Reklama

Už zajtra majú doraziť prvé vakcíny na Slovensko: Pozrite, ako a kedy zaočkujú vás!

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Už zajtra majú doraziť prvé vakcíny na Slovensko .
    Reklama

    Vakcína je už na ceste! Európska lieková agentúra aj Európska komisia ju tesne pred sviatkami schválili a naša vláda schválila aj národnú stratégiu očkovania proti ochoreniu COVID-19. Ochráni nielen očkovaného, ale pomôže vytvoriť aj kolektívnu imunitu. Zaočkovaných by malo byť postupne v štyroch vlnách asi 3,3 milióna Slovákov. Vakcíny budú zadarmo. Odhaduje sa, že očkovanie Slovákov bude trvať do konca roka 2021. Kedy zaočkujú vás?

    Európska lieková agentúra (EMA) odporučila udelenie podmienečnej registrácie pre prvú vakcínu proti ochoreniu COVID-19 Comirnaty od konzorcia Pfizer a BioNTech už 21. decembra. Vakcína je určená pre dospelých a dospievajúcich od 16 rokov a spĺňa všetky požiadavky na bezpečnosť, účinnosť a kvalitu vakcín platné v Európskej únii. V stredu ju schválila aj Európska komisia. Zaočkovaných by malo byť 65 percent populácie. Očkovať sa budú ľudia nad 18 rokov.

    Vakcinácia sa bude realizovať v štyroch vlnách:

    1. V prvej vlne by sa mali zaočkovať zdravotníci či pracovníci v domovoch sociálnych služieb, ale napríklad aj policajti, vojaci a pracovníci kritickej infraštruktúry.
    2. V druhej vlne pôjde o očkovanie ľudí nad 65 rokov a chronicky choré osoby.
    3. V tretej vlne budú očkované osoby z marginalizovaných rómskych komunít, bezdomovci, azylanti, ale napríklad aj učitelia.
    4. V štvrtej vlne by mali byť zaočkované len osoby nad 18 rokov, ktoré o vakcináciu budú mať záujem. 

    Vakcíny budú na začiatok rozvážať do 25 vakcinačných miest. Počet vakcinačných miest sa bude zväčšovať so zvyšovaním počtu dovezených vakcín na 79, aby pokryli všetky okresy na Slovensku. Pripravené sú už nemocnice v Nitre, Bratislave, Banskej Bystrici či Košiciach. Súčasne budú zriadené mobilné očkovacie tímy, ktoré budú očkovať klientov pobytových zariadení sociálnych služieb. 

    Ľudia dostanú výzvu na registráciu. Ak budú mať záujem o očkovanie, vyplnia formulár na webovej stránke a po potvrdení registrácie dostanú SMS. Dozvedia sa v nej presné miesto, dátum aj čas očkovania. Správa ich zároveň upozorní, že deň pred očkovaním musia absolvovať antigénový test a priniesť negatívny výsledok. Tí, ktorí budú v čase očkovania nakazení koronavírusom, dostanú opätovnú možnosť očkovať sa po 90 dňoch od ochorenia.

    Pohyb pacientov na vakcinačnom mieste bude jednosmerný. V jednej chvíli by sa v centre malo nachádzať asi 20 očkovaných. Päť až šesť pacientov na vstupe do čakárne, minimálne traja pacienti v ambulancii a ďalší minimálne ôsmi až desiati budú po očkovaní pol hodiny oddychovať v sledovacej miestnosti po vykonaní vakcinácie.

    Anketa

    Dáte sa zaočkovať proti koronavírusu?

    Článok pokračuje na ďalšej strane: Analytik tvrdo skritizoval plán očkovania, ako sa bráni ministerstvo zdravotníctva? »

    Pre Slovensko je určite dobrá správa, že má plán vakcinácie pripravený, jeho kvalita sa však niektorým odborníkom veľmi nepozdáva. Stratégia by mala viac myslieť na tých najohrozenejších. „Bolo by vhodné upraviť ju, aby bola efektívnejšia a viac zabraňovala zbytočným úmrtiam, keďže pri očkovaní napríklad uprednostňuje menej rizikové skupiny obyvateľstva pred tými najrizikovejšími. Ak sa slovenský plán vakcinácie uskutoční tak, ako bol predstavený vo vláde, tak napríklad mladí a zdraví pracovníci zo zdravotných poisťovní či z Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS) budú zaočkovaní skôr ako 80-roční seniori s ťažkými pridruženými diagnózami," uviedol analytik z INEKO Dušan Zachar. 

    Ministerstvo zdravotníctva si však za svojím rozhodnutím pevne stojí a o nejakej zmene neuvažuje. „Prioritne budú očkovaní tí, ktorí to najviac potrebujú a ktorí sú v úzkom kontakte s nakazenými. V prvej vlne by to mali byť napríklad zdravotníci, zamestnanci domovov sociálnych služieb (DSS) či pracovníci kritickej infraštruktúry," informovala hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Zuzana Eliášová a dodala, že očkovacia látka bude širokej verejnosti k dispozícii asi okolo sviatkov Veľkej Noci v priebehu budúceho roka.

    Postup pri očkovaní:

    1. V deň očkovania pacient príde na daný čas na očkovanie s certifikátom o negatívnom AG teste na báze mRNA, platným max 24 hodín.
    2. Identifikuje a eviduje sa očkovaný pacient.
    3. Overí sa vykonanie a negatívny výsledok antigénového testu.
    4. Pacient vyplní dotazník o svojom zdravotnom stave.
    5. Overí sa, že nie sú iné kontraindikácie k očkovaniu, najmä, že pacient nemá prejavy akútnej infekcie (horúčku, nádchu, kašeľ, bolesti hrdla).
    6. Pacient podpíše informovaný súhlas s očkovaním a preočkovaním, dostáva potvrdenie o podaní očkovacej látky. Súčasne je upozornený, že po podaní vakcíny musí ostať v čakárni pre pacientov s podanou vakcínou.
    7. Krátke oboznámenie s vykonaním vakcinácie, s nutnosťou 30 minútového čakania po vakcinácii a súčasné oboznámenie s predpokladanými vedľajšími účinkami – bolestivosť, začervenanie v mieste vpichu a eventuálne celkové prejavy – mierna horúčka, myalgie.
    8. Po podaní očkovacej látky zostáva pacient v čakárni ambulancie 30 minút.

    Mohlo by vás zaujímať:

    Autor článku

    Zaujíma ju aktuálne dianie, novinky, ale aj zlepšováky. Vyhľadáva témy z oblasti financií, školstva, zdravotníctva, gastra či cestovania.