Reklama

2024: Aký bude penzijný vek a kto pôjde do dôchodku neskôr? Zavedie vláda zas vekový strop?

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Tomáš: Seniori dostanú 13. aj rodičovský dôchodok. A to všetko na budúci rok!
    Reklama

    Od januára budúceho roka nastáva zmena v dôchodkovom veku. Avšak netýka sa každého. Kto pôjde do penzie neskôr a kto sa obávať nemusí? Čaká nás opäť zastropovanie veku odchodu do penzie?

    Dôchodkový vek ľudí, ktorí sa narodili do roku 1966 vrátane, pevne určuje tabuľka, a tak si svoj vek odchodu do penzie vedia bez problémov vypočítať. Matkám, ktoré vychovali dieťa, sa odráta pol roka, maximálne však rok a pol, ak vychovali tri a viac detí. Rovnako to platí aj pre tých mužov, ak výchova dieťaťa nie je zohľadnená matke. Všetko ale bude inak. Vek odchodu do penzie sa bude opäť predlžovať. Koho sa zmena dotkne?

    „Ľudia si v súčasnosti svoj dôchodkový vek vedia vypočítať pomocou kalkulačky na výpočet dôchodkového veku, ktorá sa nachádza na webe Sociálnej poisťovne. Rovnako na webe máme v osobitnej rubrike zverejnenú aj tabuľku dôchodkového veku a podrobné informácie,“ informoval hovorca Sociálnej poisťovne Martin Kontúr.

    Dôchodkový vek sa teda od januára nemení, zostáva 64 rokov a až do ročníka narodenia poistenca 1966 sa uplatňuje podľa pevne stanovenej tabuľky. Zároveň platí, že dôchodkový vek sa poistencovi znižuje o 6 mesiacov za každé vychované dieťa (najviac za tri deti, teda najviac o 18 mesiacov).

    Od ročníka narodenia poistenca v roku 1967 sa podľa v súčasnosti platnej legislatívy zvyšovanie dôchodkového veku opätovne naviaže na strednú dĺžku života. Právna úprava týkajúca sa zníženia dôchodkového veku o šesť mesiacov za každé vychované dieťa, maximálne však o 18 mesiacov, ostáva zachovaná. Dôchodkový vek ustanoví rezort práce na päť rokov dopredu. Prvýkrát sa tak stane v roku 2024 pre ľudí narodených v roku 1967.

    Príklad 1: Klára sa narodila 10. januára 1962. Vychovala dve deti. Jej dôchodkový vek je 62 rokov a 4 mesiace. O starobný dôchodok tak bude môcť požiadať 10. mája 2024.

    Príklad 2: Petra sa narodila 30. novembra 1962, vychovala jedno dieťa. Jej dôchodkový vek je 62 rokov a 10 mesiacov. Do starobného dôchodku bude môcť ísť 30. septembra 2025.

    Minister práce Erik Tomáš však iba nedávno naznačil možné zmeny v dôchodkovom systéme. Diskusiu o reálnom dôchodkovom strope chce otvoriť, no muselo by dôjsť k zhode na novele ústavy naprieč politickým spektrom. Zároveň by bolo potrebné pristúpiť k takým kompenzačným opatreniam, aby bola zachovaná udržateľnosť dôchodkového systému.

    Automatické naviazanie dôchodkového veku na vývoj strednej dĺžky života sme tu už v minulosti mali. Automat bol prvý raz prijatý na jeseň roku 2012 novelou zákona o sociálnom poistení. Od začiatku jeho uplatňovania však každoročne podliehal viacerým zmenám. V apríli 2019, v tretí rok fungovania automatu, schválili poslanci návrh ústavného zákona, ktorým sa v Ústave SR zaviedli štyri horné hranice dôchodkového veku v závislosti od počtu vychovaných detí, tzv. stropy dôchodkového veku. V septembri 2019 prijali poslanci novelu, ktorou sa zmeny v ústave premietli do zákona o sociálnom poistení. V rámci nej bol tzv. automat definitívne zrušený a nahradený tabuľkou fixne definujúcou dôchodkové veky.

    Prečítajte si tiež: