Študentku Mariu († 21) našli na internáte mŕtvu, lekári sa zhodli: TOTO je problém u mladých!
6. 6. 2022, 6:00 (aktualizované: 1. 6. 2024, 14:21)
Len 21-ročnú študentku Mariu našli v piatok predpoludním mŕtvu na internáte v Bratislave. Príčinu smrti teraz vyšetruje polícia. Jej spolužiaci sa domnievajú, že mohlo ísť o srdcový kolaps. Zlyhania srdca už nie sú medzi mladými ojedinelé, lekári sa zhodli v tom, kde robia študenti veľkú chybu.
Zdroj: fb M.K
Zdroj: fb M.K
Zdroj: FB/RUŠ Mladá Garda
Galéria k článku
Študentku prvého ročníka mal na internáte STU Mladá garda nájsť jej kamarát. Pomôcť sa jej už nedalo. „Privolaní záchranári po príchode na miesto už len konštatovali exitus," uviedol v piatok Július Pavčo, hlavný lekár Operačného strediska záchrannej zdravotnej služby.
Podľa slov jej spolužiakov patrila Maria k lepším študentom, skúšky mala mať už dávno hotové, preto si nemyslia, že by malo ísť o samovraždu. Viacerí tvrdia, že si bola Maria dopoludnia zabehať a mohlo ísť o náhly zdravotný problém. Niektorí študenti predpokladajú, že mohlo ísť o srdcový kolaps.
Ako je však možné, že prišlo u mladej študentky ku kolapsu bez nejakého varovania? Spýtali sme sa dvoch odborníkov, ktorí sa zhodli na tom, že problémom v podobných prípadoch môže byť aj nesprávny a nezdravý životný štýl mladej generácie. Najhoršie to má byť práve počas skúškového obdobia. „O tomto tragickom prípde žiaľ počujem prvýkrát a nevyjadrujem sa k nemu, ani žiadnemu možnému súvisu, popíšem trochu hlbšie možné následky študentského života. Študenti často jedia rýchle jedlo, ktoré má veľa kalórií, ale málo živín - vitamínov a minerálov. Sú to takzvané prázdne kalórie. Veľmi často skončia na tučných, sladkých a málo bielkovinových jedlách, zapíjaných sladenými nápojmi, pivom alebo tvrdým alkoholom s cigaretovými pauzami v učení sa,“ opísal lekár a odborník na zdravú výživu Boris Bajer.
Takýto štýl života môže mať vážne následky. „Okrem budovania zlých návykov do budúcna a následného zvýšenia rizika na srdcovocievne a rakovinové ochorenia často vyčerpávajú svoj imunitný systém (do čoho sa zapája sedavý spôsob života počas skúškového, vyššie dávky stresu a menej aktivity), po úspešnej skúške to naplno oslávia alkoholom, bublinkovými nápojmi a socializáciou, preto veľmi často počas oslabenia imunitného systému prepukne ochorenie dýchacích ciest, horných aj dolných, od tých ľahších, akými sú nádcha cez chrípku, angínu alebo tie najzávažnejšie, ktorých sa v komunitách bojíme z hľadiska šírenia - meningokokovú infekciu,“ upozornil Bajer.
Článok pokračuje na ďalšej strane: Čo si o tom myslí internista a gastroenterológ? »»»
S Bajerom súhlasí aj internista a gastroenterológ Igo Kajaba. „Veľmi nesprávny režim životosprávy u študentov počas predskúškového obdobia so zvýšeným psychickým napätím, tzv. primeraným stresom, ktorý je pozitívny pri štúdiu a tvorbe, avšak v prípade jeho kombinácie s nadmerným pitím čiernej kávy a príjmu kofeínu, prípadne aj iných návykových látok sa stupňuje prirodzený stres do jeho nepriaznivej zdravotne rizikovej úrovne. Určite k tomu prispieva aj neracionálna výživa fast foodami, prípadne nadmerná fyzická námaha a hlavne nedostatok spánku a tým neumožnená regenerácia biologických síl organizmu,“ tvrdí lekár.
Anketa
Mali ste aj vy počas štúdia takýto životný štýl?
Nadmerný rizikový stres súčasná medicína považuje za jednu z hlavných príčin vzniku mnohých chorôb a ich závažných komplikácií, vo forme náhlych srdcových a mozgových príhod, ktoré často končia smrťou. „Mechanizmus vysvetľujú podmienené poruchy nervovo-hormonálnych regulácií s nepriaznivými metabolickými a imunologickými reakciami v organizme. K náhlym neočakávaným úmrtiam, napríklad u mladých športovcov uvádzam, že často ich zapríčiňujú dovtedy nepoznané srdcové chyby, najmä systému chlopní, ale tiež vývinová porucha vzniku chorobnej výdute mozgovej cievy (aneuryzma), ktorá pri fyzickej záťaži môže prasknúť a následné krvácanie do mozgu zväčša ukončuje život,“ vysvetlil odborník v oblasti výživy Igo Kajaba.
Odborník na výživu Bajer odporúča mladým, aby sa nad svojím spôsobom života zamysleli. „Určite nehovorím, aby skúšky neoslavovali a neužívali si život v mladosti. Stačí mať rovnováhu - aj počas skúškového myslieť na vyváženú stravu, občas sa popri učení, alebo počas neho poprechádzať, zašportovať si pre kompenzáciu stresu,“ radí doktor.
Čo sa však skutočne stalo na bratislavskom internáte ukážu až výsledky vyšetrovania. „Polícia sa v súčasnosti týmto prípadom zaoberá," povedala bratislavská krajská policajná hovorkyňa Jana Šimunková.