Krajčí varuje: Rúško už teraz nestačí, noste respirátory! Naozaj poskytujú lepšiu ochranu?
20. 1. 2021, 12:00 (aktualizované: 15. 7. 2024, 22:35)
Doteraz boli dobré, zrazu nestačia. Minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽaNO) odporučil Slovákom, aby vymenili klasické rúška za respirátory, a to najmä pre rýchlo sa šíriacu britskú mutáciu. Pozrite, akú ochranu vám poskytnú rôzne druhy masiek.
Zdroj: Jakub Kotian/TASR
Zdroj: Friso Gentsch
Zdroj: Martin Domok
Galéria k článku
O novej mutácii koronavírusu z Veľkej Británie toho stále veľa nevieme. Jedna vec je však istá, nový typ je oveľa infekčnejší ako ten pôvodný. Podľa vedcov až o 70 percent. Keďže mutáciu máme už vo viacerých slovenských mestách, šéf rezortu zdravotníctva odporučil Slovákom, aby sa viac chránili a namiesto rúšok stavili na respirátory a to najmä v interiéroch. „Keď ste v interiérových priestoroch, kde je veľká hustota ľudí a kde sa nedajú dodržať predpísané rozostupy, tak respirátor je veľmi užitočný,“ povedal Krajčí. Odporúča respirátory typu FFP2 bez výdychového ventilu, mávajú aj označenie N95.
Základný rozdiel medzi rúškom a respirátorom je v tom, ako priliehajú na tvár. Respirátor prilieha pevne a filtruje všetok vdychovaný vzduch. Je schopný zachytiť aj drobné čiastočky aerosólu a tým takmer dokonale ochráni nositeľa pred nákazou. „Účinnosť správneho respirátora je vyššia ako pri rúšku,“ potvrdila virologička Tatiana Betáková z Biomedicínskeho centra SAV.
Rúško predovšetkým zadržiava vami vykašľané alebo kýchnuté kvapôčky infekcie, čím sa minimalizuje ich prenos ďalej. Už menej to platí naopak. Vírus sa k vám môže dostať, aj keď máte rúško nasadené, keďže neprilieha k tvári úplne, vzduch z okolia sa do vašich dýchacích ciest dostane. „Chirurgické rúška nie sú primárne navrhnuté na to, aby chránili zdravie nositeľa. Respirátor je pevne priliehajúca maska, ktorá vytvára okolo tváre tesnenie. Je navrhnutý na obojstrannú ochranu filtrovaním vdýchnutého vzduchu a pri správnom používaní chráni nositeľa," vysvetľujú rozdiel medzi jednorazovým rúškom a respirátorom zástupcovia Slovenskej asociácie dodávateľov zdravotníckych pomôcok SK+MED.
Respirátor lepšie chráni aj zdravého človeka pred vírusmi a inými škodlivými látkami v okolí. Po nasadení filtruje vdychovaný vzduch a zachytáva škodlivé látky (dym, prach, aerosól), aby sa nedostali do dýchacieho systému.
Aj respirátory sa však líšia. Respirátor s ventilom chráni len nositeľa a nie ľudí naokolo, keďže prepúšťa častice smerom von. Lekári, ktorí nosia respirátor s ventilom každý deň, majú na tento problém šikovný trik. „Mnohí ľudia sa mohli stretnúť s lekármi, ktorí mali nasadený respirátor, aby chránili seba, a na respirátor si nasadili ešte rúško, aby chránili pacientov,“ vysvetlila Betáková.
Anketa
Ktorým typom masky sa chránite najčastejšie vy?
Čo si teda nasadiť? Pri prechádzke v prírode vám aj naďalej bude stačiť chirurgické či bavlnené rúško. „Na bežné použitie v domácnosti postačí látkové rúško, ktoré po adekvátnej dezinfekcii, teda praní alebo žehlení, môžeme opakovane používať," povedala Jaroslava Brňová z Centra mikrobiológie a prevencie infekcií Trnavskej univerzity. Respirátor by sme mali nosiť najmä na miestach, kde je veľká koncentrácia cudzích ľudí, ako napríklad v autobusoch, na pošte, v obchodoch. Kým u nás ide zatiaľ len o odporúčanie, v susednom Rakúsku bude nosenie respirátorov od 25. januára povinné. Rakúšania budú môcť ísť do potravín, lekární, na čerpacie stanice a cestovať hromadnou dopravou len s respirátorom FFP2. Rovnaké nariadenia prijali už aj v Bavorsku.
Článok pokračuje na ďalšej strane: Akú ochranu poskytuje rúško, repirátor či šál?
Akú ochranu poskytujú rôzne druhy masiek?
Šál či športový nákrčník
Šály a nákrčníky neposkytujú príliš veľkú ochranu, keďže dobre nepriliehajú k tvári a môžu aj ľahko skĺznuť. V priemere chránia len na 48 %. Ich cena sa začína asi na piatich eurách, no pri častom praní môžu byť použité opakovane.
Jednorazové chirurgické rúško
Chirurgické rúško vám poskytne vysokú ochranu až 89 %, no treba ho meniť každé 2 – 3 hodiny. Výhodou je cena, jedno stojí asi 20 centov.
Dvojvrstvové bavlnené rúško
Účinnosť textilných rúšok závisí od počtu vrstiev. Jedna vrstva je málo, dvojvrstvové vás ochránia asi na 71 %, a to až počas 8 hodín. Kúpite ich už za 2,50 eura, prať by sa mali minimálne na 60 stupňov a potom dôkladne žehliť.
Respirátor FFP2 a FFP3 bez ventila
Respirátory dobre priliehajú k tvári a chránia vás i ostatných, a to aj tie bez filtra. „Respirátory bez ventila chránia aj okolie a sú efektívnejšie ako rúška. Respirátor je z certifikovaného materiálu a dá sa lepšie utesniť," vysvetlila virologička Betáková. Typ FFP2 poskytuje ochranu asi na 95% a FFP3 až na 99%, a to počas 8-10 hodín. Kúpite ich asi za 1,20 - 7,80€.
Mohlo by vás zaujímať: