Reklama

Inde rúbu, tu sadia. Kvôli štátnemu znaku zasadili vyše 62-tisíc stromov

Reklama

Dedinka Horovce neďaleko Púchova má iba 905 obyvateľov, ale tiež niečo, čo nie je nikde inde na Slovensku. Slovenský štátny znak vytvorený zo stromov je najväčší v rámci krajiny. Tvorí ho vyše 62-tisíc stromov. Teraz okolo neho navyše povedie turistický chodník.

Podľa starostky obce Eriky Staňovej začali znak budovať v roku 2011. Išlo o nápad Horovčana Vladimíra Cíbika, ktorý sa ale výsledku už nedožil. „Veľa ľudí, ktorí vidia ten letecký záber si myslí, že stromy, ktoré znak tvoria sú do takejto podoby vyrúbané. To je ale mylná predstava. Ide o stovky druhov drevín, ktoré sú vyskladané, aby znak tvorili aj farebne,“ povedala starostka obce.

Podľa E. Staňovej štátny znak do obce láka turistov. Po novom sa však Horovce stanú doslova turistickou mekkou. Okolo kríža po novom povedie náučný chodník, ktorý bude prepojený s druhým náučným chodníkom vybudovaným pre milovníkov histórie.

Náučný chodník dlhý 2222 metrov otvoria 10. septembra. Financovaný bol z dotácie obce aj Trenčianskeho samosprávneho kraja. Najvyššiu čiastku získalo združenie slovenských turistov pôsobiace v Horovciach. Aby toho nebolo málo, okrem tohto náučného chodníka určeného najmä pre turistov a cyklistov, povedie Horovcami aj druhý chodník.

Naša obec je výrazne spojená s históriou a rodom Vietorisovcov. Pred mnohými rokmi tu teda vznikla myšlienka Vietorisovho náučného chodníka. Ten bude spájať všetky významné kultúrne pamiatky v obci akými sú kaštieľ, krypta, kostol, Ostrá hora a slovenský znak. Tieto dva chodníky budú síce samostatné, ale bude možné ich prejsť jeden aj druhý,“ hovorí E. Staňová.

Turisti už teraz vedia, kde sa nachádzajú Horovce a cielene sem chodia z rôznych kútov Slovenska. „Raritou je, že ľudia nám často volajú na úrad: Sme v tom slovenskom kríži, kde to uvidíme?“ smeje sa starostka a dodáva, že kríž je vidieť z leteckej perspektívy, nie zo zeme. „Kríž je v každom ročnom období iný. Máme tu leteckého záchranára, ktorý vždy, keď nadlieta nad Horovcami fotí a každá fotka je úplne odlišná,“ hovorí starostka.

Rozmery slovenského štátneho znaku v Horovciach sú 216 krát 276 metrov. „Je umiestnený na parcele, ktorá má rozlohu 9,9 hektára a je tam vysadených 62 700 stromov, z toho 55 700 listnáčov a 700 ihličnatých stromov. Nevyrúbal sa preň ani jeden strom, nakoľko tá parcela, ktorá sa nazýva Borovina 2 bola bývalými pasienkami. Pred výsadbou sa pomulčovala a upravil sa terén, aby sa uľahčilo sadenie,“ povedal podpredseda OZ Klub slovenských turistov Horovce Miroslav Cíbik.

Samotné sadenie podľa neho začalo v 2. polovici marca roku 2011 a pokračovala celý apríl. Vyše 62-tisíc stromčekov sa skladovalo, kde sa dalo, dokonca aj u ľudí v pivniciach. Stromčeky sadili nielen členovia urbáru, ale aj hasiči, športovci, či turisti.

Náučný chodník okolo znaku bude pozostávať z jednej centrálnej tabule, na ktorej bude fotografia tohto znaku odfotená z dronu teraz na jar. Bude obsahovať informácie o tom, kedy výsadba začala, ako pokračovala, koľko stromov je tam vysadených. Na ďalších štyroch tabuliach bude vtáctvo, lesná zver, stromy a rastliny, ktoré v okolí rastú,“ uzavrel predseda turistického klubu v Horovciach Jozef Lukáč.

Prečítajte si tiež: