Štúdia vedcov z Hong-kongu, ktorí skúmali povrch bankoviek aj mincí, ukázala, že znečistenie peňazí je naozaj extrémne. Na ich povrchu našli oveľa viac baktérií ako na tyčiach v MHD či dokonca na verejných toaletách! A čo znie ešte desivejšie, žije na nich aj množstvo zriedkavých, no o to zákernejších baktérií!

Na peniazoch našli napríklad obávanú baktériu Escherichia coli, ktorá v minulosti vyvolala epidémie vo viacerých štátoch Európy. V našom tele uvoľňuje jedovatý toxín, ktorý poškodzuje červené krvinky a krvné doštičky. Ochorenie sa začína krvavými hnačkami, pre nedostatok červených krviniek sa rozvíja chudokrvnosť, hrozí zlyhanie obličiek, ktoré sa môže skončiť až smrťou.

Anketa
Odrádza vás to od hotovostných peňazí?
  • 67%
  • 33%

Alarmujúci je aj fakt, že zákerným baktériám sú vystavení všetci ľudia na svete. Vedci sa dokonca domnievajú, že to by mohol byť pravý dôvod, prečo baktérie dokážu odolať antibiotikám. Môžu sa veľmi rýchlo šíriť a keďže niektoré z nich si dokážu navzájom odovzdávať informácie, v podstate sa „učia“ vzdorovať spomínaným liekom.

K podobným výsledkom dospel aktuálny prieskum Poštovej banky, ktorý uskutočnila spoločnosť 2muse na vzorke 1 454 respondentov. Hoci bankovky patria medzi najšpinavšie povrchy, na ktorých prebývajú vírusy, baktérie, plesne či parazity, pri platení ich uprednostňuje až 41 percent Slovákov – všetky nákupy alebo väčšinu z nich platia v hotovosti. Prekvapuje i to, že bankovky pred platobnou kartou uprednostňujú najmä študenti, ktorí dokonca predbehli dôchodcov!

Lepšou správou je, že nákaze sa dokážeme vyhnúť pomerne jednoducho. „Základná hygiena ako umývanie rúk pred jedlom či po použití toalety, po ceste verejnou dopravou, alebo aj po návšteve obchodu a po kontakte s peniazmi, zbaví ruky väčšiny baktérií,“uviedla Jozefína Kaššová z Úradu verejného zdravotníctva.

Čo všetko našli na peniazoch?

Zlatý stafylokok - môže spôsobiť otravu krvi, zápal pľúc a infikovať aj srdcový sval, čo oslabuje činnosť srdca.

Vírus hepatitídy - keď sa dostane do črevného traktu, krvnou cestou preniká do pečene a poškodzuje ju.

Vírus chrípky - príznakom nákazy je vysoká horúčka, bolesti kĺbov a svalov. Vírus je zákerný, jeho obeťou sa stali už aj mladí ľudia.

Vajíčka hlíst - cez žalúdok sa vedia dostať prostredníctvom vajíčok do celého tela, aj do pľúc či pečene.

Escherichia coli - koliformné baktérie na čele s baktériou Escherichia coli vyvolávajú nepríjemné hnačkové ochorenia.

Prečítajte si aj:

Myslíte si, že znečistenie peňazí je naozaj extrémne? Napíšte nám do diskusie...