Reklama

Klavírny virtuóz Miroslav skladá priamo v Osvienčime: Na tieto zverstvá nesmieme zabudnúť!

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Klavírny virtuóz Miroslav skladá pre obete holokaustu
    Reklama

    Klavírny virtuóz, skladateľ a dokumentarista Miroslav Rác (36) z Levíc, ktorý sa zaujíma o tému holokaustu, má za sebou množstvo koncertov na pietnych miestach doma i v zahraničí. Keďže jeho rodina holokaust zažila, je presvedčený, že je túto tému potrebné pripomínať.

    “Na hrôzy holokaustu a zverstvá, ktoré sa ešte v nedávnej minulosti udiali, nesmieme nikdy zabudnúť," povedal nám hneď na začiatku stretnutia mimoriadne nadaný muzikant z Levíc, Miroslav Rác, ktorý ako jediný Slovák komponuje na túto tému vlastnú klasickú inštrumentálnu hudbu. Je skladateľom pre koncentračný tábor Auschwitz-Birkenau v Osvienčime a spolupracovníkom rómskeho 13. bloku. Práve tu zložil klavírny cyklus skladieb venovaný obetiam holokaustu, predovšetkým Židom a Rómom, ale i ďalším národnostiam.

    “Skrátka ľuďom, ktorí boli postihnutí fašistickým režimom a trpeli kvôli svojej rase a vierovyznaniu, názorom a farbe pleti. Je to zároveň aj moja myšlienka proti rasizmu, xenofóbii i sociálnemu vylúčeniu,” poznamenáva Rác, ktorého starý otec zažil tieto hrôzy na vlastnej koži, avšak ako jeden z mála mal šťastie a prežil. Ako sa však komponuje pre koncentračný tábor? V prvom rade musel navštíviť múzeum Auschwitz-Birkenau, aby nasal atmosféru, videl samotné miesto a mal to všetko pred očami.

    “Potom som prišiel domov ku klavíru a začal komponovať, tvoriť, vymýšľať melódie a spájať. A z toho všetkého napokon vzniklo jedno veľké dielo obetiam holokaustu. Beriem to ako Boží dar, je to dar zhora,” vysvetľuje. Niektoré diela však vznikli priamo v koncentračnom tábore v Osvienčime v autentických podmienkach, čo, podľa neho, zanechalo na jeho skladbách silnú emóciu.

    Kde všade Miroslav Rác už pôsobil, si prečítajte na ďalšej strane:

    Miroslav Rác má za sebou množstvo koncertov na pietnych miestach doma i v zahraničí. V roku 2014 odohral veľké predstavenie v Krakove na Medzinárodnej konferencii, ktorá bola venovaná 70. výročiu rómskej genocídy, kde vytvoril mnoho diel. Okrem toho koncertoval po rôznych synagógach na Slovensku, v Izraeli, Prahe, Viedni, Budapešti, Paríži, Londýne, Lisabone a samozrejme, v spomínanom koncentračnom tábore Auschiwtz-Birkeanau v Osvienčime.

    “Moja tvorba bola týmto múzeom vyhodnotená ako najlepšia hudba, ktorá bola skomponovaná a zahraná obetiam holokaustu,” dopĺňa sympatický klavirista s tým, že o rómskom holokauste sa vôbec nehovorilo. Práve preto sa priamo s múzeom Auschwitz-Birkenau rozhodli spoločne natočiť na jeho klavírnu tvorbu viaceré dokumentárne filmy v celom poľskom teréne. Najbližšie ho čaká natáčanie v Múzeu rómskej kultúry v Osvienčime, ktorá je súčasťou expozície a v Múzeu Oskara Schindlera v Krakove.

    Neskôr sa v bývalej Juhoslávii, v chorvátskom koncentračnom tábore Jasenovac, stretne s preživším tohto tábora, so 102-ročným Nadirom Dedićom, s ktorým nakrúti ďalší dokument. Rovnako ho čakajú aj dokumenty pre ďalšie vyhladzovacie tábory - Wachau, Buchenwald, Bergen-Belsen, či Terezín. “Toto, čo robím, nie je práca, ale poslanie. Myslím, že človek sa preto musí narodiť, je náročné hrať na mieste, kde umrelo viac ako milión ľudí. Ale vždy keď prídem, venujem to obetiam. A pre mňa je to obrovská česť,” dodal Rác.

    Článok si čítajte na ďalšej strane:

    Miroslav Rác pochádza z rodiny muzikantov a hudbe sa venuje odmalička. Zvuk a krása klavíra ho oslovila už keď mal 13 rokov a už ako 15-ročný koncertoval v Národnej filharmónii vo Varšave v Poľsku. Neskôr vyštudoval Súkromné konzervatórium Dezidera Kardoša v Topoľčanoch. Klasickú hudbu sám vníma ako to najsilnejšie, čo môže byť. “Mám ju v srdci a chcem sa jej venovať do konca života,” uzatvára.

    Prečítajte si tiež: