Ukázal mu, ako sa to robí: Čo Krajčí nedokázal celé mesiace, Heger zatrhol za pár dní!
18. 3. 2021, 6:00 (aktualizované: 16. 7. 2024, 0:03)

To, čo sa Markovi Krajčímu nepodarilo presadiť 3 mesiace, zvládol jeho nástupca Eduard Heger za 3 dni. Slováci musia v najbližšom čase zabudnúť na dovolenky v exotike. Do zahraničia sa bude dať cestovať, no účelom nesmie byť rekreácia. Opatrenie, ktoré je z hľadiska pandémie potrebné, vyvolalo vlnu otázok. Ako sa bude kontrolovať, či niekto ide na dovolenku, ačo stými, ktorí už majú kúpené zájazdy?
Zdroj: Archív Katarína Strapatá
Zdroj: Facebook Letisko Bratislava
Zdroj: TONY ŠTEFUNKO
Galéria k článku
Zákaz dovoleniek začne platiť už v sobotu 20. marca. Účel vycestovania osôb do zahraničia budú kontrolovať policajti na hraniciach aj letiskách. Za porušenie hrozí mastná pokuta až do výšky 1 000 eur. Cestujúcim, ktorí idú letecky do zahraničia z iného dôvodu, ako je dovolenka, odporúča polícia skorší príchod na letisko. „Preverovanie účelu cesty do zahraničia môže spôsobiť zvýšenie čakacej lehoty vybavovacieho procesu," vysvetlila hovorkyňa Prezídia Policajného zboru Denisa Bárdyová.
Zastupujúci minister zdravotníctva Eduard Heger vyzval ľudí, aby sa nové pravidlo nesnažili oklamať. „Ak by sme hľadali spôsoby, ako to obísť, tak môže niekto povedať, že má v zahraničí nehnuteľnosť, kde sa niečo pokazilo a to musí ísť opraviť. Toto dovoľuje to uznesenie. Ale ak tam popritom ostane dva týždne na dovolenke, tak nevidíme do hlavy tých ľudí, ale ja verím, že každý má záujem, aby sa to, čo sa deje okolo pandémie, skončilo,“ prihovoril sa Heger.
Opatrenie, ktoré nás má ochrániť pred novými mutáciami, mnohým poriadne skomplikuje život. Prvé na rane sú cestovky, ktorým štát zatrhol biznis. „Je to obrovský zásah do činnosti cestovných kancelárií a do súkromného podnikania. Rozumieme situácii, v ktorej sa nachádzame, niečo treba urobiť. Otázkou je, či toto opatrenie dokáže naozaj efektívne zabrániť šíreniu vírusu a akým spôsobom bude dodržiavané," vyjadril sa Roman Berkes, šéf Slovenskej asociácie cestovných kancelárií a agentúr (SACKA). Dodal, že cestovky vydržia takto fungovať najviac 2 až 3 týždne.
Čítajte na ďalšej strane: Čo robiť, ak už máte kúpený zájazd >>
Problém majú aj ľudia, ktorí si už zájazd kúpili. Pre nich platí postup zo zákona prijatého vlani. Majú dve možnosti. „Buď si vyberú náhradný zájazd v termíne do konca augusta 2021, alebo – ak sa klient nedohodne na náhradnom zájazde – cestovná kancelária musí do 14. septembra 2021 vrátiť všetky peniaze klientovi späť," vysvetlil Berkes.
Je tu podľa neho aj tretia možnosť. „Niektoré cestovné kancelárie už zvažujú podanie žaloby na štát, pretože sa dostali do situácie, že majú pripravené skupiny ľudí na vycestovanie, ktoré teraz budú musieť zrušiť," dodal šéf SACKA.
Prečítajte si tiež: