Vedeli ste, že odstúpenie od zmluvy do 14 dní neplatí vždy? Odborníčka: Tu je 5 výnimiek!
24. 1. 2025, 11:45 (aktualizované: 24. 1. 2025, 12:00)
Poskytnutie služieb súvisiacich s činnosťami v rámci voľného času, ak majú byť poskytnuté v presne dohodnutom čase alebo v presne dohodnutej lehote, spadajú rovnako pod výnimku z možnosti odstúpenia. Ide o návštevy koncertov, divadelných či iných predstavení alebo napríklad vstupenky na športové zápasy.
Tieto aktivity sú viazané na konkrétne dátumy a časové úseky a predáva sa ich obmedzené množstvo. „Práve obmedzené množstvo vstupeniek a kedy ich možno využiť, je dôvod, prečo tu nie je odstúpenie možné. Spotrebiteľ si sám vyberá, či sa chce daného podujatia zúčastniť a v prípade, že sa zaviazal kúpou vstupenky, nie je možné, aby si neskôr svoju účasť rozmyslel a požadoval od podnikateľa, v tomto prípade usporiadateľa, vrátenie kúpnej ceny,“ vysvetľuje Hekšová.
Ako dodáva, ak sa spotrebitelia nemôžu podujatia zúčastniť, často riešia situáciu predajom inej osobe, tu je však potrebné myslieť na to, že už ide o vzťah medzi dvoma fyzickými osobami a riadi sa úplne inými podmienkami.
Rovnako to platí pri rôznych vzdelávacích kurzoch, zakúpených masážach alebo podobných službách. Kurzy, voľnočasové krúžky aj služby ponúkané rôznymi salónmi a podobnými zariadeniami sú viazané na konkrétnu osobu. Zaväzujú obe strany a rovnako ako spotrebiteľ, aj podnikateľ si musí na spotrebiteľov vyhradiť čas. Pokiaľ by spotrebiteľ svoj termín či účasť na kurze zrušil, podnikateľ by tým prišiel o zisk, aj o svoj čas, ktorý si na spotrebiteľa vyhradil. „Často je však možné od zmluvy odstúpiť za dohodnutých podmienok, ktoré však nie sú také výhodné,“ informuje Eduarda Hekšová.