Reklama

NEJASNOSTI v rodičovských dôchodkoch: TOMUTO Slováci nerozumejú! Stretli ste sa s tým aj vy?

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Chcete mať dôchodok o stovky eur vyšší? Stačí, ak spravíte TOTO!
    Zdroj: mh
    Reklama

    Slováci majú stále viac otázok. Vo vyplácaní rodičovských dôchodkov majú mnohí chaos. Sociálna poisťovňa preto aktualizovala na základe podnetov svojich poistencov najčastejšie otázky a odpovede k aktuálnej téme – rodičovský dôchodok (známy tiež ako rodičovský bonus).

    Nová dávka - rodičovský bonus robí mnohým Slovákom vrásky. Prvú sériu najčastejších otázok sme vám priniesli už v januári. Článok nájdete »TU«. Teraz vám prinášame ďalšie odpovede Sociálnej poisťovňa na najčastejšie otázky Slovákov.

    Je určená minimálna suma, od ktorej vznikne nárok na výplatu rodičovského dôchodku?

    - Minimálnu sumu, od ktorej vznikne nárok na výplatu rodičovského dôchodku, zákon nestanovuje.

    Nechcem dostávať rodičovský dôchodok od svojich detí, akým spôsobom to mám nahlásiť?

    - Vyhlásenie o tom, že rodičovský dôchodok má byť priznaný/respektíve nemá byť priznaný môže urobiť len oprávnená osoba - dieťa. Právna úprava neumožňuje, aby rodič odmietol prijať rodičovský dôchodok. Podľa článku 39 ods. 5 Ústavy Slovenskej republiky každý má právo rozhodnúť, že časť uhradenej dane alebo časť uhradenej platby spojenej s účasťou na systéme primeraného hmotného zabezpečenia v starobe, bude poskytnutá osobe, ktorá ho vychovala a ktorej je poskytované hmotné zabezpečenie v starobe.

    Anketa

    Prispeli by ste rodičom na dôchodok?

    Ak máme štyri deti, dostaneme rodičovský bonus obaja a od všetkých?

    - Ak majú rodičia 4 pracujúce deti, ktoré neurobia vyhlásenie o neprispievaní na rodičovský dôchodok, rodičovský dôchodok dostanú obaja rodičia a od všetkých 4 detí.

    Je možné, aby bol rodičovský dôchodok priznaný osobe, ktorá získala dieťa do starostlivosti sobášom, bez rozhodnutia súdu?

    - Nie, bez rozhodnutia súdu o zverení dieťaťa do starostlivosti nahrádzajúcej starostlivosť rodičov nie je možné, aby bol rodičovský dôchodok priznaný.

    ČLÁNOK POKRAČUJE NA ĎALŠEJ STRANE: Čo ak jeden z rodičov už nežije a bude sa rodičovský bonus vyplácať aj spätne? »»»

    Môžem prispievať na rodičovský dôchodok, keď som odpracoval len časť roka 2021?

    - Áno, stačí ak bolo dieťa v roku 2021 poistené len jeden deň.

    V prípade iba jedného žijúceho rodiča, môže mu dieťa určiť celé 3%?

    - Nie. Suma rodičovského dôchodku je maximálne 1,5 % jednej dvanástiny úhrnu vymeriavacieho základu dieťaťa spred dvoch rokov – v roku 2023 bude táto hodnota 21,80 eura mesačne pre jedného rodiča.

    Ak dieťa za základe rozhodnutia súdu vychovávali starí rodičia, ale v rozsudku je uvedené, že dieťa sa zveruje do výchovy len starej matke, môže dieťa požiadať o zasielanie rodičovského dôchodku aj starému otcovi?

    - Nie, ak starému otcovi nebolo dieťa zverené do starostlivosti na základe rozsudku súdu.

    Keď si rodič požiada o starobný dôchodok spätne, bude mu spätne doplatený aj rodičovský dôchodok?

    - Áno, najskôr však od 1. januára 2023.

    ČLÁNOK POKRAČUJE NA ĎALŠEJ STRANE: Bude mať rodičovský dôchodok vplyv na výšku 13. a 14. dôchodku a môžem prispievať aj rodičovi na invalidnom dôchodku? »»»

    Bude mať rodičovský dôchodok vplyv na výšku 13. a 14. dôchodku rodiča?

    - Nie. Rodičovský dôchodok nebude mať vplyv na sumu 13. a 14. dôchodku rodiča. Suma rodičovského dôchodku sa určuje ako 1,5 percenta jednej dvanástiny úhrnu vymeriavacích základov dieťaťa spred dvoch rokov, z ktorých boli uhradené odvody na dôchodkové poistenie, čiže suma rodičovského dôchodku môže byť každý rok iná.

    Ak som jediné dieťa a súhlasím s rodičovským dôchodkom, tento sa medzi obidvoch rodičov automaticky rozdelí na polovice?

    - Nie. Suma rodičovského dôchodku je maximálne 1,5 % jednej dvanástiny úhrnu vymeriavacieho základu dieťaťa spred dvoch rokov pre jedného rodiča.

    Môže prispievať mojim rodičom aj manžel, nakoľko mu už nežijú rodičia a má vyšší príjem?

    - Nie, právna úprava uvedené neumožňuje.

    Môžem prispievať rodičovi, ktorý je poberateľom invalidného dôchodku?

    - Rodičovi, ktorý poberateľom invalidného dôchodku, môže vzniknúť nárok na rodičovský dôchodok, ale až po dovŕšení dôchodkového veku.

    Prečítajte si tiež:

    Autor článku

    Zaujíma ju aktuálne dianie, novinky, ale aj zlepšováky. Vyhľadáva témy z oblasti financií, školstva, zdravotníctva, gastra či cestovania.