Zemetrasenie na východe vystrašilo Slovákov: Seizmológ prehovoril, kde môžu byť ďalšie otrasy
10. 10. 2023, 12:00

Zdroj: tip čitateľa
Zemetrasenie, ktoré v pondelok (9.10.) večer zasiahlo Slovensko, cítili ľudia v Košiciach, Prešove, Sabinove, Michalovciach, Vranove nad Topľou, Snine, Humennom ale aj v Detve.
Zdroj: Facebook/Ivett Moravská
Zdroj: Facebook/Ivett Moravská
Zdroj: Facebook/Ivett Moravská
Galéria k článku
Triasli sa steny, aj nábytok! Podľa dostupných informácií bolo epicentrum v obci Kvakovce s magnitúdou 5,08. V obciach v okolí Humenného, Michaloviec a v okolí Domaše zemetrasenie zničilo niektoré domy, popraskali im múry. Na Domaši utrhlo výletnú loď Bohemia z brehu.
Viac o zemetrasení si prečítate v našom článku, ktorý aktualizujeme, na tomto odkaze.
Mimoriadne silné zemetrasenie zasiahlo tento rok pondelok 6. februára Turecko a Sýriu. O život prišlo viac ako 50-tisíc ľudí. Pri tejto nešťastnej udalosti sme spravili rozhovor so seizmológom Kristiánom Csicsayom o tom, v ktorých oblastiach na Slovensku hrozia v budúcnosti otrasy.
Dajú sa predpovedať zemetrasenia?
– Zemetrasenia sa predpovedať nedajú. Existujú katalógy zemetrasení, ktoré sú akýmsi archívom a databázou zemetrasení. Na základe týchto informácií je možné vykonať rôzne pravdepodobnostné výpočty očakávaných zemetrasení z dlhodobého hľadiska v danej seizmoaktívnej zóne a odhadnúť ich účinky v regióne.

Viete aspoň sčasti priblížiť, čo by podobné zemetrasenie spôsobilo na Slovensku, napríklad v Bratislave?
– Zemetrasenie s epicentrom na území Slovenska a magnitúdou 7,8 sa dá prakticky vylúčiť. V minulosti na území Slovenska došlo k zemetraseniam, ktoré si vyžiadali obete a spôsobili veľké škody. Najničivejšie takéto zemetrasenie bolo v roku 1763 s epicentrom pri Komárne a odhadovanou magnitúdou 5,8 – 6,2, ktoré si vyžiadalo podľa najnovších poznatkov 200 až 300 obetí, zničilo 7 kostolov a približne 300 domov.
Kde na Slovensku hrozia zemetrasenia? Článok pokračuje na druhej strane >>>
Viete aj povedať, ktorý typ príbytku je najbezpečnejší?
– Určite budova postavená s plne antiseizmickým dizajnom. Pre zaujímavosť, aj staroveké civilizácie vedeli postaviť budovy, ktoré prežili silné zemetrasenia. Ich trik spočíval v tom, že nepoužívali spojovací materiál medzi jednotlivými stavebnými kameňmi, ktoré boli rôznych tvarov a veľkostí.
V ktorých častiach Slovenska hrozí, že by sa mohla v najbližších rokoch triasť zem?
– Medzi najviac seizmicky aktívne oblasti Slovenska patria oblasť Malých Karpát, okolie Komárna, oblasť stredného Slovenska – Horehronie, oblasť Žiliny a oblasť Vihorlatských vrchov, ale aj iné regióny, kde sa raz za čas vyskytnú zemetrasenia, ktoré sú aj pocítené obyvateľmi Slovenska. Sem patria napríklad Horná Nitra, Stredné Považie či Orava.
Prečítajte si tiež: