

FOTO Kraslice z emu či prepeličích vajec: Tie NAJKRAJŠIE si môžete pozrieť na obľúbenej výstave

×
Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Najľahšie veľkonočné vajcia máte hotové za 5 minút
    Reklama

    Takmer 700 kraslíc si môžu pozrieť návštevníci Vihorlatského múzea v Humennom v rámci 33. ročníka múzejnej prezentácie krasličiarskej tradície a umenia karpatského regiónu s názvom Karpatská kraslica.

    Do medzinárodnej súťažnej výstavy sa zapojili desiatky autorov. Z múzea to pre TASR uviedol Jozef Fundák.

    "V tomto ročníku sa u nás predstavuje takmer 70 autorov zo Slovenska i zo zahraničia. Zo zahraničia sú to štáty Ukrajina a Poľsko. Zo Slovenska je to celé východné Slovensko," povedal s tým, že sa zapojili aj autori zo stredného i západného Slovenska.

    Zdroj: TASR/Maroš Černý

    Veľkonočné kraslice

    V tomto roku oproti iným zaznamenali výraznejšie zastúpenie tradičnej techniky. Ako múzeum uvádza na svojej webovej stránke, prezentovaná je takmer desiatka najznámejších tvorivých techník zdobenia kraslíc od pôvodných až po nedávno rozšírené, ako vyškrabávanie, voskovanie, vosková batika, odrôtovanie, olepovanie, paličkovaná čipka, madeira a ďalšie.

    Zdroj: den

    Zdobenie vajíčok cibuľovou technikou. Zvládnete to?

    Postup je naozaj jednoduchý, len treba byť trpezlivý. Do hrnca s vodou si dajte šupky z bielej a červenej cibule, nechajte prevrieť. Do body potom vložte vajíčka na jednu hodinu a pravidelne ich otáčajte. Vyberte ich, keď ohnednú a nechajte vychladnúť. Potom si nachystajte ocot, drevenú špajdličku, ktorú do octu namáčajte a takto leptajte na vajíčku vzor. Opakujte dovtedy, kým nebude vyleptané miesto biele.

    Aplikované sú na slepačích, kačacích, morčacích, husacích, emu, pštrosích, holubích i prepeličích vaječných škrupinách.

    Kolekcie kraslíc oceňovali počas tohtotýždňovej vernisáže. Spolu s ďalšími si ich možno pozrieť vo Vihorlatskom múzeu v Humennom do 27. apríla. V nasledujúcich týždňoch v rámci sprievodného programu pripravili pre verejnosť napríklad aj tvorivé dielne krasličiarstva či jarmok kraslíc.

    Zdroj: Roman Hanc

    Na snímke návštevníci si prezerajú kraslice počas 33. ročníka medzinárodnej súťažnej výstavy Karpatská kraslica 2025 v priestoroch Vihorlatského múzea v Humennom vo štvrtok 20. marca 2025. FOTO TASR - Roman Hanc

    Fundák pripomenul, že kraslice symbolizujú zrod nového života súvisiaceho s jarou. Škrupiny vajec sa v minulosti zdobili na posilnenie ich magického významu - verilo sa, že ozdobené majú väčšiu moc zabezpečiť plodnosť v ďalšom období. Neskôr začali plniť viac estetickú funkciu.

    Anketa

    Zdobíte doma veľkonočné kraslice?

    • Nie, ani to neviem50%
    • Áno, pár si ich vyzdobím50%

    Hlasovanie bolo ukončené