Čo si o Slovákoch myslia naši susedia? Budete prekvapení, ako nás Rakúšania majú prečítaných
8. 11. 2021, 11:00 (aktualizované: 1. 6. 2024, 6:49)
Po prekvapivom kroku rakúskeho kancelára Sebastiana Kurza (35), ktorý sa rozhodol odstúpiť z funkcie okamžite po prevalení podozrenia z korupcie, sa u nás búrlivo začalo diskutovať o tom, aký je to rozdiel oproti našim politikom. Sme naozaj celkom iní ako naši západní susedia? Ako nás vnímajú oni? Pýtali sme sa viacerých, ktorí sa so Slovákmi stretávajú aj na ulici. Budete prekvapení, ako nás majú prečítaných.
Zdroj: Plus JEDEN DEŇ/MATEJ KALINA
Zdroj: obec Berg
Zdroj: Hotel Dürnstein
Galéria k článku
Franz Prassl, novinár
Zdroj: paj
Novinár Franz Prassl niekoľko rokov pôsobil v Bratislave a tak spoznal mnohých Slovákov.
Mal som možnosť pracovať dlhší čas na Slovensku, takže Slovákov poznám najmä z práce, ale našiel som si tu aj priateľov, s ktorými sa stretávam dodnes a vidím ich takto:
Pozitíva: Sú priateľskí, príjemní, nie sú agresívni, o životné prostredie sa zaujímajú menej ako Rakúšania, ale čoraz viac. Pozitívum je aj vaša moderná a atraktívna prezidentka Zuzana Čaputová, tá dáva nádej do budúcnosti.
Negatíva: Slováci majú príliš málo sebavedomia a sú až príliš poslušní k autoritám. Máte zvláštnych politikov a podivné strany. Ako novinár si však myslím, že keď Slováci dokázali v masovom meradle vyjsť po vražde Kuciaka do ulíc, dokázali, že chcú a dokážu meniť veci k lepšiemu.
Anketa
Myslíte si, že nás Rakúšania dobre poznajú?
Maria Katharina Thiery-Schroll, spolumajiteľka hotela Dürnstein v známej vínnej oblasti Wachau
Zdroj: Fam. Thiery
Maria Katharina Thiery-Schroll s bratom Johannesom Christianom Thiery na terase ich hotela.
Nemáme veľa slovenských hostí, ale tí, ktorí k nám chodia, sú vždy veľmi zdvorilí a úctiví. Niektorí slovenskí hostia sa podľa mňa do Wachau dokonale hodia, lebo poznajú a milujú dobré jedlo, vynikajúce vína a peknú prírodu, kde sa dá aj športovať. To sa nedá povedať o všetkých národoch.
O Slovákoch nemôžem povedať nič negatívne! Poznám ich aj z práce. Máme mnohých dlhoročných slovenských zamestnancov, bez ktorých by sme už pravdepodobne nedokázali udržať prevádzku. Niektorí sú tu s nami dokonca viac ako 10 rokov a naši hostia a aj my ako rodina si ich veľmi vážime.
Článok pokračuje na ďalšej strane
Andreas Hammer, starosta prihraničnej obce Berg
Zdroj: obec Berg
Andreas Hammer je starosta prihraničnej obce Berg, kam Slováci chodia nielen na turistiku, ale mnohí tu aj bývajú.
Rovnako ako ostatné miesta v regióne, aj naša malá obec Berg je silne ovplyvnená prílevom ľudí zo Slovenska. Je pozitívne, že integrácia „Neu Berger“, teda nových Bergčanov, ako tu slovenských obyvateľov voláme, funguje veľmi dobre a väčšina z nich sa rada zúčastňuje na dedinskom živote a užíva si život na vidieku.
Nemám s nimi žiadne negatívne skúsenosti. Ak bolo niečo na diskusiu, potom to bolo viac o myslení návštevníkov z neďalekej Bratislavy, ktorí k nám chodia väčšinou na nákupy a turistiku. Stretnutie obyvateľov veľkých miest s vidieckymi oblasťami býva občas problematický, je to tak aj v širšom okolí Viedne, ale vždy bolo doteraz uspokojivo vyriešené.
Obyvatelia, vrátane tu žijúcich Slovákov, však správanie nákupných turistov a cyklistov vnímajú negatívne. Zvlášť cyklisti by si mali uvedomiť, že sa pohybujú po verejných komunikáciách a že ako účastníci cestnej premávky musia dodržiavať miestne pravidlá.
Peší turisti, ktorí navštívia našu Königswarte, sa naopak správajú ukážkovo a pochvaľujú si, ako dobre sú naše turistické chodníky v lese udržiavané.
Jürgen Gruber, riaditeľ hotela Chateau Béla pri Štúrove:
Zdroj: Henrietta Tothova
Jürgen Gruber je riaditeľom hotela v Belej.
Neplánoval som pracovať ani žiť na Slovensku, ale stalo sa to. Prišiel som sem pracovať a na Slovensku som stretol moju manželku Zdenku, s ktorou máme dnes tri nádherné deti.
Mám túto krajinu a jej ľudí veľmi rád.
Musím však povedať aj pár kritických slov. Slovensko je ešte byrokratickejšie ako Rakúsko, a to som si bol predtým istý, že my Rakúšania sme majstrami sveta v byrokracii. Možno je to dedičstvo našej spoločnej minulosti v Habsburskej monarchii.
Slovenský zdravotnícky systém je oproti Rakúsku výrazne pod úrovňou, rovnako ako dopravná infraštruktúra, najmä verejná doprava, a to najmä vo vidieckych oblastiach. Viem to z vlastnej skúsenosti, lebo bývam v Piešťanoch a do práce dochádzam do Belej pri Štúrove.
Je smutné, že zo Slovenska odchádza veľký počet kvalifikovaných občanov zo všetkých oblastí a že Slováci majú málo sebavedomia. Neprávom. Veľká časť ľudí sú v istom zmysle „zbabelci“ a, bohužiaľ, často prejavujú malé sebavedomie bez zjavného dôvodu.
Článok pokračuje na ďalšej strane
Všetci naši zahraniční hostia, nielen Rakúšania, sú zo Slovenska a zo Slovákov nadšení a kladú si otázku, prečo túto krajinu neobjavili už skôr. Každý sa sem chce vrátiť!
Ako Rakúšanovi sa mi zdá, že potenciál krajiny ako turistickej destinácie a samotný cestovný ruch sa na Slovensku neuznáva.
Ako malá krajina v Európe sme my Rakúšania hrdí na to, že sme medzi desiatimi najlepšími destináciami v Európe, to isté by mohlo dosiahnuť aj Slovensko a vidím, že existujú náznaky pozitívnych zmien. Čo nie je, môže ešte byť! Držím mu palce, pretože táto krajina a jej ľudia si zaslúžia byť viac známi vo svete.
Základná charakteristika Slovenska? Je tu viac krásnych žien a pivo tu chutí lepšie ako v Rakúsku.
Hlasy z ulice
Na to, ako nás vidia, sme sa pýtali aj Rakúšanov na ulici pred nákupným centrom v Kittsee, kde väčšinu zákazníkov tvoria Slováci a mnohí tu aj pracujú.
Helga (53), predavačka
Moje slovenské kolegyne sú pracovité, skromné a na naše pomery, žiaľ, chudobné. Myslím, že Slováci všeobecne málo zarábajú.
Philipp (71), dôchodca
Myslím si, že Slováci sú rovnakí ako my, len nás príliš dlho delila železná opona. Dnes mám susedov Slovákov. Sú veľmi príjemí, vzdelaní a veselí.
Andrea (38), učiteľka
Mám aj slovenských žiakov. Keď sa osmelia a zvládnu nemčinu, sú presne takí istí ako rakúske deti.