Zabetónuje vláda druhý pilier v ústave? Ovplyvní to penzie? Chystá aj ďalšie novinky. Aké?
13. 3. 2025, 17:15 (aktualizované: 13. 3. 2025, 17:17)

Záujem o druhý pilier stúpa. Počet Slovákov, ktorí si v ňom sporia, sa blíži k dvom miliónom, pričom hodnota ich úspor dosiahla rekordné hodnoty - prekročila sumu 17 miliárd eur. V treťom pilieri si sporí viac ako milión ľudí. V aktuálnych výpisoch z oboch pilierov sa sporitelia dozvedeli o hodnote svojho majetku a prognóze budúcich penzií.
Zdroj: anc
Zdroj: socpoist
Zdroj: hud
Galéria k článku
Na penziu by sme sa mali tešiť. „Vidina zaslúženého oddychu je veľmi lákavá. Studená sprcha však nastáva pri pohľade na prognózy štátnych dôchodkov. Slovensko starne a demografický vývoj je neúprosný. Valorizácia penzií nestíha držať krok s infláciou,“ vraví investičný analytik FinGO.sk Jakub Nagy. Spoliehať sa v oblasti dôchodku len na štátne penzijné piliere neodporúča. „V oblasti dôchodku nie je racionálne spoliehať sa len na nástroje, ktoré politici priebežne menia. Štát už v minulosti urobil niekoľko zásahov do tretieho, ale najmä do druhého piliera,“ hovorí Nagy.
A práve v druhom pilieri sa štát chystá urobiť zmeny. Prvou je možný zásah priamo v Ústave SR. Minister práce Erik Tomáš hľadá politickú podporu pre návrh, ktorý by ukončil špekulácie o tom, či vláda opäť zníži odvody do druhého piliera. „V ústave by sa mohla ocitnúť formulácia, ktorá by pevne stanovovala minimálnu výšku odvodov do druhého piliera,“ konštatoval minister. „Presadenie takejto zmeny si však vyžaduje celospoločenskú dohodu, keďže na zmenu ústavy by koalícia potrebovala aj hlasy z opozičných lavíc. V tomto smere som už začal aj isté rokovania s opozíciou,“ uviedol Tomáš. „Téma ďalšieho znižovania odvodov však nie je na stole,“ vyhlásil minister práce.
Anketa
Súhlasíte, aby štát použil úspory v druhom pilieri na stavbu diaľnic a nájomných bytov?
- áno, samozrejme15%
- skôr áno5%
- nie74%
- neviem2%
- iné2%
Hlasovanie bolo ukončené
Druhou zásadnou zmenou je, že by úspory v druhom pilieri mohli byť investované aj do štátnych projektov. Môže ísť napríklad o výstavbu nájomných bytov, dobudovanie a modernizáciu ciest, energetickej siete či na zelenú infraštruktúru. Konkrétny návrh novely zákona o starobnom dôchodkovom sporení by sa mal do pripomienkovania dostať v apríli.
„Cieľom je úprava pravidiel investovania majetku v dôchodkových fondoch tak, aby dôchodková správcovská spoločnosť mohla financovať náročnejšie investičné projekty, ktorých cieľom je zlepšiť situáciu v rôznych oblastiach Slovenska,“ píše sa v predbežnej informácii k zákonu.
Na avizované zmeny reagovala aj Asociácia dôchodkových správcovských spoločností (ADSS). „K vytvoreniu legislatívnych podmienok na to, aby sa správcovským spoločnostiam rozšírili možnosti alternatívnych investícií, nemáme námietky. Platí však, že akákoľvek investícia správcov úspor v druhom pilieri musí byť primárne v záujme sporiteľa,“ uvádza v stanovisku asociácia. „Preto v žiadnom prípade nesmie ísť o povinnosť alternatívnych investícií, ale o rozšírenie možností investovania správcov a táto možnosť by nemala byť limitovaná iba na Slovensko alebo na špecifický účel,“ prízvukuje.
Podľa asociácie sú ako správcovia úspor zodpovední za efektívne zhodnotenie majetku budúcich dôchodcov, víta však profesionálnu diskusiu o trendoch a alternatívnych investíciách.
V súčasnosti môžu správcovia investovať peniaze v druhom pilieri do projektov, ktoré zastrešuje alebo na ktorých sa podieľa štát, formou nákupu štátnych dlhopisov. Avšak ministerstvo chce novelou legislatívy dosiahnuť, aby správcovské spoločnosti mohli, v závislosti od investičnej stratégie dôchodkového fondu, rozhodnúť o presmerovaní časti investícií do nových finančných nástrojov. „Vzhľadom na to, že cieľom starobného sporenia je zabezpečenie príjmu v starobe, bude potrebné sa zaoberať obozretným vymedzením takejto investície a optimálnym nastavením požiadaviek na diverzifikáciu portfólia. Je nevyhnutné, aby rozhodnutie o investičnej stratégii a objeme takéhoto typu investície aj naďalej vykonávala dôchodková správcovská spoločnosť,“ dodalo ministerstvo.
