FOTO Slováci stavali v Katare LUXUSNÝ stan pre šejkov: Opísali DETAILY otrockej práce!
28. 11. 2022, 8:00 (aktualizované: 1. 6. 2024, 14:42)

Zdroj: Twitter/ @Itshosniye
Známa boxerská rodina Triebeľovcov má dnes firmu, ktorá stavia veľké multifunkčné stany na rôznych športových a kultúrnych podujatiach. Majiteľ firmy Alex Triebeľ pre denník SME prezradil, že postavili aj luxusné stany v Katare a popísal, v akých podmienkach museli pracovať.
Zdroj: Hassan Ammar
Zdroj: Hassan Ammar
Zdroj: Jaroslav Slašťan
Galéria k článku
Ako informoval portál myorava.sme.sk, Triebeľovci počas októbra a novembra pracovali v Katare, kde stavali stany pred futbalovými štadiónmi majstrovstiev sveta.
Firma rodiny z Klina robí subdodávky pre belgickú nadnárodnú spoločnosť De Boer, ktorá dostala objednávku od asociácie FIFA. Stany vztyčovali už aj na olympiáde v Londýne alebo v Turíne, na rôznych belgických hudobných festivaloch či v Indii na hrách Commonwealthu.
Anketa
Myslíte si, že tvrdenia, že v Katare zomreli tisícky pracovníkov pri prípravách na MS vo futbale, sú pravdivé?
- Áno, myslím si to. 78%
- Nie, je to podľa mňa výmysel. 8%
- Niečo na tom byť môže, ale tie čísla mi prídu nafúknuté.12%
Hlasovanie bolo ukončené
Triebeľovci stavajú luxusné stany so železnou konštrukciou, ktoré majú steny zo skla či panelov a strechy z rôznych materiálov. Alex Triebeľ dokonca pre SME prezradil, že postavili aj dvojposchodový stan s obrovskou terasou a výhľadom na najväčšiu obrazovku na svete. Tvrdí, má ísť o VIP stan pre arabských šejkov, najdôležitejšie osoby turnaja a návštevy z rôznych krajín sveta.
Oravci v Katare
Stany staval 50-členný tým vrátane šiestich pracovníkov z Oravy, ktorí prišli do krajiny v septembri, no aj napriek tomu tam dosahovali v tom čase teploty až 40 stupňov Celzia.
Pracovali preto už od tretej ráno, aby stihli všetko, čo bolo potrebné, do desiatej dopoludnia. Horúčavy boli však aj napriek tomu náročné. "Nemohol som dýchať, myslel som si, že odpadnem a zomriem," prezradil Alex Triebeľ. Tvrdí tiež, že Katarčania sa k pracovníkom správali ako k otrokom.
Pracovníci z tretích krajín zarábali oveľa menej ako Slováci>>>
Napriek tomu, že Slováci mali určenú mzdu na deň, pracovníci tretích krajín dostávali za svoju prácu veľmi malý plat a boli platení podľa odpracovaných hodín. Podľa Triebeľa však dostávali tie "najhoršie práce". Slováci na pracovisku dostávali aj vodu, no Triebeľ tvrdí, že pracovníci z tretích krajín takéto privilégium nemali. Verí tomu, že mnohí dokonca umreli v týchto pracovných podmienkach.
Novodobé "otroctvo?"
Ako uviedol denník The Guardian, v Katare malo zomrieť viac ako 6 500 migrujúcich pracovníkov z Indie, Pakistanu, Nepálu, Bangladéša a Srí Lanky, odkedy pred 10 rokmi získal právo usporiadať majstrovstvá sveta.
Katarská vláda tvrdí, že počet úmrtí je úmerný veľkosti migrujúcej pracovnej sily a že čísla zahŕňajú aj "biele goliere", ktoré prirodzene zomreli po tom, čo žili v Katare mnoho rokov.