Preskočiť na hlavný obsah
Reklama

Poriadny TRAPAS Matoviča s Krajčím: To, čo kážu Slovákom, sami nedodržiavajú!

Na snímke vpravo premiér SR Igor Matovič (OĽaNO) a vľavo minister zdravotníctva SR Marek Krajčí (OĽaNO) prichádzajú na zasadnutie Ústredného krízového štábu 23. novembra 2020 v Bratislave. FOTO TASR - Martin Baumann

Zdroj: Martin Baumann

Reklama

Vodu kážu, víno pijú? Minister zdravotníctva Marek Krajčí spolu s premiérom Igorom Matovičom si z vlastných odporúčaní ťažkú hlavu nerobia. Zatiaľ čo ľuďom kážu nosiť respirátory, oni sami chodia iba v rúšku.

Minister zdravotníctva ľuďom káže jednu vec, no sám robí opak. Slovákom odporučil, aby vymenili klasické rúška za respirátory, a to najmä pre rýchlo sa šíriacu britskú mutáciu. „Keď ste v interiérových priestoroch, kde je veľká hustota ľudí a kde sa nedajú dodržať predpísané rozstupy, tak respirátor je veľmi užitočný,“ povedal Krajčí v pondelok 18. januára. Odporúča respirátory typu FFP2 bez výdychového ventilu, mávajú aj označenie N95. 

Pridal sa k nemu aj premiér. „Respirátor FFP2 sa dá kúpiť za niečo vyše 60 centov a je to jednoducho vyššia ochrana. V prípade britskej mutácie, ktorá je o tretinu agresívnejšia, je naozaj zmysluplné, aby si ľudia, ktorým záleží na ich zdraví, takýto respirátor zaobstarali,“ povedal Matovič včera na tlačovej konferencii. 

Zdieľať

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Minister zdravotníctva odporúča Slovákom: Vymeňte rúško za respirátor

    Oni sami však chodia iba s textilným rúškom a to aj na tlačovky, ktoré sa konajú vnútri a na ktoré chodia desiatky novinárov. Prečo teda nejdú príkladom a nenosia respirátory? „Minister zdravotníctva Marek Krajčí prekonal ochorenie COVID-19 a takisto je zaočkovaný proti tomuto ochoreniu, čo znamená, že má vytvorené protilátky," uviedlo ministerstvo.

    Igor Matovič prekonal ochorenie COVID-19 počas Vianoc. Zatiaľ zaočkovaný nie je, pretože sa vakcinácia neodporúča ľuďom, ktorí chorobu prekonali. Na očkovanie by mal ísť najskôr po 90 dňoch. Počas tohto obdobia by aj on mal mať v tele dostatok protilátok.

    Ministerstvo dodáva, že ľudia by nemali zanevrieť ani na obyčajné rúška. „Bežné bavlnené rúško je stále dobrou a praktickou ochranou pred šírením ochorenia COVID-19. Respirátor bez ventilu takisto chráni okolie aj samotného človeka a odporúča sa nosiť najmä do prostredia, kde sa nachádza väčší počet ľudí – napríklad nákup potravín v supermarkete či cesta v MHD," vysvetlilo ministerstvo zdravotníctva. 

    Čítajte na ďalšej strane: Kedy si dať rúško a kedy respirátor? >>

    Čo si teda nasadiť? Pri prechádzke v prírode vám aj naďalej bude stačiť chirurgické či bavlnené rúško. „Na bežné použitie v domácnosti postačí látkové rúško, ktoré po adekvátnej dezinfekcii, teda praní alebo žehlení, môžeme opakovane používať," povedala Jaroslava Brňová z Centra mikrobiológie a prevencie infekcií Trnavskej univerzity. Respirátor by sme mali nosiť najmä na miestach, kde je veľká koncentrácia cudzích ľudí, ako napríklad v autobusoch, na pošte, v obchodoch. 

    Respirátory dobre priliehajú k tvári a chránia vás i ostatných  a to aj tie bez filtra. „Respirátory bez ventila chránia aj okolie a sú efektívnejšie ako rúška. Respirátor je z certifikovaného materiálu a dá sa lepšie utesniť," vysvetlila virologička Tatiana Betáková z Biomedicínskeho centra SAV . Typ FFP2 poskytuje ochranu asi na 95 % a FFP3 až na 99 % a to počas 8 - 10 hodín. Kúpite ich asi za 1,20 - 7,80 €. 

    Anketa

    Ktorým typom masky sa chránite najčastejšie vy?

    Mohlo by vás zaujímať:

     

    Vyberáme pre vás niečo PLUS

    Autor článku

    Zaujíma ju aktuálne dianie, novinky, ale aj zlepšováky. Vyhľadáva témy z oblasti financií, školstva, zdravotníctva, gastra či cestovania.