Reklama

Týždeň doma, týždeň v škole: Aj vaše dieťa je stále choré? Lekári: TOĽKOTO ochorení ročne je ok

×
Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Gynekológ a pôrodník: Menštruačné potreby a lieky na bolestivú menštruáciu by mali byť zadarmo
    Zdroj: mh
    Reklama

    Rodičia malých detí to dobre poznajú – kolotoč soplíkov, kašlíkov a teplôt sa nie a nie zastaviť. Po pár dňoch v kolektíve zo škôlky opäť volajú, aby si prišli po dieťa a vzali ho domov. Kedy sa to skončí? A ako aspoň trochu pomôcť imunite svojho potomka?

    V minulom roku bralo antibiotiká 46 % detí vo veku od narodenia do troch rokov. Po prekonaní tejto vekovej hranice, keď zväčša deti nastupujú do predškolských zariadení, toto číslo stúplo na 64 % vo vekovej skupine 3 – 6 rokov. Tieto čísla odhalili štatistiky zdravotnej poisťovne Union. „Niektoré zdroje uvádzajú, že výskyt 6 až 8 vírusových ochorení horných dýchacích ciest s nekomplikovaným priebehom ročne u detí do 5 rokov je v poriadku a netreba sa pre ne znervózňovať,“ hovorí Eva Sabolová, revízna lekárka z Unionu.

    Opakované choroby sú u detí, ktoré nastúpia do nového kolektívu, aj podľa ďalšieho lekára celkom normálne. „Aj keď je dieťa dobre živené, má správny režim spánku, všetko je v poriadku, no keď príde do kolektívu detí, ochorie. S tým treba rátať. Týmto procesom si postupne budujú svoju získanú imunitu. Máme dve časti imunity – vrodenú, teda tú, s ktorou sa narodíme, a získanú, tú si budujeme počas života a najintenzívnejšie v prvých rokoch života. Pokiaľ sú to, samozrejme, choroby, ktoré neohrozujú život dieťaťa, týmto spôsobom sa vyvíja získaná imunita a vďaka nemu sa zastabilizuje,“ zdôrazňuje doktor Alojz Bomba.

    Dodáva, že netreba vždy utekať k pediatrovi. „Pri bežnom nachladnutí s mierne zvýšenou teplotou, nádchou alebo kašľom postačia domáce ošetrenie a podpora imunity – dostatok tekutín, vitamíny C, D a B a probiotiká,“ radí odborník na mikrobióm a imunitu takmer s 50-ročnými skúsenosťami.

    Rodičia by mali podľa neho spozornieť a vyhľadať lekára, ak má dieťa vysokú horúčku nad 38 °C, ktorá trvá niekoľko dní, ak dieťa nereaguje na liečbu, má kolapsový stav alebo febrilné kŕče. „Vyhľadať lekára je potrebné aj v prípadoch, keď dieťa pociťuje výraznú bolesť hlavy s pocitom na vracanie, má stuhnutú šiju a k tomu sa začnú objavovať na koži aj nezvyčajné vyrážky, má výraznú bolesť hrdla a nemôže prehĺtať, výraznú bolesť uší, sťažené dýchanie, je dehydratované, má výraznú bolesť bruška, krv v stolici, pálenie pri močení, ak je malátne, spavé, alebo naopak, výrazne predráždené a pozorujeme u neho zmenu správania aj pri poklese teploty. U detí do troch rokov treba vyhľadať lekára aj v prípade, že sa u nich objaví vodnatá hnačka viac ako trikrát denne alebo ak vzniknú ďalšie komplikácie, ako sú bolesti uší či výrazná únava,“ vymenúva lekár.

    Kedy už treba vyhľadať imunológa? Koľko percent detí ho potrebuje? Dozviete sa na ďalšej strane »»»

    Autor článku

    Zaujíma ju aktuálne dianie, novinky, ale aj zlepšováky. Vyhľadáva témy z oblasti financií, školstva, zdravotníctva, gastra či cestovania.