Kedysi zmiešanú školu dnes navštevujú len rómske deti: Táto práca nie je ľahká, hovorí riaditeľ
23. 11. 2024, 8:45 (aktualizované: 25. 11. 2024, 10:46)

Zdroj: min
Základnú školu na Krčméryho ulici v Nitre dnes navštevujú výlučne rómske deti, no pribudlo tu aj niekoľko ukrajinských žiakov. Ešte pred rokmi išlo o školu zmiešanú, no rodičia nerómskych detí odtiaľto svoje ratolesti odhlásili. Ako to tu dnes vyzerá, sme išli zistiť osobne.
Zdroj: min
Zdroj: min
Zdroj: min
Galéria k článku
Táto škola má bohatú históriu. Vznikla v roku 1959 a patrila medzi vyhľadávané vzdelávacie inštitúcie. „Dlhé roky patrila medzi najlepšie školy v Nitre. Ako žiak som ju navštevoval v rokoch 1968 až 1976 a neskôr som tu pôsobil ako učiteľ. Kedysi tu bolo 780 detí, z toho asi 65 rómskych,“ spomína riaditeľ školy Rudolf Ronec.
Po roku 2000 sa situácia začala meniť. „Do prvého ročníka bolo zapísaných len osem detí. Riaditeľka chcela doplniť počet žiakov rómskymi deťmi, aby mohla otvoriť triedu. To však spôsobilo, že nerómski rodičia svoje deti odhlásili,“ vysvetľuje Ronec. Po niekoľkých rokoch na školu tak prestali prichádzať nerómski žiaci úplne a od roku 2016 ju navštevujú len oni.
Zdroj: min
Dnes školu navštevujú rómske deti.
Súdržná komunita a výzvy vo vzdelávaní
Dnes školu navštevuje 150 rómskych detí z neďalekej uličky Borová a 29 ukrajinských žiakov. „Deti sú oficiálne vedené ako Slováci, a preto fungujeme ako klasická základná škola,“ uvádza riaditeľ. Učitelia, asistentky a sociálny pedagóg vytvárajú deťom prostredie, ktoré podporuje ich rozvoj. Na škole pracuje celkovo 16 zamestnancov, z toho 10 učiteľov, sociálny pedagóg, zástupkyňa riaditeľa a tri asistentky.
„Každý učiteľ je aj triednym učiteľom, čo robí prácu veľmi hektickou. Táto práca nie je ľahká – musíte si k deťom nájsť cestu, získať si ich rešpekt. Na Rómov nikto nič nezmôže krikom alebo vyhrážkami. Musíte s nimi pracovať s pochopením a empatiou,“ zdôrazňuje Ronec. Napriek snahe sa však škola musí vyrovnávať s problémami ako záškoláctvo, ktoré niektorí rodičia považujú za samozrejmosť.
„Legálne záškoláctvo sa zhoršilo po covide, keď môžu rodičia ospravedlniť dieťa na päť dní bez návštevy lekára. Niektorí to vnímajú ako nárok,“ priznáva riaditeľ. Do ďalšieho vzdelávania pokračuje len málo žiakov, najmä chlapci. Dievčatá často v mladom veku opúšťajú školu, pretože sa vydajú. „U dievčat je to zložité. Väčšina sa vydá už v 15 alebo 16 rokoch. Len málo z nich sa podarí dostať na strednú školu,“ dodáva Ronec.
Skryté talenty medzi žiakmi
Aj keď väčšina detí pochádza zo skromných podmienok, niektoré z nich vynikajú. Škola má medzi svojimi žiakmi šikovných hudobníkov a spevákov. „Bývalí žiaci ako Mamuko Berci alebo Jožko Lakatoš patria medzi vyhľadávaných hudobníkov. Títo chlapci často vystupujú na podujatiach po celom svete,“ hovorí riaditeľ.
Deti sa dobre orientujú aj v praktickej matematike, vedia rýchlo počítať a využiť svoje znalosti v každodennom živote. Zároveň však škola zažila aj netradičné prípady. „Mali sme tu dokonca manželský pár – on bol deviatak, ona ôsmačka. Chodili po škole za ruku. Bolo to také milé,“ spomína riaditeľ s úsmevom.
Zdroj: min
Školu navštevuje aj talentovaný klavirista Jožko Lakatoš (15).
Zasiahol vajda
V Nitre sú ešte ďalšie školy, ktoré navštevujú rómske deti, napríklad v Krškanoch či Drážovciach. V minulosti sa uvažovalo o ich zlúčení, no plány narazili na bariéry v komunite. „Rómovia sa striktne kastujú. Naša škola má mestské deti, a keď sem prišli deti z iných oblastí, vznikali okamžite konflikty. Miestny vajda prišiel a povedal, že ak tu budú cudzie deti, nastanú problémy. A tak aj bolo,“ vysvetľuje riaditeľ.
Napriek všetkým výzvam škola na Krčméryho ulici zostáva miestom, kde sa deti cítia prijaté. Riaditeľ Ronec je optimistický: „Komu záleží na vzdelaní, tu nájde príležitosť. Naši žiaci vedia, že 'prepadnúť' je hanba, a rodiny ich v prípade problémov podporujú. Sme tu pre nich a oni to cítia,“ uzatvára.