Handlovskí baníci na adresu väznených aktivistov nechápavo krútia hlavou: Prečo nezatvárajú skutočných zločincov?
5. 12. 2018, 6:00 (aktualizované: 10. 7. 2024, 18:11)

Zdroj: archív
Toto je jediné, čo mohli urobiť! Tak reagovali mnohí ľudia na včerajší verdikt generálneho prokurátora. Ten rozhodol o okamžitom prepustení dvanástich aktivistov Greenpeace z väzenia v Ilave. Veď ani príbuzní dvadsiatich baníkov, ktorí zahynuli pred deviatimi rokmi v podzemí Handlovej, nechápali, že za smrť ich blízkych a kolegov stále nikto nepyká, ale aktivistov okamžite zavreli. Ich prepustenie mnohí považujú za najlepší krok.
Zdroj: autor
Zdroj: autor
Zdroj: autor
Galéria k článku
Uväznenie aktivistov sledovali aj blízki baníkov, ktorí zomreli 10. augusta 2009 v bani Handlová. Explózia uhoľného plynu v šachte Východ vtedy usmrtila 11 banských záchranárov a 9 baníkov. Viacerí kolegovia nebohých tvrdili, že vedenie nemalo vtedy do podzemia nikoho púšťať. Odvtedy uplynulo deväť rokov, ale namiesto potrestania vinníkov sa prípad zamotáva. V máji 2015 odsúdili trojicu obžalovaných vedúcich pracovníkov na 5 až 8 rokov.
Odvolací súd verdikt nepotvrdil, ale žiadal okresný súd o doplnenie dôkazov a opätovné rozhodnutie. Po výpovedi kľúčového svedka Vladimíra Tejbusa, ktorý pracoval na Hlavnom banskom úrade v Banskej Štiavnici, a vypovedal 26. novembra na Okresnom súde v Prievidzi, sa prípad opäť predlžuje. „V roku 2009 nastala v bani Handlová mimoriadna situácia, ale zodpovední sa k nej postavili ľahostajne, podcenili ju. Už dávno mali byť potrestaní za smrť dvadsiatich ľudí,“ tvrdí bývalý baník Miroslav Masarik.

Preto ani on, ani blízki nebohých baníkov nechápali, že dvanástich aktivistov, ktorí nikomu neublížili, okamžite zavreli. A nie je im jasné ani dôvodenie Hornonitrianskych baní Prievidza, že protest Greenpeace na ťažobnej veži výrazne narušil prácu v podzemí. „Ako starí baníci vieme, že ak stena stojí aj 2 až 3 hodiny, nič sa nedeje. Veľakrát sa stalo, keď boli poruchy, že stála aj päť hodín. Voči tým mladým to bolo nespravodlivé. Tí, ktorí sú zodpovední za smrť 20 ľudí a ohrozili ďalších takmer sto, sú na slobode, ale tých, ktorí ohrozili len materiálne zariadenie, hneď uväznili,“ dodáva rozhorčený Masarik.
Podľa právnikov aktivistov vinia, že spôsobili na 5 hodín odstavenie výťahu vyvážajúceho uhlie z podzemia na povrch, čo malo ohroziť strategický záujem Slovenskej republiky. „K uvedenému ohrozeniu nemohlo dôjsť, pretože hoci výťah krátky čas nevyvážal uhlie, vlak s dovtedy vyťaženým uhlím premával do elektrárne Nováky ďalej. Zásobovanie elektrárne uhlím nebolo ohrozené. Trestný čin ohrozenia verejnoprospešného zariadenia sa nestal,“ tvrdí Lukáš Opett z advokátskej kancelárie, ktorá zastupuje aktivistov.
Zdroj: archív
August 2009: V auguste 2009 zahynulo v bani Handlová 20 ľudí.
Včera poobede sa situácia zmenila. Generálny prokurátor Jaromír Čižnár rozhodol o okamžitom prepustení aktivistov. „Po analýze spisu sme dospeli k dvom záverom. Dôvody na vzatie do väzby neexistovali už v čase podávania návrhu. A ak neexistovali, tí ľudia sú vo väzbe neprávom,“ povedal Čižnár. „Skutok nie je s najväčšou pravdepodobnosťou správne právne kvalifikovaný,“ dodal. „Prokurátor pri skúmaní dôvodov väzby zlyhal,“ uzavrel Čižnár.
Spis doručili na Generálnu prokuratúru v pondelok podvečer. Podľa Čižnára ho študovali do noci. A včera poobede vyniesli oslobodzujúci verdikt. O 15.30 h vyšli aktivisti z väznice. „Dozvedeli sme sa to dnes, keď robili s nami ešte nejaké procesné úkony. Tie prerušili a zobrali nás späť do cely, kde sme mali rádio. Akurát dávali, že ideme von. Ohromne sme to prežívali, ale povedali sme si, že uvidíme, kedy príde oficiálny papier. Odhadovali sme, že pôjdeme von v stredu ráno. O chvíľu nám však už klopali dozorcovia na dvere, že „vežiari“, ako nás nazývali, idete von. Sú to úžasné emócie,“ povedal aktivista a fotograf Vlado Benko jr.
Zdroj: tasr
Ľudia v pondelok na protestoch žiadali slobodu pre aktivistov.
„Dnes mám meniny, takže dvojitý dôvod na oslavu. Už sme plánovali, že aj Vianoce strávime za mrežami,“ priznala Barbora Adamková. „Pred desiatimi rokmi ma zadržali v Dánsku. Lenže tam som bola po dvoch hodinách vonku,“ dodala Fínka Rose. Aktivisti potvrdili, že na polícii aj vo väznici sa k nim správali slušne. „Dokonca vegetariánom dali aj vegetariánsku stravu,“ pochvaľovali si. „Ale je pravda, že všetci sa tešíme, že môžeme ísť domov,“ dodali vzápätí.
3 OTÁZKY pre Hornonitrianske bane Prievidza, odpovedala tlačová hovorkyňa Adriana Siváková
1. Budete žiadať od aktivistov náhradu vzniknutej škody?
Počkáme na závery vyšetrovania a na základe toho stanovíme ďalší postup.
2. Poznáte už aj prípadnú výšku škody?
Vynútené mimoriadne odstavenie prevádzky spôsobilo spoločnosti značné hospodárske škody. Nejde len o výpadok ťažby rannej zmeny, výjazd banských záchranárov, ale aj celý rad opatrení, ktoré bolo potrebné vykonať na zaistenie bezpečnosti prevádzky v dôsledku jej odstavenia a potom po jej obnovení. V súčasnosti pokračuje vyšetrovanie a vyčísľovanie výšky škôd.
3. Bola zastavením veže ohrozená aj samotná ťažba?
Neplánované a vynútené zastavenie pracovísk v prvom rade ohrozuje prevádzku bane a vystavuje zvýšenému riziku zamestnancov. Čím dlhšie takýto stav trvá, tým viac stúpa riziko ohrozenia zamestnancov, ktorých sme mali v tom čase v bani 342.
ANKETA: Ako by ste potrestali aktivistov vy?
Andrej (28) nepotrestať
„Takýchto ľudí by sme nemali trestať väzením. Myslím si, že aktivizmus by nemal byť trestaný.“
Zdroj: autor
Andrej (28) nepotrestať: „Takýchto ľudí by sme nemali trestať väzením. Myslím si, že aktivizmus by nemal byť trestaný.“
Miriam (26) dať im pokutu
„Nie som za ten trest, čo dostali (väzba - pozn. red.). Maximálne by si zaslúžili poriadkovú pokutu.“
Zdroj: autor
Miriam (26) dať im pokutu: „Nie som za ten trest, čo dostali (väzba - pozn. red.). Maximálne by si zaslúžili poriadkovú pokutu.“
Jakub (26) dať im pokutu
„Neposlal by som ich do väzenia, dal by som im iba nejakú finančnú pokutu.“
Zdroj: autor
Jakub (26) dať im pokutu: „Neposlal by som ich do väzenia, dal by som im iba nejakú finančnú pokutu.“
Lenka (28) nech si to odrobia
„Nesúhlasím s väzbou. Maximálne by som im dala podmienku alebo verejnoprospešné práce.“
Zdroj: autor
Lenka (28) nech si to odrobia: „Nesúhlasím s väzbou. Maximálne by som im dala podmienku alebo verejnoprospešné práce.“
Kristína (25) treba ich oceniť
„Nezaslúžia si žiaden trest. Skôr by mali byť za to ocenení, že robia niečo pre nás.“
Zdroj: autor
Kristína (25) treba ich oceniť: „Nezaslúžia si žiaden trest. Skôr by mali byť za to ocenení, že robia niečo pre nás.“
Martin (30) nepotrestať
„Ja by som im nedal žiaden trest. Nemajú ho za čo dostať.“
Zdroj: autor
Martin (30) nepotrestať: „Ja by som im nedal žiaden trest. Nemajú ho za čo dostať.“
Ľubka (23) dať im pokutu
„Nesúhlasím s týmto. Asi by som im dala nejaký symbolický peňažný trest.“
Zdroj: autor
Ľubka (23) dať im pokutu: „Nesúhlasím s týmto. Asi by som im dala nejaký symbolický peňažný trest.“
Mohlo by vás zaujímať: