Európska lieková agentúra (EMA) odporučila udelenie podmienečnej registrácie pre prvú vakcínu proti ochoreniu COVID-19 Comirnaty od konzorcia Pfizer a BioNTech už 21. decembra. Vakcína je určená pre dospelých a dospievajúcich od 16 rokov a spĺňa všetky požiadavky na bezpečnosť, účinnosť a kvalitu vakcín platné v Európskej únii. V stredu ju schválila aj Európska komisia. Zaočkovaných by malo byť 65 percent populácie. Očkovať sa budú ľudia nad 18 rokov.

Vakcinácia sa bude realizovať v štyroch vlnách:

  1. V prvej vlne by sa mali zaočkovať zdravotníci či pracovníci v domovoch sociálnych služieb, ale napríklad aj policajti, vojaci a pracovníci kritickej infraštruktúry.
  2. V druhej vlne pôjde o očkovanie ľudí nad 65 rokov a chronicky choré osoby.
  3. V tretej vlne budú očkované osoby z marginalizovaných rómskych komunít, bezdomovci, azylanti, ale napríklad aj učitelia.
  4. V štvrtej vlne by mali byť zaočkované len osoby nad 18 rokov, ktoré o vakcináciu budú mať záujem. 

Vakcíny budú na začiatok rozvážať do 25 vakcinačných miest. Počet vakcinačných miest sa bude zväčšovať so zvyšovaním počtu dovezených vakcín na 79, aby pokryli všetky okresy na Slovensku. Pripravené sú už nemocnice v Nitre, Bratislave, Banskej Bystrici či Košiciach. Súčasne budú zriadené mobilné očkovacie tímy, ktoré budú očkovať klientov pobytových zariadení sociálnych služieb. 

Ľudia dostanú výzvu na registráciu. Ak budú mať záujem o očkovanie, vyplnia formulár na webovej stránke a po potvrdení registrácie dostanú SMS. Dozvedia sa v nej presné miesto, dátum aj čas očkovania. Správa ich zároveň upozorní, že deň pred očkovaním musia absolvovať antigénový test a priniesť negatívny výsledok. Tí, ktorí budú v čase očkovania nakazení koronavírusom, dostanú opätovnú možnosť očkovať sa po 90 dňoch od ochorenia.

Pohyb pacientov na vakcinačnom mieste bude jednosmerný. V jednej chvíli by sa v centre malo nachádzať asi 20 očkovaných. Päť až šesť pacientov na vstupe do čakárne, minimálne traja pacienti v ambulancii a ďalší minimálne ôsmi až desiati budú po očkovaní pol hodiny oddychovať v sledovacej miestnosti po vykonaní vakcinácie.

Anketa
Dáte sa zaočkovať proti koronavírusu?

Článok pokračuje na ďalšej strane: Analytik tvrdo skritizoval plán očkovania, ako sa bráni ministerstvo zdravotníctva? »