Sezóna kliešťov je tu! Uhryzli vás? Kedy už treba vyhľadať lekára
11. 4. 2025, 17:35

Zdroj: Canva
Kliešte predstavujú vážnu hrozbu pre zdravie, najmä na jar, keď je ich aktivita najintenzívnejšia. Môžu prenášať závažné ochorenia ako je lymská borelióza či kliešťovú encefalitídu. Ak si nájdete na tele kliešťa, je dôležité rýchlo reagovať.
Zdroj: iStock
Zdroj: Getty Imagas
Zdroj: profimedia.sk
Galéria k článku
Kliešte sú v lesoch, prírodných oblastiach, ale bohužiaľ aj našich záhradách bežným problémom, najmä v období jari a jesene. Sezónna aktivita týchto parazitov býva najintenzívnejšia práve na jar. „Kliešte sú už v pohotovosti, číhajú nie len na zver, ale aj na nás. Každá prechádzka po trávnatom poraste znamená, že si môžeme priniesť kliešťa,“ pripomína všeobecný lekár Marián Šóth.

Ako sa chrániť?
Slovensko je ideálne pre výskyt kliešťa už celoplošne. „Pri všetkých prechádzkach po lese odporúčam dlhé nohavice, ponožky, aby sme boli chránení pred prvým kontaktom. Vždy sa treba prekontrolovať a odev nechať nejaký čas mimo obydlia a dobre ho vytrepať,“ odporúča lekár Šóth.
Zdroj: aslsr
prezident Asociácie súkromných lekárov Marián Šóth
Katarína má so svojimi deťmi bohaté skúsenosti. „Každý rok robím prevenciu ako sa dá, napriek tomu kliešťa nájdem už prisatého, vyhýbame sa trávnatým plochám, z kliešťov mám už väčší strach ako z medveďov,“ hovorí mama Lucaska, ktorý si z výletu priniesol kliešťa na zátylku.
Zdroj: Redakcia Plus JEDEN DEŇ
Lucasko si doniesol z prechádzky neželaný darček
Kliešte sa začínajú aktívne prebúdzať pri teplotách nad osem stupňov Celzia, keď je vzduch dostatočne vlhký. Na ľuďoch vyhľadávajú miesta so slabšou vrstvou kože. „Radi sa prisajú na jemnej koži, na lakti, v slabinách, okolo krku, taktiež v okolí ochlpenia, odkiaľ sa horšie strasú. Treba prekontrolovať aj vlasy a nezabudnúť pozrieť deti,“ hovorí všeobecný lekár.