Každá druhá žena si už niekedy nemohla kúpiť TÚTO vec: Bez nej však riskuje ekzémy a neplodnosť
15. 3. 2025, 6:45
Až 44 percent Sloveniek sa aspoň raz v svojom živote stretlo s menštruačnou chudobou a 16 percent ju zažíva aj v súčasnosti, pričom pre dve percentá je to pravidelný problém. Častejšie sú to samoživiteľky a ženy s nižším príjmom. Vyplýva to z exkluzívneho online prieskumu Menštruačná chudoba na Slovensku agentúry NMS pre spoločnosť Tesco.
Zdroj: archiv
Zdroj: archiv
Zdroj: archiv
Galéria k článku
Alarmujúce čísla priniesol aj Štatistický úrad SR, podľa ktorého na hranici chudoby žije až 943-tisíc ľudí na Slovensku. „Menštruačná chudoba sa týka značného počtu obyvateľstva Slovenska. V Dôstojnej menštruácii veríme, že každá osoba by mala prežívať menštruáciu dôstojne a bezpečne, s riadnym prístupom k menštruačným potrebám, k čistej tečúcej vode, zdravotnej starostlivosti a prístupu k informáciám a vzdelávaniu o vlastnom tele,“ vysvetľuje Zuzana Bendíková, výkonná riaditeľka občianskeho združenia inTYMYta, pod ktoré spadá projekt Dôstojná menštruácia.
Podľa odborníkov menštruačná chudoba ohrozuje zdravie žien a dievčat. Často používajú náhrady potrieb na zachytávanie menštruačnej tekutiny ako toaletný papier, noviny, staré handry či špongie, ktoré môžu priamo ohrozovať ich zdravie a život.
„Menštruačná chudoba môže mať vážne aj dlhodobé zdravotné následky, ktoré môžu byť fyzického, ale aj psychického charakteru. Dievčatám a ženám hrozia nielen ekzémy či infekcie reprodukčného a pohlavného ústrojenstva, ale aj vážny syndróm toxického šoku. Neliečené infekcie môžu viesť až k chronickej panvovej bolesti či problémom s plodnosťou,” upozorňuje profesor MUDr. Jozef Záhumenský, PhD., MPH., prednosta II. gynekologicko-pôrodníckej kliniky LF UK a Univerzitnej nemocnice Bratislava v Nemocnici Ružinov.

Zdroj: mh
Tu sa však problémy žien nekončia. „Rovnako závažné sú aj duševné problémy spojené s nedostupnosťou menštruačných potrieb pre niektoré dievčatá a ženy. Prežívajú každý mesiac úzkosť, rozpaky, zážitky poníženia, ktoré môžu vyvolať dlhodobú traumu. Menštruačný cyklus je fyziologický dej, ktorý sa deje približne u 1,8 miliardy osôb na celom svete,“ dodal profesor Záhumenský.
Banskobystrický kraj ako prvý a zatiaľ jediný samosprávny kraj poskytuje menštruačné potreby zadarmo už od roku 2022 na toaletách vo svojich zariadeniach, ako sú úrady či stredné školy a školské zariadenia. „Menštruačná chudoba je stále tabuizovaná téma, spôsobuje zbytočné traumy a zo strany mladých dievčat často aj vynechávanie vzdelávacieho procesu. Banskobystrický samosprávny kraj preto od jesene 2022 poskytuje bezplatné menštruačné potreby na stredných školách vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti. Projekt bol prijatý veľmi dobre, od riaditeľov škôl máme spätnú väzbu, že pomáha najmä dievčatám zo slabšie situovaných rodín, ale aj tým zábudlivým,“ hovorí Ondrej Lunter, predseda Banskobystrického samosprávneho kraja.
Ako dopĺňa: „Na základe pozitívneho ohlasu sme projekt na jeseň 2024 rozšírili aj na naše kultúrne inštitúcie a centrá pre mládež SPACE, kde máme aj klientky v nepriaznivej finančnej situácii. Dnes takto obsluhujeme viac ako 80 inštitúcií. Aj náš príklad ukazuje, že je to vlastne jednoduché a nie je to ani nijako finančne alebo logisticky komplikované.”
Anketa
Pocítili ste niekedy menštruačnú chudobu?
- Áno, pravidelne 15%
- Párkrát v živote 22%
- Nie, nikdy61%
Hlasovanie bolo ukončené
Banskobystrický samosprávny kraj sa preto spojil s partnermi s cieľom dosiahnuť, aby menštruačné potreby boli na toaletách samozrejmosťou tak ako papier či mydlo. Vznikla Iniciatíva za dôstojnú menštruáciu, do ktorej je aktuálne zapojených 19 partnerov zo súkromného, verejného a mimovládneho sektora.