Chcete v zime ušetriť výplatu? Tohto zlozvyku pri kúrení sa vyvarujte, robí to skoro každý!
17. 12. 2022, 9:00 (aktualizované: 1. 6. 2024, 14:44)

Pocit, keď premrznutí prídete zvonka do teplého domova, je na nezaplatenie. V posledných týždňoch vonku už poriadne prituhlo a zima so sebou prináša tohtoročnú dilemu: Ako kúriť, aby nám bolo doma príjemne, no aby sme omylom "neprekúrili" celú výplatu? S týmito pravidlami to bude jednoduché!
Zdroj: unsplash
Zdroj: Shutterstock
Zdroj: Shutterstock
Galéria k článku
Nevypínať, ale temperovať
Najväčšou chybou ľudí v snahe ušetriť je úplné vypnutie kúrenia pri odchode z domu. Je to kontraproduktívne, keďže len čo kúrenie na dlhší čas vypnete, všetko v byte sa začne ochladzovať - nábytok, steny aj opláštenie budovy.
Zdroj: unsplash
Nevypínajte kúrenie, temperujte.
Keď po príchode domov budete chcieť mať opäť teplo, vykurovacie zariadenie nárazovo spotrebuje oveľa viac tepla než ušetrilo za celý čas, čo bolo vypnuté. Ak odchádzate z domu alebo bytu na dlhšie preč, nastavte teplotu na 16 až 18 °C.
Článok pokračuje na ďalšej strane>>
Aká je optimálna teplota?
Vedeli ste, aká by mala byť optimálna teplota príbytku? Malo by to byť medzi 19 až 21 °C. Veľa ľudí má v zime rado doma oveľa vyššiu teplotu, niektorí sa cítia príjemne až pri 23 °C. To však nie je ideálne najmä v zime, keď vonku mrzne. Hrozí vám totiž teplotný šok a prechladnutie. A ani z ekonomického hľadiska, pretože zvýšením teploty o 1°C sa náklady na energiu zvýšia o 6 %.
Zdroj: Slovenská inovačná a energetická agentúra považuje odborne navrhnuté a kvalitne zhotovené ťažké kachľové pece za zariadenia s vysokým komfortom a úsporou. Stačí ich naložiť raz až trikrát za deň a sú veľmi výkonné. Ich inštalácia je však v porovnaní s ost
Aká je optimálna teplota v byte alebo dome?
Článok pokračuje na ďalšej strane>>
Každá miestnosť však potrebuje inú teplotu
Ak zapínate radiátory v každej miestnosti na rovnakú teplotu, robíte veľkú chybu. Na Slovensku máme normy, ktoré stanovujú ideálne teploty jednotlivých miestností. Každá izba má iné nároky, keďže v každej robíme niečo iné.
Zdroj: Pexels
Každá miestnosť potrebuje inú teplotu.
Zatiaľ čo v kuchyni, kde nájdeme aj iné zdroje tepla ako rúra a sporák, vám bohato postačí 20 °C, v kúpeľni má byť o čosi teplejšie, 23 až 24 °C, aby ste predišli tvorbe plesní. V spálni je ideálna teplota tiež nižšia, okolo 20 °C počas dňa. V obývačke, detskej izbe a pracovni potrebujete ešte o jeden stupeň teplejšie, príjemných 21°C.
Článok pokračuje na ďalšej strane>>
Ušetrite jednoduchým trikom
Vložte reflexnú hliníkovú fóliu do medzery medzi radiátorom a stenou. Fólia zabezpečí, aby teplo neprenikalo von a odrazilo sa späť do miestnosti.
Zdroj: Shutterstock
Ušetrite jednoduchým trikom.
Článok pokračuje na ďalšej strane>>
Šetriť počas spánku sa vyplatí
Ak máte niekedy problém zaspať a celú noc sa prehadzujete, nemusí to byť vždy následok ťažkej večere. Niekedy to má na svedomí aj zlé kúrenie počas noci. Ideálna teplota v izbe, kde spíme, by nemala prekročiť hranicu 18 °C. Zdá sa vám to príliš málo? Je to iba o zvyku, skúste najbližšiu noc znížiť teplotu a uvidíte, že sa vyspíte lepšie.
Zdroj: Shutterstock
Šetriť počas spánku sa oplatí.
Spánok v chlade máme zakorenený v DNA, keďže naši predkovia počas studených nocí nemali radiátor ani podlahové kúrenie. Klesnutie teploty vzduchu nám odjakživa signalizovalo, že je čas uložiť sa do postele. Okrem toho sa vám posilní imunita a zlepší regenerácia organizmu. Vyskúšajte to a uvidíte, že problémy so spánkom ako zázrakom zmiznú.
Článok pokračuje na ďalšej strane>>
Vykurovať cez dvere nie je dobrý nápad
Snažiť sa ušetriť náklady na teplo tým spôsobom, že zakúrite iba v niektorých izbách a do tých studených pootvárate dvere, nie je najlepší nápad. Takto sa nevykurované izby síce oteplia, no vzduch prúdiaci do nich má vyššiu vlhkosť, čo môže spôsobiť tvorbu plesní.
Zdroj: Miro Miklas
Vykurovať cez dvere nie je dobrý nápad.
Článok pokračuje na ďalšej strane>>
Na technike záleží
Ak na kúrenie používate zariadenie staré 20 a viac rokov, zamyslite sa, či práve ono nemarí všetky vaše snahy o ušetrenie na energiách. Staré zariadenie je oveľa menej efektívne vo vykurovaní ako nové. Platí to aj pre termostaty, tie najnovšie pri správnom použití vedia znížiť vykurovacie náklady.
Zdroj: Shutterstock
Na technike záleží.
Článok pokračuje na ďalšej strane>>
Radiátory treba kontrolovať
Ak kúrite radiátormi, mali by ste ich pravidelne kontrolovať a odvzdušňovať. Ak ste trochu zručnejší, dokážete to spraviť aj svojpomocne. Vzduch, ktorý v nich uviazne, dokáže zvýšiť náklady až o 15%. Vodný kameň môže tiež narobiť šarapatu a preto by ste ho mali odstrániť raz za 10 až 15 rokov.
Zdroj: unsplash
Radiátory treba kontrolovať
Článok pokračuje na ďalšej strane>>
Ako správne vetrať?
Veľa ľudí robí pri vetraní chybu: neustále majú otvorenú "vetračku". Takto sa vzduch v miestnosti ani poriadne nevymení, iba zbytočne uniká naakumulované teplo. Správny spôsob vetrania je "krátko a intenzívne". To znamená otvoriť okná dokorán na 5 až 10 minút ráno aj večer.
Zdroj: Shutterstock
Vetrajte dokorán, ráno a večer.
Článok pokračuje na ďalšej strane>>
Sušenie bielizne na radiátoroch
Sušením oblečenia na radiátoroch znižujete ich efektivitu až o polovicu! Okrem toho, že budú mať problém vykurovať miestnosť, mokrou bielizňou ešte aj zvýšite vlhkosť vzduchu o 30 %, čo môže viesť k vzniku plesní. Radiátor vlhkosťou tiež trpí a môže začať hrdzavieť.
Zdroj: Shutterstock
Radiátory nezatarasujte, aby neunikalo teplo.
Rovnako nesprávne je ukladať nábytok do bezprostrednej blízkosti radiátorov alebo ich prekrývať dlhými závesmi. Takto zabránite sálaniu tepla do okolia.
Článok pokračuje na ďalšej strane>>
Vykurovať treba neprestajne
V snahe ušetriť, ľudia často v kúpeľni nekúria nepretržite, vykúria ju iba krátko pred sprchovaním. Vzduch je potom síce príjemne teplý, no steny v kúpeľni zostávajú studené a riziko plesní sa nezníži.
Zdroj: unsplash.com
Vykurovať treba neprestajne.
Článok pokračuje na ďalšej strane>>
Vlhkosť je dôležitá
Správna vlhkosť bytu alebo domu by mala byť okolo 45 až 55 %. Ak je príliš nízka, môže vám suchý vzduch dráždiť sliznice, ak je príliš vysoká, hrozí riziko problémov s dýchaním a v miestnostiach sa môžu tvoriť plesne.
Zdroj: Shutterstock
Udržujte v byte správnu vlhkosť, uľahčíte prácu slizniciam.
Vlhkosť viete zmerať jednoducho pomocou vlhkomera, ktorý zoženiete v obchode s elektronikou. Ak je vo vašom príbytku príliš vysoká, zaobstarajte si pohlcovač vlhkosti. Ak príliš nízka, pomôže vám zvlhčovač. Jednoduchý tip na regulovanie vlhkosti je však pravidelné vetranie.