Báli sme sa, ale šli sme do toho! Bratislavskí študenti z revolúcie
16. 11. 2019, 13:00 (aktualizované: 11. 7. 2024, 18:26)

Zdroj: TASR
V roku 1989 bolo mnohým jasné, že sa čosi deje, ale zmeny odštartovali až novembrové študentské demonštrácie. Mladí v Bratislave protestovali 16. novembra. Pochod študentov 17. novembra v Prahe z Albertova na Národní třídu odštartoval revolučné dianie. Hlavní aktéri priznali, že im nebolo všetko jedno.
Zdroj: archív
Zdroj: ÚPN
Zdroj: Jan Šibík
Galéria k článku
Bratislavskí študenti vyšli do ulíc vo štvrtok 16. novembra 1989. Neohlásené zhromaždenie sa začalo na Hodžovom námestí po 17. hodine. Zišlo sa tam asi 300 osôb. Potom sa asi 150 až 250 študentov vydalo cez Námestie SNP a Šafárikovo námestie k vtedajšiemu ministerstvu školstva na Dobrovičovej ulici. Skandovali Slobodu slova! Nechceme reaktor! Chceme školské reformy! Chceme školy pre všetkých! Demokraciu, demokraciu! Slobodu bratislavskej päťke! My chceme slobodu... dialóg... reformy!

Na druhý deň sa v Prahe na Albertove zišli českí aj slovenskí vysokoškoláci k 50. výročiu smrti Jana Opletala a zatvoreniu českých vysokých škôl v roku 1939 nacistickým Nemeckom. Čoskoro 15-tisíc ľudí žiadalo odstúpenie skompromitovaných komunistických politikov, dodržiavanie ľudských a občianskych slobôd, prepustenie politických väzňov, začatie dialógu s nezávislými iniciatívami.
Zdroj: archív
Bratislava: V centre Bratislavy sa zišlo asi 300 ľudí. Jedným z hlavných aktérov bol aj Radoslav Števčík
Z Albertova sa sprievod vydal Prahou. Približne 10-tisíc mladých prišlo na Národní třídu. Tam im o 19.30 h zahradili cestu špeciálne jednotky. Demonštranti sa ocitli medzi dvoma policajnými kordónmi. Zneli heslá Máme holé ruce, ale aj Jakeša do koša! Študenti mladým policajtom podávali kvety. Lenže o 20.15 h oddiel osobitného určenia ministerstva vnútra, tzv. červené barety, razantne zakročil.
Rozháňanie študentov sa zmenilo na brutálnu bitku. Nezávislá vyšetrovacia komisia uviedla, že zranili 568 osôb. Došlo i k udalosti, ktorá vyvolala medzinárodné rozhorčenie. Študent Martin Šmíd ostal na zemi a odniesli ho do sanitky. Drahomíra Dražská, vrátnička v internáte v Tróji, si to všimla a začala šíriť správu, že študenta zabili. Neskôr sa ukázalo, že mladík nebol študent, ale agent ŠtB Ludvík Zifčák.
Zdroj: archív
16. 11. 1989: Bratislavskí vysokoškoláci vyšli do ulíc už deň pred pražskou demonštráciou.
Vysokoškoláci v Česku i na Slovensku oficiálne vstúpili do štrajku. Protest proti policajnému zásahu v Prahe predniesli aj piati poslucháči Filozofickej fakulty Univerzity Komenského (FFUK) v Bratislave. „Keď sme sa dozvedeli, čo sa udialo, napísali sme predsedovi vlády Ladislavovi Adamcovi. Vyjadrili sme rozhorčenie nad policajným zásahom a žiadali sme jeho vyšetrenie,“ spomína Radoslav Števčík, vtedy študent Filozofickej fakulty UK.
Bol jedným z iniciátorov vzniku Študentského hnutia a štrajkového výboru študentov na FFUK. Spolu s ním tvorili päticu prvých odvážlivcov Adriana Hosťovecká, Rastislav Rigo, Andrea Červená a Milan Novotný. „V pondelok ráno (20. 11. - pozn. red.) sme sa stretli vo foyeri Univerzity Komenského na Šafárikovom námestí,“ doplnil Števčík. Piati študenti prečítali vyhlásenie tak, že každý predniesol jednu vetu – aby sa vina rozložila na všetkých. Podporil ich predagóg Valér Mikula.
Zdroj: archív
Praha: Mladí dávali policajtom kvety
„Mladí sa báli postihov, pretože už mali ‚na krku‘ aj manifestáciu 16. novembra. Pražskí študenti kričali ‚máme holé ruce‘. A ja som našim študentom povedal: ‚Vy máte tiež holé ruky, ale máte tiež čisté ruky, a to je teraz najdôležitejšie‘.“ Revolučné nálady sa začali rýchlo šíriť. K protestujúcim študentom v Prahe a Bratislave sa pridávali ich kolegovia v ďalších mestách, ale aj ľudia z rôznych profesií. V Čechách vzniklo Občianske fórum, na Slovensku Verejnosť proti násiliu. Začala sa prestavba socialistického Československa.
Bývalí hlavní protagonisti študentského hnutia v Bratislave: Ako sa po 30 rokoch dívajú na nežnú revolúciu a jej výsledky?
Radoslav Števčík
- nedávno starosta Bratislava - Staré Mesto, teraz tajomník FF UK Bratislava
- „16. novembra 1989 sme kráčali mestom a volali: Chceme slobodu! Chceme demokraciu! Nevedeli sme, čo nás čaká, vedeli sme však, že už nemôžeme viac mlčať. 16. november zostal trochu v tieni pražských udalostí nasledujúceho dňa, ale nás pripravil na to, aby sme 20. novembra 1989 vstúpili do štrajku. Práve študenti Filozofickej fakulty UK ako prví na Slovensku verejne odsúdili brutalitu zásahu na Národní tříde, žiadali potrestanie vinníkov a slobodné voľby. Ďakujem spolužiakom a konškolákom, ktorí našli odvahu ozvať sa.“
(zo statusu na Facebooku)
Zdroj: archív
Rado Števčík
Rastislav Rigo
- momentálne pôsobí na Ukrajine
- „Na november 1989 spomínam často. Sú to spomienky na verejné protestné akcie v Bratislave, na atmosféru spolupatričnosti s podobne zmýšľajúcimi naštvanými študentmi. Bol to i začiatok ozajstnej novinárskej praxe v tých najťažších podmienkach. Nežná revolúcia mi vzala bezstarostnosť pohodlného študentského života, akéhosi „rebela na baterky“, ktorý síce kritizuje stav spoločnosti verbálne, ale bez praktických činov. Ale dala mi potvrdenie, že neexistujú nezmeniteľné veci. Že národ si vie pomôcť a dostať sa z akejkoľvek ťažkej situácie. Vzhľadom na to, čo sa deje v dnešnom svete, je to nesmierne dôležité. Veľmi skoro po revolúcii som opustil Slovensko. Žil som na západ aj na východ od Bratislavy. Prežil som dve ďalšie revolúcie: Oranžovú v roku 2004 na Ukrajine a revolúciu dôstojnosti v roku 2013. Zažil som pouličné nepokoje, ktoré nemajú nič spoločné s našou pokojnou zamatovou revolúciou. Poznám ten strašný pocit, keď veľké ideály deň za dňom chradnú a menia sa na tichý plazivý návrat starých čias.“
(odpovede na naše otázky)
Zdroj: archív
Rastislav Rigo
Adriana Hosťovecká
- prezidentka HK Gladiators Trnava
- „Mrzí ma, že si na Slovensku nepripomíname 16. november ako deň začiatku nových zmien. V ten deň sme sa išli s partiou len pozrieť do mesta. V dave nebol nikto, kto by vedel, čo robiť. A zrazu sme sa v živej reťazi vlnili Námestím SNP až k ministerstvu školstva. Sprevádzali nás autá Verejnej bezpečnosti. Nezasiahli. Spočiatku sme vykrikovali nesmelo, neskôr hlučnejšie. Z ministerstva kultúry vyšiel komunistický funkcionár Gejza Šlapka a riaditeľ odboru vysokých škôl Ján Porvazník. Diskutovali sme s nimi a zrazu sme mali aj požiadavky. Po revolúcii som bola v občasníku Verejnosť, ktorý vydávala Verejnosť proti násiliu. Keď sa z občasníka stal denník a VPN sa oddelila od pôvodných ideálov, odišli sme a založili národné noviny Nový Slovák.“
(pre týždenník Život)
Zdroj: archív
Adriana Hosťovecká