Minister zdravotníctva ľuďom káže jednu vec, no sám robí opak. Slovákom odporučil, aby vymenili klasické rúška za respirátory, a to najmä pre rýchlo sa šíriacu britskú mutáciu. „Keď ste v interiérových priestoroch, kde je veľká hustota ľudí a kde sa nedajú dodržať predpísané rozstupy, tak respirátor je veľmi užitočný,“ povedal Krajčí v pondelok 18. januára. Odporúča respirátory typu FFP2 bez výdychového ventilu, mávajú aj označenie N95. 

Aký typ respirátora kážu nosiť Slovákom, si pozrite >>TU<<

Pridal sa k nemu aj premiér. „Respirátor FFP2 sa dá kúpiť za niečo vyše 60 centov a je to jednoducho vyššia ochrana. V prípade britskej mutácie, ktorá je o tretinu agresívnejšia, je naozaj zmysluplné, aby si ľudia, ktorým záleží na ich zdraví, takýto respirátor zaobstarali,“ povedal Matovič včera na tlačovej konferencii. 

Oni sami však chodia iba s textilným rúškom a to aj na tlačovky, ktoré sa konajú vnútri a na ktoré chodia desiatky novinárov. Prečo teda nejdú príkladom a nenosia respirátory? „Minister zdravotníctva Marek Krajčí prekonal ochorenie COVID-19 a takisto je zaočkovaný proti tomuto ochoreniu, čo znamená, že má vytvorené protilátky," uviedlo ministerstvo.

Igor Matovič prekonal ochorenie COVID-19 počas Vianoc. Zatiaľ zaočkovaný nie je, pretože sa vakcinácia neodporúča ľuďom, ktorí chorobu prekonali. Na očkovanie by mal ísť najskôr po 90 dňoch. Počas tohto obdobia by aj on mal mať v tele dostatok protilátok.

Ministerstvo dodáva, že ľudia by nemali zanevrieť ani na obyčajné rúška. „Bežné bavlnené rúško je stále dobrou a praktickou ochranou pred šírením ochorenia COVID-19. Respirátor bez ventilu takisto chráni okolie aj samotného človeka a odporúča sa nosiť najmä do prostredia, kde sa nachádza väčší počet ľudí – napríklad nákup potravín v supermarkete či cesta v MHD," vysvetlilo ministerstvo zdravotníctva. 

Čítajte na ďalšej strane: Kedy si dať rúško a kedy respirátor? >>