Reklama

FOTO Staršie než pyramídy: Česi a Slováci poslali do Japonska stromy z doby ľadovej

Prírodná kronika našej planéty

Tmavé kmene priťahujú pohľady a vyvolávajú otázky. Mnohí si myslia, že obhoreli alebo ich namaľovali. Čierne sú však preto, lebo v nich odštartovala karbonizácia. Ak by boli pod zemou dlhšie, premenili by sa na uhlie.

„Na svetovej výstave v Dubaji sa našli aj takí, ktorí sa pri kmeňoch modlili, iní ich dokonca objímali. Tvrdili, že z nich vyžaruje zvláštna energia,“ spomína Noga. Duby sú ako časová schránka. Skúmajú ich viaceré vedecké tímy. Z letokruhov môžu vyčítať aj to, aké počasie panovalo v dávnej minulosti.

Prastaré stromy naznačili aj to, že veveričky sa od tých čias nezmenili. Je známe, že až v osemdesiatich percentách prípadov zabudnú, kam si ukryli zásoby na zimu.

Zdroj: Tomáš Filo

Architekt Tomáš Filo.

„V jednom z kmeňov sme objavili dutinu a v nej starostlivo schované žalude. Takže aj veverička spred viac ako šesťtisíc rokov bola rovnaká sklerotička ako tá dnešná,“ smeje sa Noga. Žalude poslali do múzea.

Jednu z dominantných expozícií EXPO 2025 osobne schvaľoval jeho hlavný architekt Sou Fujimoto. Podľa oficiálnych odhadov by tohtoročnú svetovú výstavu mohlo navštíviť 30 miliónov ľudí.

Česko-slovenský Les civilizácií má ambíciu prilákať tretinu z nich. Cieľom je preraziť aj inde - aktuálne sa usilujú o zápis do Guinnessovej knihy rekordov. Časť exponátov nájde po výstave uplatnenie v oblasti vedy, umenia a kultúry.

Strana

2/2

Reklama