Štát chcel zdaniť rekreačné poukazy. Pre zamestnancov by sa príspevok znížil až o 82 eur. Zamestnávateľom by naopak zvýšil daňové aj odvodové zaťaženie. A to všetko v čase koronakrízy, ktorá cestovný ruch dostala na kolená.

Tichá rana pre cestovný ruch: Štát chce zdaniť rekreačné poukazy, dostanete o 82 eur menej!

Opozícia v zastúpení Petra Pellegriniho upozornila na mnohé sociálne benefity, ktoré chce vláda zdaniť. Medzi nimi upriamili pozornosť aj na rekreačné poukazy. „Veľmi potichučky sa navrhuje, aby príspevok na rekreáciu, ktorý firma dáva zamestnancovi na to, aby trávil rekreáciu na Slovensku, v rámci podpory slovenského cestovného ruchu, už nebude daňový náklad,“povedal líder strany Hlas-SD.

„Tento príspevok sa bude musieť zdaniť. V situácii, keď nám cestovný ruch krváca, je na kolenách a mnohé hotely možno neprežijú túto sezónu, ide vláda proti týmto častiam slovenského hospodárstva a proti tým, ktorí dnes zažívajú najťažie doby,“ skritizoval Pellegrini.

 

Minister dopravy Andrej Doležal po rokovaní vlády potvrdil, že rekreačné poukazy sa zdaňovať nebudú. Ako priblížil, dohodli sa tak už v utorok na koaličnej rade. „Bol som zásadne proti, lebo cestovnému ruchu chceme pomáhať,"reagoval Doležal na navrhovanú úpravu. Pri rekreačných poukazoch tak podľa jeho slov zostane v platnosti súčasný stav, nezníži sa ani ich hodnota.

„Podľa nás má význam podporovať spotrebu a domáci cestovný ruch, lebo tak či tak sa peniaze vrátia štátu vo výbere daní, odvodov, udržíme zamestnanosť. Tento aj budúci rok sa nemôžeme na nikoho iného spoľahnúť, len na domácich turistov,“ zdôraznil šéf Asociácie hotleov a reštaurácií Slovenska Martin Harbuľák.