Šokujúce zistenia o smrti Krčméryho (†62): Ráno ešte komunikoval s rodinou! Čo sa dialo potom?
22. 12. 2022, 6:00 (aktualizované: 1. 6. 2024, 14:45)

Päťkrát prekonal maláriu, odumrela mu polovica mozgu a viackrát sa mu vyhrážali smrťou. Napriek tomu všetkému bol profesor Vladimír Krčméry do poslednej chvíle plný optimizmu a jeho okolie si ho pamätá ako človeka, ktorý sa nikdy na nič nesťažoval. Vo veku 62 rokov náhle zomrel, no s vlastnou smrťou sa vyrovnal už pred rokmi.
Zdroj: Facebook Vilo Rozboril
Zdroj: TONY ŠTEFUNKO
Zdroj: Instagram - Boris Valábik
Galéria k článku
Slovensko prišlo v utorok 20. decembra o výnimočného človeka, charizmatickú osobnosť a uznávaného odborníka. Prvotné správy tvrdili, že mal obojstranný zápal pľúc. Podľa našich informácií však bol ešte v utorok ráno v poriadku, komunikoval s rodinou a plánoval si pracovný program po Vianociach. Niektoré správy preto naznačujú, že nemuselo ísť o zápal pľúc, ale príčinou mohlo byť zlyhanie srdca.
„Profesora Krčméryho si budeme pamätať ako odvážneho, obetavého, múdreho a vždy pokorného muža s veľkým srdcom, ktorý najsilnejších usmerňoval s gráciou, a biednym bezhranične slúžil. V boji proti covidu zohral nezastupiteľnú úlohu. Neváhal nezištne ponúknuť neoceniteľné odborné skúsenosti pri riešení problémov. Dokázal dávať ľuďom nádej, ktorú v ťažkých časoch potrebovali počuť,“ vyjadril sa hlavný hygienik Ján Mikas.
Práve počas pandémie sa profesor dostal do povedomia širokej verejnosti ako popredný epidemiológ a infektológ, ktorý bol prvým zaočkovaným Slovákom proti koronavírusu. Podieľal sa na celoplošnom testovaní, pomáhal pri vakcinácii a bol členom krízového štábu.
Zaujímavé pritom je, že Krčméry pôvodne nechcel byť lekárom. „Chcel som študovať geografiu. Na geografiu však prijímali len desať uchádzačov a na Lekársku fakultu Univerzity Komenského vyše tristo. Otec mi vtedy dobre poradil. Vravel: Urob si medicínu a potom môžeš robiť tzv. geografickú medicínu, teda mať na starosti tropické choroby. Poslúchol som ho a po otvorení hraníc v roku 1990 som mohol oba tieto záujmy spojiť,“ prezradil profesor v rozhovore pre instacks.sk v júni tohto roku.
Život uznávaného profesora nebol ani zďaleka ružový. Aj počas spomínanej pandémie ho veľmi trápilo, že mu ľudia píšu nenávistné správy a nadávajú jeho deťom. Bál sa o seba, ale aj o rodinu. Krčméryho zdravie bolo v posledných rokoch vážne podlomené. Ako viackrát spomenul v rozhovoroch pre médiá, žil vraj od roku 2019 nadplán, pretože bol presvedčený, že vtedy už mal byť na druhom svete.
Článok pokračuje na ďalšej strane: Kedy profesor takmer zomrel a ako vnímal svoj odchod? »»»
Na poslednej misii v Kambodži dostal piatykrát maláriu, ktorá na ňom zanechala trvalé vážne následky. „Keď som dostal cerebrálnu maláriu, mimo Európu som už necestoval. Polovica mozgu mi odumrela. Idem len na polovičný výkon mozgu, štvrtinový výkon pamäti a polovičný výkon zraku. Malária zanechala stopy, no ja sa nesťažujem. Dokonca si myslím, že už som mal byť na druhom svete," povedal profesor Krčméry ešte v roku 2021 s tým, že aj do dôchodku, aj na druhý svet sa chystá s radosťou.
Jeho celoživotný prínos pre Slovensko vyzdvihla aj prezidentka Zuzana Čaputová. „Bol mužom viery a svojimi postojmi inšpiroval mnohých k lekárskej službe v chudobných krajinách či k pomoci najslabším. Počas pandémie koronavírusu to bol práve on, kto výrazne prispel svojimi skúsenosťami a autoritou k tomu, že sme dokázali tento boj zvládnuť,“ uviedla.
„S veľkým zármutkom som prijal správu o úmrtí profesora Vladimíra Krčméryho. Bol to človek, ktorý rozdal svoje srdce druhým. Pomáhal tam, kde sa iní báli vstúpiť čo i len myšlienkami. Takým, na ktorých svet zabudol - najchudobnejším z chudobných," reagoval dočasne poverený premiér Eduard Heger.

Okrem politikov budú na profesora spomínať aj jeho kolegovia vedci, lekári a analytici. „Dokázal viackrát priamo pred mojimi očami aj nemožné, mal talent na riešenie neriešiteľného,“ napísal matematik Richard Kollár. „Budeš veľmi chýbať. Bolo mi obrovskou cťou ťa poznať,“ dodal vedec Pavol Čekan. Podľa jeho slov bolo na Krčmérym už dlhšiu dobu vidieť, že sa trápi. „Vladko, odišiel si od nás priskoro. Ďakujeme za všetko, čo si urobil pre ľudí na Slovensku i na zahraničných misiách. Mnohým z nás si bol drahým priateľom,“ dodal hlavný hygienik Ján Mikas.
Článok pokračuje na ďalšej strane: Mal štyri deti a dve ďalšie si adoptoval. Čo považoval Krčméry za svoj najväčší úspech? »»»
Počas svojej kariéry pôsobil Krčméry okrem Slovenska aj v USA, Keni, Kambodži či na Haiti. Odborník na tropickú medicínu a infektológiu bol pri vzniku hneď niekoľkých vzdelávacích inštitúcií u nás. Viedol súkromnú Vysokú školu zdravotníctva a sociálnej práce svätej Alžbety, pomáhal s humanitárnymi a rozvojovými projektmi v krajinách tretieho sveta. Dlhodobo sa angažoval za práva nenarodených detí a pomoc migrantom a bezdomovcom. V prinavrátení dôstojnosti a zdravia týmto ľuďom videl zmysel života. „Za najväčší úspech vo svojom živote považujem každého migranta a bezdomovca, ktorému sme vrátili zdravie a dôstojnosť,” povedal Krčméry.
Mal štyri deti a dve si adoptoval
Profesor sa narodil 23. júla 1960 v Bratislave v rodine vedca a lekárky. S manželkou Teréziou má štyri deti, z ktorých sa iba jedna dcéra, Lucia, dala na lekársku dráhu. Okrem vlastných detí si však Krčméry na diaľku osvojil aj dve dievčatá, Thiery a Samras, ktoré v roku 2003 našiel na ulici v hlavnom meste Kambodže. Obe profesorove „nemanželské deti“ sú už dospelé, jedna z nich dokonca porodila zdravé bábätko.
Bojoval proti covidu
Vladimír Krčméry bol prvým zaočkovaným Slovákom proti koronavírusu. Vakcínu dostal v nitrianskej nemocnici 26. decembra 2020 v živom prenose pred kamerami a fotoaparátmi médií. Podieľal sa na celoplošnom testovaní, pomáhal pri vakcinácii a bol členom krízového štábu.