Reklama

Malá dedinka na Považí sa zviditeľnila ďalším rekordom: Uvarili najdlhšiu obľúbenú delikatesu!

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Dedinka s najväčším slovenským znakom sa pýši ďalším rekordom. Pozrite, čo vyrobili!
    Reklama

    Dedinka Horovce sa hrdí najväčším slovenským znakom vytvoreným zo stromov. To však nie je všetko. Teraz si Horovčania na svoje konto pripísali ďalší slovenský rekord. Vyrobili tlačenku, ktorá merala až 21,06 metra!

    Kým inde rúbu o dušu, tu sadia. Kvôli štátnemu znaku vysadili v Horovciach 62-tisíc stromov a stal sa tak najväčším na celom Slovensku. „Mnohí ľudia, ktorí vidia ten letecký záber si myslia, že stromy, ktoré znak tvoria sú do takejto podoby vyrúbané. To je ale mylná predstava. Ide o stovky druhov drevín, ktoré sú vyskladané, aby znak tvorili aj farebne,“ povedala starostka obce Erika Staňová.

    Znak začali budovať v roku 2011 a dnes okolo neho vedie aj unikátny turistický náučný chodník dlhý 2222 metrov. Štátny znak v Horovciach meria 216 krát 276 metrov a je umiestnený na parcele, ktorá má rozlohu 9,9 hektára. Nevyrúbal sa preň jediný strom, nakoľko tá parcela, ktorá sa nazýva Borovina 2, bola pasienkami.

    Za najväčšou tlačenkou stojí Občianske združenie Turisti Ostrá hora Horovce. Vo februári tohto roku vyrobili tlačenku dlhú 21,06 metra. Ide už o tretiu tlačenku v poradí, ktorou Horovčania prekonali svoje dva predchádzajúce rekordy. V roku 2023 merala ich tlačenka 15 metrov a rok predtým 10 metrov.

    Podľa Branislava Cibika z OZ Turisti Ostrá hora chceli urobiť slovenský rekord a keďže sa blížili fašiangy, ešte v roku 2022 si povedali, že vyrobia tlačenku. Odvtedy z roka na rok rastie do dĺžky. „Varili sme ju v šiestich parákoch. Použili sme 16,5 kilogramu bravčovej kože, 10 kilogramov bravčového jazyka, 2,5 kilogramu hovädzieho jazyka, 64 kilogramov zadného stehna a 24 kilogramov bravčových nôh,“ povedal B. Cibik.

    Branislav Cibik vraví, že na tlačenku použili aj množstvo cesnaku, soľ, koreniny. Chladnúť musela v žľabe, lebo snehu nebolo a rozpredala sa takmer okamžite po dokončení. Horovčania teraz snívajú o tom, že vyrobia tlačenku dlhú až sto metrov. "Ale zrejme to na budúci rok nebude. To by sme chceli robiť len obyčajné tlačenky, aby ľudia videli, že aj to vieme," hovorí so smiechom B. Cibik s tým, že aj mäso je strašne drahé. Len 64 kilogramov zadného stehna vyšlo Horovčanov na stovky eur.

    Ako sa rekord takmer nepodaril

    Už to pritom vyzeralo tak, že tlačenka sa nepodarí. Pri posledných pár metroch sa pretrhol sáčok, časť z nej museli preto vyliať a pokračovať tak, aby zostala celá. "To sme museli vymyslieť, lebo inak by to bol rekord, ale len preto, že mala viac ako 15 metrov, teda viac ako predchádzajúci rok. Mali sme však veľa mäsa a nakoniec sa podarilo," upresnil B. Cibik. Na dĺžku tlačenka merala 21,6 metra, vážila sto kilogramov a na príprave sa podieľalo 13 ľudí.

    Zdroj: Juraj Škvarka

    Rozmery slovenského štátneho znaku v Horovciach sú 216 krát 276 metrov.

    Slovenský rekord je už oficiálny a Horovčania sa hrdia certifikátom a medailou. „Zmes pripravovali v šiestich parákoch a tlačenku chladili v odkvapovom žľabe. Ďalšie ingrediencie sú tajomstvom receptu, ktorý sa v Horovciach osvedčil,“ povedal komisár z Knihy rekordov Igor Svítok.

    Ten potvrdil, že tlačenka mala po vychladnutí celkovú dĺžku 21,06 metra. „Na plnenie použili rekordmani plastový obal. Platnosť nového slovenského rekordu potvrdili na mieste pokusu dvaja svedkovia. Degustácia tlačenky tiež dopadla na výbornú,“ uzavrel I. Svítok.

    Mohlo by vás zaujímať: