Babice nevymizli! Na východe Slovenska tieto ženy dodnes pomáhajú rodičkám i deťom
27. 4. 2024, 12:00 (aktualizované: 1. 6. 2024, 16:54)

Zdroj: Lukáš Koco
Tehotným ženám i novorodencom zasiahnutých generačnou chudobou už piaty rok pomáhajú babice. Tie zohrávajú pri sprevádzaním žien materstvom až po pôrod a narodenie bábätka nenahraditeľnú úlohu.
Zdroj: ACEC
Zdroj: Lukáš Koco
Zdroj: Lukáš Koco
Galéria k článku
A to aj vďaka Nadácii Penta. V roku 2019 bol spustený projekt Misia 1000, ktorý je zameraný na kľúčovú tisícku dní od momentu počatia dieťaťa. Jeho úlohou je zlepšiť zdravotný stav tehotných, mladých matiek, novorodencov i detí do troch rokov - a to pre ľudí trpiacich generačnou chudobou.
Pomoc sa realizuje prostredníctvom babíc. „Každému dieťaťu bez ohľadu na to, kde sa narodí, sa má dariť v živote. Táto aktivita babíc je zameraná pre všetkých ľudí, ktorí majú sťažený prístup k informáciám, rozvoju rodičovských stručností a rozvoju dieťaťa. Snažíme sa teda, aby sme prišli my k tým deťom, kým je tam priestor,“ vraví riaditeľka Asociácie pre kultúru, vzdelávanie a komunikáciu (ACEC) Magdaléna Rothová.
Babice, ktoré samé pochádzajú z komunity generačnej chudoby, šíria osvetu, prepájajú ženy a poskytovateľov zdravotnej starostlivosti, pomáhajú s predpôrodnou prípravou aj so starostlivosťou o novorodenca a batoľa. „Momentálne mám osemnásť detičiek (najmladšie sú narodené 3. a 5. apríla) a jednu mamičku. Po pôrode matky sa mojím klientom stáva dieťa, u ktorého rozvíjam motoriku, komunikáciu, zmysly prostredníctvom rôznych hier. Nie je to o práci, robím to s radosťou, pretože vidím, ako deti napredujú,“ vraví Martina, jedna z babíc.
Od mamičiek počúva, že musí mať na túto prácu pevné nervy. „Ale ja vidím, aký to má zmysel, keďže tie mamičky sú zodpovedné a vnímajú, čo im vravím. Voláme si hocikedy, ak niečo potrebujú. Sprevádzam ich napríklad aj do nemocnice, ale pracujem aj s pediatričkou. Vnímam to ako poslanie, keďže aj moja mama je Omamou.“
Babice si spoluprácu s lekármi pochvaľujú
Bezprostredne po spustení mali dosah na päť lokalít v okolí Spišskej Novej Vsi. Aj vďaka finančnej podpore Nadácie Penta či Nórskych grantov nadviazali spoluprácu s Nemocnicou Svet Zdravia Spišská Nová Ves. Práve tá má za následok, že babice od roku 2022 realizujú pravidelné aktivity aj na gynekologicko-pôrodníckom a pediatrickom oddelení. „Prvá komunikácia začala v roku 2019, ale babice prvýkrát oficiálne boli v nemocnici v roku 2022. Verila som úspešnosti projektu od začiatku, pretože srdcom sú práve babice, ktoré motiváciou a vnútorným presvedčením dokázali spraviť to, čo sme očakávali. A to nielen pre klientov pochádzajúcich zo skupiny generačnej chudoby, ale aj pre našich zdravotníkov,“ priznáva riaditeľka nemocnice Renáta Šuláková. Spomínané dve oddelenia sú tak každý deň pokryté aj jednou babicou, ktoré pracujú jeden deň v nemocnici, štyri dni v teréne.

Zdroj: Lukáš Koco
Spokojnosť s lekármi vyjadruje aj babica Diana: „S lekármi je vynikajúca spolupráca. Je tu veľmi prívetivý personál. Pre mamičku sme najmä počas pôrodu psychická pomoc, teda ju upokojujeme. Cítime tam aj zodpovednosť, keďže my sme tam na to, aby nebola v strese.“ A slovami chvály nešetril ani gynekológ Július Okály. „Tento projekt sa snaží jednak o pozitívnu zmenu v prostredí slovenského pôrodníctva, ale aj skupiny generačnej chudoby. Má to význam do budúcna, pretože možno to sú pre niekoho detaily, ako okúpať dieťatko, ako a kedy ho vyšetriť, ale pre tieto pacientky zasiahnuté generačnou chudobou je to dôležité, pretože v budúcnosti by to mohlo mať veľké negatíva na zdravie matiek či detí,“ hodnotí.
Výsledky v číslach
V roku 2023 pôsobilo v teréne 25 babíc v 20 lokalitách a v programe bolo zapojených 458 detí.
V spišskonovoveskej nemocnici babice realizovali vlani 6 410 intervencií na oddelení gynekológie a 6 454 intervencií na oddelení pediatrie.
Zároveň babice poskytli jednorázovu pomoc deťom pri viac ako 19 000 príležitostiach.
Progres vidieť aj zo strany kompetentných, nakoľko „od februára je veľká časť babíc financovaná z kapitálu ministerstva školstva v rámci ranej starostlivosti. Tešíme sa tomu, že je to už aj témou ministerstva školstva,“ rozpráva Rothová. Už teraz preto avizujú, že čoskoro túto aktivitu okrem spádovej oblasti spišskonovoveskej nemocnice rozšíria aj pre oblasť Vranova nad Topľou.
Denník Plus JEDEN DEŇ a web pluska.sk patria do portfólia Penta Investments.