O Veľkej noci rozhodne Ústavný súd: Môže zrušiť viaceré opatrenia aj testovanie občanov!
29. 3. 2021, 6:00 (aktualizované: 16. 7. 2024, 0:17)

Opatrenia sú nastavené dobre a sprísňovať ich netreba. Na tomto sa pred blížiacimi veľkonočnými sviatkami zhodli členovia konzília odborníkov. Lenže platnosť obmedzení sa môže nečakane skončiť už 1. apríla. Opoziční poslanci a dokonca aj generálny prokurátor Maroš Žilinka podali podnet na Ústavný súd. Má preskúmať ústavnosť základných práv a slobôd v súvislosti s predĺžením núdzového stavu. Ak im dá za pravdu, veľkonočné prázdniny by mohli byť bez obmedzení!
Zdroj: Radovan Stoklasa
Zdroj: Roman Hanc
Zdroj: Martin Palkoviè
Galéria k článku
Zastupujúci minister zdravotníctva Eduard Heger sa vo štvrtok stretol s konzíliom odborníkov. Diskutovali o tom, ako by mali vyzerať pandemické opatrenia počas Veľkej noci. Ide predsa o najväčší kresťanský sviatok, a najmä o obdobie, kedy sa rodiny zvyknú navštevovať a mnohí cestujú po Slovensku. Vlani sme si takéto niečo museli odriecť a zatiaľ to aj tento rok vyzerá na online šibačku.

Situácia sa totiž síce zlepšuje, no priskoré uvoľnenie zákazu vychádzania by mohlo podľa odborníkov spôsobiť katastrofu, aká nastala po Vianociach. Preto tento týždeň vláda odklepla zákaz vychádzania do prírody po 20. hodine a zrušila rekreáciu v zahraničí. „Táto Veľká noc bude ešte iná, ale je dôležité, aby sme to zvládli. Chceme ten klesajúci trend udržať. Preto je dôležité, aby sme odolali a nepodľahli pokušeniu návštevy rodiny alebo tráviť čas s ľuďmi, ktorí nie sú z našej domácnosti. Cestujme len v rámci okresu, zvyky odložme na budúci rok,“ prosí minister Heger.
Odborníci spísali desatoro veľkonočných opatrení, ktoré by sme mali dodržiavať. Radia nám obmedziť stretnutia, odložiť šibačku aj oblievačku a na bohoslužbách sa zúčastniť len virtuálne. Cestovať by sa malo len v rámci okresu, športovať pokiaľ možno individuálne a v prírode. Von by mali spolu chodiť len ľudia z jednej domácnosti, v exteriéri nosiť rúška a v interiéroch respirátory. „Epidemická situácia na Slovensku sa mierne zlepšuje a je naším cieľom, aby sa tento trend udržal. Veľká noc je zlomová a je veľmi dôležité, ako budú ľudia dodržiavať nastavené opatrenia,“ upozorňuje hlavný hygienik Ján Mikas. „Opatrenia však sprísňovať nebudeme, sú nastavené dostatočne,“ dodal.
Anketa
Zrušili vám plány na Veľkú noc?
Situáciu však môže výrazne zmeniť Ústavný súd. Do 1. apríla, čo je Zelený štvrtok, sa má vyjadriť, či súčasné prísne obmedzenia nie sú protiústavné a neporušujú práva a slobodu ľudí. Ústavný súd rieši hneď niekoľko podnetov. Prvý poslali opoziční poslanci Smeru, ktorých zastupuje exminister vnútra Robert Kaliňák.
Lenže podnet na Ústavný súd zaslal v utorok 23. marca aj generálny prokurátor Maroš Žilinka. Spochybňuje určité časti vládneho uznesenia o predĺžení núdzového stavu. Ústavný súd v Košiciach má posúdiť, či obmedzenia základných práv a slobôd sú primerané účelu, ktorý sa má dosiahnuť.
Ktoré opatrenia môže súd zrušiť? Čítajte na ďalšej strane >>>
Mnohí ľudia, napríklad, nemôžu užívať svoj majetok, lebo je v inom okrese. Väčšina Slovákov tak počas nadchádzajúcich sviatkov voľných dní nemôže vycestovať na vlastnú chatu či chalupu. Do slobody náboženského vierovyznania podľa kritikov zase zasahuje zákaz bohoslužieb. Porušenie práva podnikať a uskutočňovať inú zárobkovú činnosť sa má dotýkať majiteľov reštaurácií a ďalších zatvorených prevádzok.
Ústavní právnici by sa mali podľa generálneho prokurátora Žilinku pozrieť aj na pravidelné testovanie – či vláda nenúti ľudí chodiť na antigénové testy pod hrozbou straty zamestnania. Bez preukázania sa negatívnym výsledkom na COVID-19 totiž platí zákaz vychádzania a ľudia by nemohli chodiť do zamestnania. Rovnako má preskúmať zákaz vycestovania do zahraničia na dovolenku.
Hovorkyňa Ústavného súdu Martina Ferencová uviedla, že plénum sa bude podnetmi zaoberať. „Presný termín rozhodnutia aktuálne nie je možné určiť,“ oznámila. Potvrdila však, že do 1. apríla teda bude verdikt známy.
Ak by Ústavný súd napadol, či zrušil uznesenie vlády v častiach týkajúcich sa obmedzenia pohybu, môžu byť veľkonočné sviatky úplne iné, ako to vyzerá teraz. Slováci by mohli cestovať na chalupu v inom okrese či za rodinou. Otvoriť by sa mohli, napríklad, aj kostoly.
Zastupujúci minister zdravotníctva Eduard Heger si na verdikt Ústavného súdu počká. Tvrdí však, že vláda je pripravená prípadné chyby napraviť. Ak by Ústavný súd napadol niektorú časť uznesenia, vláda musí prijať nové. „Všetkým nám ide o to, aby sme ochránili zdravie a životy. Je to aj na úkor obmedzení, pretože inak sa to nedá. Všetky opatrenia sme napísali tak, aby boli v súlade s Ústavou aj všetkými zákonnými normami. Ak by tam boli nejaké obmedzenia, tak automaticky upravíme podľa odporúčaní Ústavného súdu. Sme pripravení okamžite reagovať,“ povedal v piatok Heger.
Prečítajte si aj: