Reklama

Chodíte na manikúru do ázijskeho salóna? Toto si dobre prečítajte! Skúsenosti niektorých Sloveniek vám vyrazia dych

Mnohé zákazníčky však skončili so zničenými prstami.

Zdroj: autorka

Reklama

Aj vy chcete mať po lete pekne upravené nechty a hladkú pokožku na pätách? Určite vás poteší, keď to všetko získate za dobrú cenu. V salónoch, ktoré prevádzkujú ázijskí podnikatelia, je preto na manikúre a pedikúre vždy plno. Lenže niektoré zákazníčky skončia so zničenými nechtami a musí im pomôcť lekár.

Na prvý pohľad vám v ázijských salónoch spravia manikúru a pedikúru dobre. Po odstránení laku sa však objavia krvavé rany, plesne, ženy dokonca prichádzajú o nechty. Profesionálne manikérky a pedikérky takéto prípady veľmi dobre poznajú. „Keď som odstránila zákazníčke z nechtov gélový lak, všimla som si, že má pod ním pleseň,“ opisuje manikérka Bianka. Zákazníčka sa jej priznala, že bola v ázijskom salóne.

Nie je jediná, ktorá má zlú skúsenosť. „Nikdy som nevidela, že by nástroje sterilizovali. Teraz som si dala dole gélové nechty a mám tam niečo, čo vyzerá ako pleseň,“ priznala sa ďalšia na sociálnej sieti. „Na nohách mi zostali stopy po žiletke, lakovanie bolo nepresné, nechty nerovné. A použili nástroje po predchádzajúcej zákazníčke, ktoré neočistili a nedezinfikovali,“ pridala sa iná nespokojná klientka.

Zdroj: shutterstock

Na pohľad sú upravené nechty z ázijského salóna pekné a nestoja vás príliš veľa peňazí.

Všetky sťažnosti sú rovnaké: Ázijci pracujú v neprijateľných hygienických podmienkach a nástroje nedezinfikujú. Stane sa, že žene ublížia natoľko, že nestačí pomoc profesionálnej manikérky a musí ísť k lekárovi. „Máme veľa pacientov s takýmito problémami. Len čo je poškodené nechtové lôžko, môže dôjsť k infikovaniu,“ objasnila kožná doktorka Andrea Tvrdoňová. Ázijci klientov neraz porania.

„Jednej mojej zákazníčke pri obrusovaní úplne dorezali pätu,“ posťažovala sa manikérka Bianka. Na dodržiavanie hygieny v salónoch dohliada regionálny úrad verejného zdravotníctva. Kontroly robia pravidelne. „Ázijským pedikérskym prevádzkam venujeme zvýšenú pozornosť z dôvodu opakovaných sťažností zákazníkov na hygienickú úroveň,“ informovala hovorkyňa Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Bratislave Katarína Nosálová.

Zdroj: shutterstock

Mnohým poškodeným nechtom pomôže už iba lekár.

Za nedostatky dostanú prevádzkovatelia pokuty a do stanoveného času ich musia odstrániť. Lenže sťažností pribúda, hoci spočiatku si niektoré zákazníčky pochvaľovali, že im nechty od Aziatov perfektne držia. „Namiesto špeciálneho lepidla používajú to, čo v stavebníctve,“ odhalila manikérka. Práve lepidlo má spôsobovať zákazníčkam nechtovú pleseň. Ťažko to však dokázať.

Ako sme sa dozvedeli od skúsených odborníkov, Ázijčania majú vyložené profesionálne laky, odlakovače a zmäkčovače, lenže v skutočnosti používajú nekvalitné čínske produkty. „Tie prelievajú do nádob od špičkových výrobkov,“ hovorí manikérka. Jozef Harhovský, ktorý sa stará aj o nechty celebritných dám, to potvrdil. Aj k nemu chodia ženy po návšteve ázijského salóna so zničenými nechtami a s plesňami.

Zdroj: shutterstock

Pri nesprávnej manikúre hrozí pleseň.

,,Do ich materiálov im nevidíme. Flakóny majú tie isté ako my, ale nevieme, čím sú naplnené,“ hovorí. „Navyše nechtárky v ázijských salónoch zle dezinfikujú nástroje, používajú nekvalitný materiál a prebrusujú nechty. Oni to robia na kvantitu, nie na kvalitu. Pri tom množstve klientov nemajú šancu, aby všetko poriadne vydezinfikovali,“ upozorňuje. Problémy s ázijskými salónmi priznali aj hygienici.

„Zdravotné a hygienické povedomie majú ázijskí podnikatelia na nižšej úrovni ako naši,“ zhodnotila hovorkyňa regionálneho úradu verejného zdravotníctva Katarína Nosálová. Zákazníci sa sťažujú aj na komunikačnú bariéru. „Nič som ázijskej manikérke nerozumela. Vedela iba pár slov po slovensky, aj tie vyslovovala nezrozumiteľne,“ vysvetlila nespokojná klientka.

Aj o tomto Úrad verejného zdravotníctva vie, ale nemôže to riešiť. „Je to voľba samotného klienta, kam ide a aký mu poskytnú servis,“ dodala hovorkyňa úradu Nosálová. Oslovili sme preto aj majiteľa ázijskych salónov Vong Nguyen Thia, ktorého firma Lamako má v Bratislave štyri prevádzky v nákupných centrách. Aj na tie sa ženy neraz sťažujú. Do uzávierky denníka však podnikateľ na naše telefonáty a SMS nereagoval.

Láka dobrá cena

Zákazníčky do ázijských salónov láka najmä cena. Manikúra s gélovým lakom vyjde u nich na 12 eur. Za rovnakú službu u slovenského podnikateľa zaplatíte minimálne o polovicu viac: 22 až 30 eur.

Pomôže vám aj Slovenská obchodná inšpekcia

Tento rok mala SOI iba 2 podnety, ako potvrdila jej hovorkyňa Danuša Krkošová. Zákazníčka bola nespokojná s poskytnutými službami: neodborné a neprofesionálne urobenie akrylových nechtov, nedodržanie hygieny, nevydávanie dokladov za služby.

Za to, že v prevádzke neinformovali zákazníčky o alternatívnom riešení spotrebiteľských sporov, bola uložená pokuta 170 eur. Čo sa týka dodržiavania hygienických predpisov, odstúpili podanie regionálnemu úradu verejného zdravotníctva. Druhý podnet bol zameraný na nevydávanie dokladov o kúpe a je v štádiu šetrenia.

Zdroj: Michal Smrčok

Profesionál Jozef Harhovský tiež videl zničené nechty z ázijských salónov.

Ako spoznáte dobrý salón

  • Treba sa vopred objednať.
  • V salóne si všímajte poriadok a to, či menia nástroje. Majú mať viacero súprav, aby ich mohli po zákazníčke dezinfikovať.
  • Pozrite sa, či vôbec majú sterilizátor na nástroje.
  • Vopred si prečítajte recenzie na internete.
  • Ázijské salóny nemajú webové stránky, maximálne Facebook, ale nič tam nemajú a nepridávajú. Nenájdete tam ich cenník.
  • Profesionálne salóny majú webové stránky, kde je kompletný cenník, zoznam služieb, často aj to, kto tam pracuje, fotografie priestorov, používané produkty.

Prečítajte si tiež:

Zažili ste nepríjemnú skúsenosť v týchto salónoch? Podeľte sa s nami v diskusii pod článkom!