Krízová linka pomoci IPčko, ktorá vznikla na jar  tohto roku ako reakcia na enormný nárast žiadostí o pomoc na chatovej a emailovej linke pre mladých ľudí.

Špecializuje sa na krízové situácie spôsobené pandémiou koronavírusu a poskytuje psychosociálnu pomoc NONSTOP na bezplatnom telefónnom čísle 0800 500 333, prostredníctvom chatu, emailu, ba aj cez video, napríklad počas smútenia.

V poslednom čase sa záujem o ich služby veľmi zvýšil, čo znamená, že ľudia sú na tom psychicky čoraz horšie, až tak, že vyhľadávajú odbornú pomoc.  „Oproti septembru teraz zaznamenávame na Krízovej linke pomoci zvýšený nárast žiadostí o pomoc až o 150 %,“ hovorí zakladateľ Krízovej linky pomoci, psychológ Marek Madro.

Na linku volajú pozitívni aj pozostalí

Najčastejšie sa na psyhológov ľudia obracajú preto, že majú strach, hnev alebo pomýšľajú na samovraždu. K aktuálnym problémom však patrí aj domáce násilie, strach o budúcnosť aj v
súvislosti s ekonomickou situáciou, témou je aj alkohol a drogy. „Oproti prvej vlne nás kontaktuje podstatne viac mladších ľudí, zdravotnícki pracovníci, učitelia, ľudia s pozitívnymi výsledkami testov na COVID-19 a, žiaľ, bývame v kontakte aj s pozostalými obetí pandémie, ktorým pomáhame prejsť stratou blízkych,” vysvetľuje Madro.

Kvôli aktuálnej situácii občianske združenie IPčko rozšírilo svoje služby pomoci na Krízovej linke aj o výjazdový Krízový intervenčný tím IPčko, ktorý bude pilotne fungovať v Bratislavskom a Trnavskom kraji, neskôr sa rozšíri do ďalších krajov. „Výjazdový tím, ktorý tvorí 12 skúsených odborníkov, je  vybavený ochrannými prostriedkami a človeka v akútnej kríze, napríklad pri samovražedných tendenciách alebo pri domácom násilí, navštívi priamo tam, kde to bude potrebné, prípadne osloví na pomoc aj záchranné zložky,” doplnila  psychologička Lenka Nemcová, koordinátorka krízovej linky s tým, že už majú za sebou prvé výjazdy.

Na Slovensku výjazdový tím prvej psychosociálnej podpory pri pokuse o samovraždu, alebo aj ďalších akútnych krízach chýbal.