5 chýb, kvôli ktorým môžete prísť o peniaze. Výplatnú pásku si kontrolujte. Ako na to? Takto!
21. 4. 2025, 5:45

Množstvo údajov, z ktorých máte pocit, že im vôbec nerozumiete. Tak môže na prvý pohľad vyzerať výplatná páska. Všímajte si ale údaje na nej. Vďaka kontrole môžete ochrániť svoje peniaze.
Zdroj: archív
Zdroj: anc
Zdroj: anc
Galéria k článku
Na čo sa teda zamerať pri čítaní výplatnej pásky? „Zamestnávatelia sú povinní každý mesiac poskytnúť zamestnancom výplatnú pásku. Spôsob, akým to urobia, je však na ich uvážení. Dnes väčšina zamestnávateľov prechádza na elektronické zasielanie výplatných pások. Hoci každý výplatný list môže vyzerať trochu inak, zvyčajne má podobnú štruktúru a obsahuje podobné informácie,“ hovorí Jitka Kouba, marketingová riaditeľka personálnej agentúry Grafton.
„Pre ľudí je asi najzaujímavejšia hlavná časť výplatnej pásky, v ktorej sa dozvedia všetky údaje o mzde. A to nielen o sume, ktorá im príde na účet, teda o čistej mzde, ale aj sumu odvodov na sociálne a zdravotné poistenie, preddavok na daň, prípadné zrážky zo mzdy a iné,“ vysvetľuje dôležité náležitosti na výplatnej páske Kouba. Dozviete sa z nej napríklad, ako ste na tom s dovolenkou aj podľa akej hodinovej sadzby sa vám budú vypočítavať náhrada dovolenky, štátny sviatok či návšteva lekára.
Výplatnú pásku by ste mali dostať od zamestnávateľa do konca mesiaca nasledujúceho po mesiaci, za ktorý vám bola vyplatená mzda. Výplatná páska nie je len potvrdením o vašej mzde a zrážkach, ale aj dôležitým dokumentom pri výpočte vášho dôchodku.
Anketa
Kontrolujete svoju výplatnú pásku?
Čo však môže urobiť zamestnanec v prípade, že mu zamestnávateľ nedá výplatnú pásku? Jitka Kouba upozorňuje, že podľa Zákonníka práce je zamestnávateľ povinný poskytnúť zamestnancovi výplatnú pásku. „Nemusí byť v papierovej forme, páska môže byť vydaná aj elektronicky,“ vraví.
