Týždeň doma, týždeň v škole: Aj vaše dieťa je stále choré? Lekári: TOĽKOTO ochorení ročne je ok
19. 3. 2025, 5:45

Zdroj: mh
Rodičia malých detí to dobre poznajú – kolotoč soplíkov, kašlíkov a teplôt sa nie a nie zastaviť. Po pár dňoch v kolektíve zo škôlky opäť volajú, aby si prišli po dieťa a vzali ho domov. Kedy sa to skončí? A ako aspoň trochu pomôcť imunite svojho potomka?
Zdroj: istock
Zdroj: archiv
Zdroj: archiv
Galéria k článku
V minulom roku bralo antibiotiká 46 % detí vo veku od narodenia do troch rokov. Po prekonaní tejto vekovej hranice, keď zväčša deti nastupujú do predškolských zariadení, toto číslo stúplo na 64 % vo vekovej skupine 3 – 6 rokov. Tieto čísla odhalili štatistiky zdravotnej poisťovne Union. „Niektoré zdroje uvádzajú, že výskyt 6 až 8 vírusových ochorení horných dýchacích ciest s nekomplikovaným priebehom ročne u detí do 5 rokov je v poriadku a netreba sa pre ne znervózňovať,“ hovorí Eva Sabolová, revízna lekárka z Unionu.
Opakované choroby sú u detí, ktoré nastúpia do nového kolektívu, aj podľa ďalšieho lekára celkom normálne. „Aj keď je dieťa dobre živené, má správny režim spánku, všetko je v poriadku, no keď príde do kolektívu detí, ochorie. S tým treba rátať. Týmto procesom si postupne budujú svoju získanú imunitu. Máme dve časti imunity – vrodenú, teda tú, s ktorou sa narodíme, a získanú, tú si budujeme počas života a najintenzívnejšie v prvých rokoch života. Pokiaľ sú to, samozrejme, choroby, ktoré neohrozujú život dieťaťa, týmto spôsobom sa vyvíja získaná imunita a vďaka nemu sa zastabilizuje,“ zdôrazňuje doktor Alojz Bomba.
Dodáva, že netreba vždy utekať k pediatrovi. „Pri bežnom nachladnutí s mierne zvýšenou teplotou, nádchou alebo kašľom postačia domáce ošetrenie a podpora imunity – dostatok tekutín, vitamíny C, D a B a probiotiká,“ radí odborník na mikrobióm a imunitu takmer s 50-ročnými skúsenosťami.
Rodičia by mali podľa neho spozornieť a vyhľadať lekára, ak má dieťa vysokú horúčku nad 38 °C, ktorá trvá niekoľko dní, ak dieťa nereaguje na liečbu, má kolapsový stav alebo febrilné kŕče. „Vyhľadať lekára je potrebné aj v prípadoch, keď dieťa pociťuje výraznú bolesť hlavy s pocitom na vracanie, má stuhnutú šiju a k tomu sa začnú objavovať na koži aj nezvyčajné vyrážky, má výraznú bolesť hrdla a nemôže prehĺtať, výraznú bolesť uší, sťažené dýchanie, je dehydratované, má výraznú bolesť bruška, krv v stolici, pálenie pri močení, ak je malátne, spavé, alebo naopak, výrazne predráždené a pozorujeme u neho zmenu správania aj pri poklese teploty. U detí do troch rokov treba vyhľadať lekára aj v prípade, že sa u nich objaví vodnatá hnačka viac ako trikrát denne alebo ak vzniknú ďalšie komplikácie, ako sú bolesti uší či výrazná únava,“ vymenúva lekár.