Molekulárny vedec ŠOKUJE: Kupovať kolagén je vyhadzovanie peňazí, dajte si radšej TOTO!
9. 7. 2022, 7:00 (aktualizované: 1. 6. 2024, 14:25)
Kolagén je dnes obrovský hit! Celebritné krásky a influencerky prisahajú na jeho zázračné účinky na pleť, vlasy, nechty, chudnutie či odvodnenie. Zuzana Strausz Plačková aj vďaka vlastnej značke kolagénu zarobila svoj prvý milión. Kolagénovému ošiaľu, za ktorý mesačne zaplatíte okolo 40 eur, prepadli tisícky Sloveniek aj Slovákov. Je však kolagén naozaj taký zázrak? Renomovaný molekulárny vedec Radoslav Janoštiak v rozhovore pre Plus JEDEN DEŇ odpovedal jednoznačne.
Zdroj: FB/Rado Jan
Zdroj: Instagram K. K., Z. P.
Zdroj: https://www.instagram.com/p/CdLeJ_GoVZT/
Galéria k článku
Ako vznikol ošiaľ okolo kolagénu?
– Záujem sa začal jednou malou štúdiou, ktorá naznačovala, že príjem naštiepeného kolagénu môže mať zdraviu prospešné účinky. Aj keď odvtedy uplynulo už viac ako 10 rokov, presvedčivé dôkazy, že je to naozaj tak, nie sú. A preto je kolagénový ošiaľ podľa mňa najmä výsledok silného marketingu a pozitívnej spätnej väzby.
Štúdie nie sú presvedčivé?
– Nie sú dostatočne silné, pretože sú zväčša sponzorované spoločnosťami, ktoré takéto produkty vyrábajú. Navyše sú štúdie robené len na desiatkach ľudí a to je v biomedicínskom výskume extrémne málo. Ale stačili na odštartovanie marketingovej špirály. Čím viac je takýchto produktov na trhu, tým silnejšie sa zakoreňuje informácia, že kolagén je zázrak – hoci viac-menej podľa hesla „Tisíckrát opakovaná lož sa stáva pravdou“.
Takže je zbytočné užívať kolagén ako prášok či tabletky?
– Ak je čokoľvek „marketingované“ ako všeliek na všetko, je to podozrivé. Aj keď sú kolagénové vlákna extrémne dôležité pre správnu funkciu ľudského tela, vôbec to neznamená, že sa môžu dopĺňať vo forme suplementov (doplnky stravy – pozn. red.)
Anketa
Užívate kolagén aj vy?
Ako teda kolagén funguje?
– Kolagénové vlákna sú obrovské molekuly bielkovín, ktoré sa musia syntetizovať v bunkách a potom enzymaticky upravovať do finálnej podoby. Aj keby sme prijali čistý kolagén, v žalúdku sa musí rozložiť na jednotlivé stavebné bloky (aminokyseliny) a tie sú transportované do buniek. Až tam sa z týchto stavebných blokov znova môže vytvoriť kolagén. Suplementácia (dopĺňanie stravy – pozn. red.) kolagénom môže mať pozitívny vplyv na ľudské telo, ale nie tým, že kolagén sa priamo zabudováva do kože, vlasov alebo kĺbov. Je to bielkovina, ktorá poskytuje stavebné bloky pre tvorbu kolagénu, takže rovnaký efekt by mal zvýšený príjem bielkovín alebo kolagénových molekúl v strave.
Rozhovor pokračuje na ďalšej strane: Aké sú druhy kolagénu, majú ho brať športovci a ako ho doplniť bez tabletiek? »»»
Sú rôzne druhy kolagénov?
– Kolagény predstavujú asi 30 % bielkovín v telách cicavcov a existuje ich 28 typov. Kolagénové molekuly sú najmä v spojivových tkanivách (kosti, kĺby, chrupavky) alebo v koži, vo vlasoch, v nechtoch. Sú dôležité, bez nich by telo nefungovalo. Plnia podobnú funkciu ako tehly v stenách domov.
Ak si už kúpim kolagén, tak aký a v akej forme? Čo si mám všímať pri jeho zložení?
– Zatiaľ neexistujú silné dôkazy, podľa ktorých by mal kolagén výrazné zdravotné benefity. Navyše sa dá získať v dostatočných množstvách zo živočíšnej stravy. Takže ja sa nemôžem vyjadriť k tomu, aký si treba kúpiť, keďže v tom zmysel nevidím. Na druhej strane užívanie kolagénu neprináša zdravotné riziká, takže ak niekto chce investovať do kolagénu s uvedomením, že je len minimálna šanca na účinok, tak nech si vyberie asi taký, ktorý obsahuje aj iné látky – napríklad vitamín C, ktorý je extrémne dôležitý pre správnu tvorbu kolagénu v tele.
Ako dlho ho treba užívať?
– Výskumy hodnotia výsledky po 2 – 3 mesiacoch, ale ako som spomenul, zatiaľ nepotvrdili, či kolagén vôbec má výrazný a dlhodobý efekt.
Aký typ kolagénu je najlepší na kĺby?
– Najbežnejším typom kolagénu v kĺbových chrupavkách je typ II. Budem sa však opakovať: Presvedčivé dôkazy, že suplementácia kolagénom má pozitívny účinok na kĺby alebo osteoartrózu, chýbajú.
Rozhovor pokračuje na ďalšej strane: Ako sa prejaví nedostatok kolagénu v tele, majú ho brať športovci a ako ho doplniť bez tabletiek? »»»
Ako sa prejavuje nedostatok kolagénu v ľudskom tele?
– Existujú vrodené genetické poruchy tvorby určitých typov kolagénov, odborne nazývané kolagenopatie. Prejavujú sa poruchami tvorby kostí a chrupaviek. Ľudia trpiaci týmito ochoreniami majú nízky vzrast, zle vyvinuté kĺby alebo osteoartrózu v mladom veku. Liečba závisí od typu kolagenopatie a jej závažnosti, ale kolagénové doplnky nie sú možnosťou a z biologického hľadiska by ani nefungovali. V minulosti bol bežnejšou poruchou spojenou s kolagénom skorbut – závažný nedostatok vitamínu C. Ten je nenahraditeľný pri tvorbe kolagénu. Ak človek nemá dostatok vitamínu C, prejaví sa to na zdraví spojivových tkanív, ako sú kosti alebo chrupavky. V civilizovaných krajinách je však avitaminóza C vitamínu veľmi zriedkavá.
Mali by kolagén brať len športovci alebo môže každý?
– Športovci majú väčšie nároky na celkovú výživu, ale ani v tomto prípade nie sú potvrdené zdravotné benefity kolagénových doplnkov. Nie som odborník na športovú výživu, ale kvalitná strava s obsahom všetkých makrožívín a mikroživín by mala byť základom a doplnky sú iba doplnkami. Je tu aj sila placeba, doplnky môžu fungovať, ale nie preto, že objektívne fungujú, ale preto, že tomu človek verí.
Ako sa dá doplniť kolagén bez tabletiek?
– Musí sa syntetizovať v bunkách, takže zo stravy treba prijímať stavebné bloky vo forme bielkovín. Logicky najlepšie sú jedlá s vysokým obsahom bielkovín, či už živočíšneho, alebo rastlinného pôvodu. Netreba zabúdať na už spomínaný vitamín C.