Reklama

Veľké zmeny v péenkách! Čo sa mení? Kto ich bude po novom vypisovať. TOTO vás prekvapí!

×
Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Obiehaniu lekární a zháňaniu liekov je koniec. Je tu novinka!
    Reklama

    Od januára budúceho roka to už nebude iba praktický alebo nemocničný lekár či gynekológ, kto bude môcť vypísať péenku. Bude to môcť urobiť aj zubný lekár.

    Dočasnú pracovnú neschopnosť, teda péenku, bude môcť okrem v súčasnosti oprávnených lekárov uznávať aj lekár so špecializáciou v inom špecializačnom odbore alebo zubný lekár. “Rozšíri sa tak okruh lekárov, ktorí budú povinne vystavovať elektronické péenky. Okrem všeobecných lekárov, gynekológov a  lekárov ústavnej zdravotnej starostlivosti sa do systému od nového roka zapoja aj ambulantní lekári-špecialisti, vrátane lekárov poskytujúcich zubno-lekársku starostlivosť,” priblížil hovorca Sociálnej poisťovne Martin Kontúr.

    Lekári špecialisti sa ale tomu bránia. Ako uvádzajú na svojej stránke Zväzu ambulantných poskytovateľov, na Slovensku historicky odvždy potvrdenia o pracovnej neschopnosti vystavovali, viedli a ukončovali praktickí lekári, desaťročia v papierovej neskôr, po ročnej prechodnej dobe, od júna tohto roka v elektronickej podobe. "Novela zákona o sociálnom poistení ukladá túto povinnosť od januára budúceho roka aj lekárom špecializovanej ambulantnej starostlivosti. Zmena sa udiala bez akejkoľvek diskusie a súhlasu lekárov," argumentujú špecialisti.

    Podľa ich slov z dôvodu nedostatočne fungujúceho eHealthu lekári špecialisti nedisponujú porovnateľným prístupom ku komplexnej zdravotnej dokumentácii pacienta v porovnaní s praktickými lekármi. "V atestačnej príprave nemali možnosť absolvovať prípravu z posudkového lekárstva, a teda v obšírnej agende súvisiacej s ePN sa neorientujú. Péenky v papierovej podobe nikdy nevystavovali a štát za takmer dva roky od účinnosti novely špecialistov na zmenu nijako nezaškolil. Vystavovanie ePN needukovaným personálom povedie k chybným potvrdeniam, čo môže mať za následok finančné straty Sociálnej poisťovne i možné finančné poškodenie práceneschopného," uvádzajú špecialisti.

    Podľa ich slov je sieť špecialistov nedostatočná a kapacitne nedokáže pokryť ani potrebu zdravotnej starostlivosti, pridávanie administratívnej záťaže ešte výraznejšie zníži dostupnosť ošetrenia. "Novela jednoznačne nehovorí, či praktický lekár preberie pokračovanie a ukončenie péenky v prípade, ak toho lekár špecialista nebude kapacitne schopný. Pacient sa teda môže ocitnúť v situácii, kedy jeho ePN nebude mať kto ukončiť," konštatujú. Ambulancie sú podľa nich dlhodobo podfinancované v porovnaní so všeobecnými ambulanciami a zväčša nedokážu zaplatiť ďalší administratívny personál. Preto vyzývajú poslancov, aby sa seriózne začali zaoberať nezvládnutou prípravou zavedenia ePN u špecialistov a zdôrazňujú, že za súčasných okolností kolektívne odmietajú ePN vystavovať.

    Vystavenie péenky je zároveň žiadosťou o dávku nemocenské, ktorú Sociálna poisťovňa poistencom automaticky posúdi a v prípade splnenia podmienok aj automaticky vyplatí bez potreby návštevy pobočky a osobitnej žiadosti.

    Elektronická péenka, tzv ePN je služba Národného centra zdravotníckych informácií a Sociálnej poisťovne, ktorá nahradila donedávna používané päťdielne papierové tlačivo, ktoré musel pacient doručiť zamestnávateľovi a Sociálnej poisťovni. “Poistencovi v prípade zdravotných problémov postačuje len návšteva lekára a následne sa odchádza liečiť. Všetky údaje a dokumenty si lekár a inštitúcie vymenia elektronicky,” dodal Martin Kontúr.

    Oprávnení lekári mohli ePN vystaviť od 1. júna 2022 dobrovoľne. Duálne obdobie vystavovania papierových a elektronických potvrdení sa skončilo 31. mája 2023 a odvtedy lekári vystavujú péenku elektronicky povinne.

    Prečítajte si tiež: