Reklama

Zmeny v očkovaní už od dnes: Vakcínu dostanú aj títo Slováci. Ste medzi nimi?

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Ministerstvo prehodnotilo vakcinačnú stratégiu proti COVID-19: Očkovať budú aj starších!
    Reklama

    Ministerstvo zdravotníctva prehodnotilo stratégiu očkovania. V prvej vlne mali očkovať najmä zdravotníkov a ľudí z kritickej infraštruktúry, ktorí sú nevyhnutní pre chod štátu. Minister Krajčí ale ohlásil zmeny. Do poradovníka sa dostali tieto osoby!

    Od dnešného dňa na Slovensku začalo očkovanie seniorov. „Dobrou správou je, že od 18.01. začíname očkovaním seniorov v zariadeniach sociálnej starostlivosti a došlo k prehodnoteniu priorizácie osôb. Zamestnancov kritickej infraštruktúry budeme očkovať ako náhradníkov v očkovacích centrách,“ oznámil po zasadnutí Pandemickej komisie minister zdravotníctva Marek Krajčí.

    „Seniori patria medzi rizikovú skupinu a najviac ohrozenú časť bežnej populácie, preto očkovanie v ich prípade je nesmierne dôležitým krokom. Som rád, že sme dnešným dňom odštartovali vakcináciu v zariadeniach sociálnych služieb,“ povedal minister zdravotníctva Marek Krajčí.

    Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR (MPSVR SR) eviduje v sociálnej oblasti cca 43 100 zamestnancov a cca 68 000 klientov, ktorí budú postupne zaočkovaní proti ochoreniu Covid-19. Pilotné očkovanie tak prebehlo v dvoch bratislavských zariadeniach – Ružinovský domov seniorov a Petržalský domov seniorov. 

    Pomôcť pri tom majú mobilné očkovacie jednotky. Po nich majú očkovať seniorov nad 75 rokov a chronicky chorých ľudí nad 65 rokov. Osoby z kritickej infraštruktúry sa presunú na zoznamy náhradníkov. Na očkovanie sa dostanú vtedy, ak zostanú nevyužité vakcíny alebo ak sa niekto na očkovanie nedostaví.

    Anketa

    Dáte sa zaočkovať proti COVID-19?

    To, kto do kritickej infraštruktúry patrí, je podľa jeho slov tajné. „Čo sa týka kritickej infraštruktúry štátu to je tajný údaj. Nikdy ste sa ho nedozvedeli a nikdy sa ho nedozviete,“ povedal minister.

    Ak sa stane, že v niektorej nemocnici budú mať prázdne miesta na očkovanie, prehodnotí sa, kto ďalší môže prísť na rad. Môže sa teda prejsť plynule do druhej fázy, v ktorej by mali vakcinovať starších ľudí a chronicky chorých.

    Tento týždeň sa objavili aj informácie, že niektorými vakcínami sa plytvá. Ak sa totiž po rozmrazení do šiestich hodín nespotrebujú, vakcína sa znehodnotí. Rozruch spôsobili aj informácie o prednostne očkovaných úradníkoch či športovcoch.

    Problémy s ďalšími vakcínami: Čítajte na ďalšej strane >>>

    Zlou správou je, že koncern Pfizer a BioN-Tech dodá EÚ menej dávok. Pre Slovensko to znamená o 10 percent menej vakcín, ako bolo dohodnuté. „Situácia s dodávkami vakcín sa vyvíja veľmi dynamicky, nevieme ju predpokladať. Je to výpadok vo výrobe, európske krajiny sa sťažujú. Proces očkovania na Slovensku bude závislý od toho, aké množstvo vakcín dostaneme," povedal Krajčí.

    Minister zdravotníctva hovoril aj o pochybnostiach s vakcínou od Astra Zenecca, na ktorú sa spolieha väčšina krajín. Ľahko sa skladuje a je veľký odstup medzi dvomi dávkami, preto sa dá zaočkovať pomerne veľké množstvo ľudí v kratšom čase.

    „Účinnosť vakcíny nemusí byť taká vysoká, bude to posudzovať Európska lieková agentúra predbežne 29. januára,“ vysvetlil šéf rezortu zdravotníctva. Od Astry Zeneccy malo na Slovensko prísť 3,6 milióna vakcín.

    Doplnil, že zazmluvnil ďalšie dávky vakcín od konzorcia BioNTech a Pfizer aj od firmy Moderna, a to zhodne po 600-tisíc. Pfizer ich však nepošle hneď a tie od Moderny môžu prísť až v druhej polovici roka.

    Prečítajte si tiež: