Reklama

Vážna CHYBA Matovičovej lotérie: Desaťtisíce zaočkovaných NEMÔŽU VYHRAŤ! Ste medzi nimi aj vy?

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Matovič vysvetlil, ako bude fungovať očkovacia lotéria
    Reklama

    Prvých víťazov finančných výhier v očkovacej lotérii spoznáme už budúci víkend. Nie všetci, ktorí sa zaočkovali alebo sa možno aj vďaka lotérii ešte len pôjdu zaočkovať, však môžu vyhrať. Matovičovo ministerstvo totiž nastavilo pravidlá tak, že desaťtisíce ľudí ani len nedostanú šancu zapojiť sa do hry. Ste medzi nimi aj vy?

    Ľudia, ktorí sa dali zaočkovať na Slovensku, sú vedení v databáze Národného centra zdravotníckych informácií, no nemajú u nás trvalý pobyt, sa do žrebovania o očkovaciu prémiu zapojiť nemôžu. Jednou z podmienok, ktoré pri lotérii zaviedlo ministerstvo financií pod vedením Igora Matoviča (OĽaNO), je, že súťažiaci musí mať na Slovensku trvalý pobyt.

    Ide najmä o Slovákov, ktorí žijú v prihraničných oblastiach, kde majú trvalý pobyt, no za prácou chodia na Slovensko. „Je to diskriminačné. Dal som sa zaočkovať na Slovensku, na Slovensku platím dane, z ktorých štát financuje aj lotériu, no vyhrať nemôžem,“ posťažoval sa Slovák Milan z rakúskeho Hainburgu pri Bratislave.

    Títo ľudia nemôžu žiadať ani o bonus za sprostredkovanie očkovania vo výške od 30 eur do 90 eur.

    Oficiálne údaje o tom, koľkí ľudia sú v nevýhode, nie sú, keďže osoby prihlasujúce sa na vakcináciu uvádzajú vo formulári len informáciu o bydlisku, nie o trvalom pobyte. „Národné centrum zdravotníckych informácií nevedie štatistiku vzťahujúcu sa k trvalému pobytu zaočkovaných osôb,“ potvrdila hovorkyňa Národného centra zdravotníckych informácií Alžbeta Sivá.

    Podľa odhadov však ide o tisíce ľudí. Lekár z bratislavského veľkokapacitného očkovacieho centra Tomáš Szalay hovorí, že trvalý pobyt na Slovensku nemalo asi jedno percento ľudí, ktorí k nim chodili. „Pri počte 250-tisíc, ktorých sme zaočkovali, to môže byť 2,5-tisíca ľudí,“ povedal Szalay k dátam za bratislavský región.

    Ministerstvo financií však nastavené pravidlá meniť neplánuje. „Z hľadiska zákonnej úpravy bolo problematické a komplikované, aby ministerstvo financií mohlo poukazovať finančné prostriedky v prípade výhry do zahraničia, keďže možno predpokladať, že fyzické osoby s trvalým pobytom na území iného štátu majú v danom štáte aj zriadený účet v banke,“ reagovali z tlačového odboru ministerstva.

    Čítajte ďalej: Kto ďalší nemôže hrať lotériu >>

    Šancu vyhrať v lotérii či žiadať o sprostredkovateľský bonus nemajú ani 17-roční a mladší, ktorí sa dali zaočkovať. Ďalšou z podmienok účasti v lotérii je totiž plnoletosť. Zaočkovaných tínedžerov aspoň prvou dávkou od 15 do 17 rokov je podľa dát z konca júla vyše 37-tisíc a vyše 15-tisíc detí je vo veku od 12 do 14 rokov.

    Ani podmienka plnoletosti sa podľa ministerstva meniť nebude. „Podmienky registrácie sú dané jasne a prehľadne a ministerstvo financií ich neplánuje meniť,“ odsekol Matovičov rezort.

    Analytik a matematik Martin Šuster znevýhodnenie ľudí bez trvalého pobytu na Slovensku pri lotérii za diskrimináciu nepovažuje. „To slovo diskriminácia sa teraz strašne často opakuje aj v súvislostiach, do ktorých nepatrí. Problematická diskriminácia je, keď je to na základe rasy, pohlavia, viery alebo sexuálnej orientácie. Bežne máme rozdiely medzi ľuďmi na základe toho, či majú slovenské občianstvo alebo či tu majú trvalý pobyt. Máme rôzne pravidlá pre ľudí, ktorí tu nemajú trvalý pobyt,“ vysvetlil.

    Lotéria napriek všetkému podľa neho môže nalákať ďalších ľudí na očkovanie. „Je to taká drobná pomoc. Zdá sa, že tá hodnota, koľkých ľudí by to mohlo motivovať, je väčšia, než koľko to stojí,“ zhodnotil Šuster.

    Výpočet Útvaru hodnoty za peniaze, podľa ktorého sa lotéria za 26 miliónov eur oplatí, ak sa vďaka nej dá zaočkovať aspoň 6-tisíc ľudí, je podľa neho korektný. „V tom sú zarátané možné úmrtia, hospitalizácie, péenky. Nie je tam však zarátaný long covid – teda dlhotrvajúce následky po prekonaní covidu. Čiže tie škody, ktoré spôsobí covid, môžu byť ešte vyššie,“ vysvetlil odborník.

    Mohlo by vás zaujímať: