"Za tri hodiny sme vysťahovali kompletnú galériu Jozefa Kollára - Slovenské banské múzeum. Neviete si predstaviť to nasadenie všetkých dobrovoľníkov. Vytrhli sme zábradlia aby sme mohli evakuovať tie najväčšie a najvzácnejšie obrazy a sochy nevyčísliteľnej hodnoty. Ďakujem, ďakujem, ďakujem!," poďakoval domáci Arpád, no neskôr dodal: "Centrum je naďalej v plameňoch. Práve zhorel Berggericht - mineralogická expozícia,moje milované zbierky sme kvôli bezpečnosti nemohli vysťahovať... Dnes moja duša geológa plače a spomína na profesorov," doplnil.

"Rozsah je devastačný, osem zasiahnutých budov. Hasiči v plnom nasadení, osobitne ďakujem každému, kto sa tu teraz na mieste snaží predísť ešte väčším škodám. Kraj poskytne akúkoľvek súčinnosť a kapacity, ktoré máme a pomôžu," povedal banskobystrický župan Ondrej Lunter, ktorý tiež prišiel na miesto. Rovnako prišiel aj premiír Eduard Heger, minister obrany Jaroslav Naď a minister vnútra Roman Mikulec. "Mnohé strechy zhoreli, v niektorých aj celé poschodia. Našťastie neprišlo k ujme na zdraví, ani strate na životoch. Ďakujem všetkým hasičom, dobrovoľným hasičom, záchranárom a dobrovoľníkom, ktorí pomohli s evakuáciou dokumentov," povedal Heger s tým, že požiar sa podľa neho podarilo stabilizovať.

K udalosti sa vyjadrila aj prezidentka Zuzana Čaputová. "Je mi nesmierne ľúto, že centrum Banskej Štiavnice, jedného z najkrajších miest na Slovensku, zachvátil ničivý požiar. Veľká vďaka patrí profesionálnym a dobrovoľným hasičom, vojakom aj všetkým ochotným ľuďom, ktorí sa snažia dostať oheň pod kontrolu a pomáhajú aj s vynášaním cenných pamiatok, či historických písomností z ohrozených budov."

Prečítajte si aj: