Na Slovensko konečne prišiel nový LIEK PROTI OBEZITE, lekár: Je to ZÁCHRANA pre TÝCHTO ľudí!
19. 6. 2022, 7:00 (aktualizované: 1. 6. 2024, 14:23)
Nadváhou alebo obezitou trpí približne 59 percent dospelých Európanov, 63 percent mužov a 54 percent žien. Vyplýva to zo správy Svetovej zdravotníckej organizácie WHO za rok 2021. Slovákom s nadváhou pomáha od mája nový liek. Obezitológ a kardiológ Ivan Majerčák je z neho nadšený, no upozorňuje, že iba samotný liek k rapídnemu úbytku na váhe nestačí.
Zdroj: archív
Zdroj: archiv
Zdroj: Shutterstock
Galéria k článku
Ako nový liek funguje?
– Keď sa najeme, z tráviaceho systému ide do mozgu informácia, že máme dosť. Tá látka, ktorá z čreva vyjde a ide do mozgu, je v krvi 2-3 minúty. A túto nášmu telu vlastnú látku sa podarilo farmakologicky upraviť tak, že funguje rádovo niekoľko hodín. V tejto skupine liekov je okrem semaglutidu aj liraglutid, ktorý je schválený v Európe na liečbu obezity. Už niekoľko rokov sa používa v Česku, ja mám niekoľko pacientov, ktorým som ho už predpisoval, no liek si museli ísť vybrať do Česka. Od mája je schválený aj na Slovensku.
Takýto liek sme u nás nemali?
– Je to antiobezitikum, liek, ktorý je indikovaný na liečbu obezity ako choroby. Na Slovensku sme doteraz mali registrovaný len jeden liek na recept, a to je tabletka Mysimba. Takže sa nám rozšírilo portfólio o liek Saxenda. Pacientov, ktorí sú kontraindikovaní na Mysimbu alebo majú po nej nežiaduce účinky, vieme prestaviť na inú liečbu. Nový liek je veľmi úspešný, pacienti naň veľmi dobre reagujú. Je to veľký krok v liečbe obezity.
Zatiaľ liek podávate injekčne. Budú aj tabletky?
– V lieku je látka liraglutid. Vízia do budúcna je, že sa podarí vyrobiť v tabletách. Rozhodne však pacienti, ktorí budú dobre reagovať na injekčnú látku, majú víziu, že v priebehu roka alebo dvoch budú môcť prejsť na tabletkovú liečbu v tejto istej skupine liekov. Obezita je celoživotné ochorenie. Nie je to zvýšená hmotnosť, ale zvýšené množstvo tuku v organizme. Problémom nie je schudnúť, ale udržať si to. Ak bude za rok-dva dostupný tabletkový semaglitid, liečba sa stane dostupnejšou.
Anketa
Už sa vám podarilo niekedy schudnúť bez "jojo" efektu?
Bude to liek pre každého?
– Vždy ostáva otázka ceny. Tie lieky sú pre časť pacientov nedostupné. Darmo mám obéznu pani, ktorá má dôchodok 300 eur a tabletka na mesiac stojí 100 eur, nový liek v injekčnom pere až 120 eur.
Ide o dlhodobú liečbu?
– Aj tabletkový, aj injekčný liek sa titruje – to znamená, vy stúpate s dávkou v priebehu 4-5 týždňov a podľa tolerancie sa dopracujete k nejakej dávke. U Mysimby je maximálna dávka 2 tablety ráno a 2 tablety večer, efekt redukcie zásobného tuku by mal byť zjavný do 2 až 3 mesiacov. Ak nie je, je zbytočné v liečbe pokračovať. Čím pomalšie pacient redukuje, tým viac znižuje riziko spätného nárastu hmotnosti. V priemere to vychádza 0,5 kg zásobného tuku za týždeň, čo sú asi 2 kg tuku za mesiac a za rok je to cca 20. Čas užívania lieku, ktorý sa považuje za bezpečný a bol odskúšaný v štúdiách, sú 2 roky. Áno, hovoríme o dlhodobej liečbe.
Rozhovor pokračuje na ďalšej strane: PRE KOHO JE NOVÝ LIEK URČENÝ A TREBA PRI LIEČBE AJ ZMENIŤ STRAVU? »»»
S liekom sa zbavím tuku a mám vyhrané?
– Tabletka aj injekcia sú iba časť komplexnej liečby. Ak nezmeníte stravovací vzorec, pohybový režim, myslenie, emócie, tak si novú váhu neudržíte. Schudnúť viete stravou a pohybom, udržať si hmotnostný úbytok viete psychoterapiou. A liek je barlička, ktorá vám vie pomôcť. Nevie to urobiť za vás. Neexistuje liek, ktorý za vás schudne.
Čo ak prestanem liek brať?
– Na udržanie stavu je KBT terapia. Je postavená na tom, že máme niečo naučené a máme to naučené zle. A dá sa to odučiť. Čiže liek mi pomôže, ale počas toho potrebujem zistiť, čo zajedám. Jedna pacientka sa prejedá, keď je v strese, druhá v strese nevypije ani pohár vody, ale jedlom sa odmeňuje. Tá prvá sa pomocou KBT naučí stres riešiť inak ako jedlom. Druhú vieme naučiť sa odmeňovať inak ako jedlom. Typická slovenská žena sa nemá rada v zrkadle a ťažko sa jej žije v telesnej schránke, ktorú neznáša. My ženy učíme, aby samy seba mali rady. Udržanie hmotnostného úbytku je oveľa viac o hlave než o strave a pohybe a tabletách.
Pre ktorých pacientov je nový liek určený?
– Obezita nie je zvýšená hmotnosť, ale podľa Svetovej zdravotníckej organizácie je definovaná podľa indexu telesnej hmotnosti, takže sme povinní ho indikovať podľa BMI. Je pre pacientov, ktorí majú BMI nad 30 alebo majú BMI 27 plus dve ďalšie komplikácie obezity – napríklad cukrovku a vysoký tlak.
Ako je to u detí?
– U detí sme doteraz využívali hlavne psychoterapiu. Veľkou výhodou nového injekčného lieku je možnosť indikovať ho už od 12-tich rokov. Deti sú oveľa otvorenejšie, pracuje sa s nimi veľmi dobre a prvý krát už máme pre nich od 12-tich rokov veku možnosť indikovať aj medikamentóznu liečbu, ktorá doteraz na Slovensku nebola.
Rozhovor pokračuje na ďalšej strane: JE OBEZITA CHOROBA A AKO SA PRINÚTIŤ HÝBAŤ PRI SEDAVOM ZAMESTNANÍ? »»»
Čo hovoríte na nárast obezity počas pandémie?
– Pred covidom mali asi dve tretiny ekonomicky činného dospelého obyvateľstva u nás nadváhu a obezitu. Ale rástlo medziročne percento detskej obezity. Počas covidu stúplo aj percento u dospelých. Pritom pacienti s obezitou mali oveľa častejšie ťažký priebeh covidu a oveľa častejšie ho neprežili.
Ako sa prinútiť viac hýbať, keď máme sedavé zamestnanie?
– Je to o tom, či chcem niečo robiť. Ja sedím 10 – 12 hodín denne v ambulancii. Kúpil som si kancelársky stacionárny bicykel a časť administratívnej roboty robím tak, že sedím na bicykli, ktorý nemá rúčky, a píšem na počítači.
Dokedy bude obéznych ľudí pribúdať?
– Kým si lekárska verejnosť neuvedomí, že je to choroba. Príde človek, že ho bolia kolená, povedia mu, že je tučný. Zadýchava sa... veď je tučný. Ale on nie je tučný, ale chorý. Má diagnózu obezita. Lekár potrebuje vedieť vysvetliť, motivovať, správne komunikovať, že je pacient s obezitou chorý. Pacient si myslí, že je lenivý alebo že to zdedil – a je naozaj ťažko ho niekedy presvedčiť, že je chorý a potrebuje lieky.
Takže najprv si to musia uvedomiť lekári a potom by to mali naučiť pacientov.
– Prvý krok u obéznych je uvedomiť si, že je to choroba. Spôsobuje polovicu rakovín, najviac skracuje život a najviac znižuje jeho kvalitu. Samotná obezita spôsobuje asi 236 ďalších chorôb. Je to ťažké ochorenie, ktoré zaťažuje pacienta i zdravotnícky systém.